Hlavní obsah

Brazilští domorodci obsadili parlament. Bolsonarova vláda podle nich třísní Amazonii krví

Do hlavního města Brazílie přijely stovky domorodců.Video: AP, Reuters

Při každoroční demonstraci brazilští domorodci bojují za svá práva. Viní vládu, že zdržuje vytyčování domorodých oblastí. Vadí jim také Bolsonarův slib podporovat tam těžbu.

Článek

Přes 2000 domorodých obyvatel Brazílie se sjelo do metropole této největší latinskoamerické země, aby demonstrovali za svá práva, zejména za právo na půdu. Tradiční každoroční protest, který potrvá do pátku, se letos koná v napjaté atmosféře kvůli vládě ultrapravicového prezidenta Jaira Bolsonara. Ten od nástupu do úřadu letos v lednu udělal několik opatření, která podle nevládních organizací poškodí práva domorodců i životní prostředí.

Domorodí obyvatelé, kteří v centru brazilské metropole demonstrují ve svých tradičních oděvech – rákosových sukýnkách a s barevně pomalovanými obličeji, vládu mimo jiné viní z toho, že zdržuje vytyčování takzvaných domorodých oblastí. To měla do letoška na starost Národní nadace pro indiány (FUNAI), které ale tuto kompetenci Bolsonarova vláda sebrala a převedla ji na ministerstvo zemědělství. Domorodci se obávají, že vláda bude na jejich úkor upřednostňovat zájmy podnikatelů a těžařů.

„Vláda chce mít monopol na celou Amazonii, kterou ještě více potřísní krví při výstavbě silnic a železnic,“ uvedli zástupci domorodců v otevřeném dopise, který tento měsíc otiskl například deník Le Monde. Vytyčování oblastí domorodců vyvolává spory a násilnosti, které předloni stály podle nevládních organizací život 70 lidí. To bylo nejvíce za 14 let; v roce 2016 si konflikty o půdu vyžádaly 61 obětí.

Ze zhruba 200 milionů Brazilců žije v této zemi necelý milion původních obyvatel z kmenů, které žily na území před příchodem evropských dobyvatelů v 16. století. Nyní žije v Brazílii asi 300 různě početných kmenů, které čítají od desítek příslušníků až po několik tisíc. K nejpočetnějším patří amazonští Tikunové, kterých je asi 36 tisíc.

Brazilská ústava přiznává původním obyvatelům právo na půdu, kterou trvale obývají a kterou potřebují pro živobytí. V Brazílii je nyní na 600 takzvaných domorodých oblastí, ale další, které si nárokují různé kmeny, zatím úřady oficiálně nevytyčily. Kritici tohoto systému ale namítají, že původní obyvatelstvo tvoří jen asi půl procenta populace a přitom domorodé oblasti zaujímají asi 13 procent rozlohy země. Podle některých tento systém podkopává ekonomický rozvoj země.

Demonstrace v centru brazilské metropole se pod názvem Campamento Tierra Libre (Tábor Svobodná země) konají už od roku 2004. Domorodci si stavějí ve městě stany a s úsvitem každý den vyrážejí demonstrovat před vládní úřady.

Související témata:

Doporučované