Článek
Pětičlenná komise úřadu podle Reuters hlasovala pro zamítnutí registrace jednomyslně. Nedostatky v balíku poskytnutých informací byly podle ní „vážné“, a proto by schválení představovalo „inherentní riziko“.
Po indické vakcíně Covaxin je Sputnik V už druhou očkovací látkou, již koronavirovou pandemií těžce sužovaná Brazílie odmítla.
V zemi se už očkuje několika čínskými i západními vakcínami, přičemž nejrozšířenější je ta od čínského Sinovacu a od firmy AstraZeneca. Teprve v příštích dnech by měla země dostat vůbec první dodávku Pfizeru.
Sputnik nejlidnatější jihoamerická země odmítla v situaci, kdy alespoň jednu dávku vakcíny dostalo jen necelých 13 % populace a už týdny tam kvůli silnému náporu nově nakažených umírá na covid-19 několik tisíc lidí každý den.
Poté, co tamní prezident Jair Bolsonaro v minulosti opakovaně podkopal důvěru ve vakcíny, když například vtipkoval, že se po ní můžou lidé změnit v krokodýly, je právě zrychlení očkovací akce jeho hlavní aktuální prioritou v boji s virem. Čelí ale kritice, že jeho kabinet, který před nedávnem prošel sérií personálních změn, nedokázal zajistit dostatek vakcín dostatečně rychle.
Sputnik V je podle výrobců z Gamalejova institutu účinný na 97,6 procenta a bezpečný. Na rozdíl od Brazílie ho v Latinské Americe podle přehledu deníku The New York Times schválila sousední Bolívie a Paraguay, Argentina, Venezuela a většina Střední Ameriky.