Článek
Michal Rath totiž bratra, bývalého středočeského hejtmana stíhaného za mnohamilionovou korupci, kvůli dědictví zažaloval.
V celé věci jde také o peníze, jež podle policie mohly pocházet z trestné činnosti, pro kterou je David Rath souzen.
Video: Jak se Rathovi naposled soudili.
Ratmír Rath zemřel v říjnu 2014, nedlouho poté, co ho v srpnu téhož roku postihl infarkt. Při čekání na záchranku tehdy sepsal závěť, ve které veškerý svůj majetek odkázal Davidu Rathovi, u něhož v posledních dnech svého života bydlel.
Michal Rath však chce, aby soud závěť zneplatnil.
Soud spor bratrů Rathových poprvé řešil už v polovině února. Tehdy ani jeden z bratrů nepřišel. Soud proto požádal jejich advokáty, aby zajistili, že na další jednání oba přijdou.
K vyřešení sporu je podle soudu nutná jejich osobní výpověď.
Při minulém jednání přišel s překvapivou informací advokát Michala Ratha. Ten oznámil, že dědictví prošetřuje Národní centrála proti organizovanému zločinu. A to kvůli podezření, že mohou být prostřednictvím dědictví prané špinavé peníze.
Peníze z domovní prohlídky
Toto podezření se může týkat skoro deseti milionů korun, které našla policie po zatčení Davida Ratha v roce 2012 v jeho domě v Hostivici.
Policie je přesvědčená, že šlo o peníze z korupce. Ratmír Rath ale tvrdil, že jde o jeho úspory. Peníze policie zabavila. Správce dědictví Ratmíra Ratha prostřednictvím soudů už delší dobu žádá, aby je policie uvolnila. To soudy zatím odmítají a definitivní rozhodnutí bude na Ústavním soudu.
Samotná korupční kauza Davida Ratha nyní čeká na rozhodnutí Nejvyššího soudu. Ten bude už na přelomu května a června řešit, zda byly odposlechy v Rathově kauze pořízeny legálně. Jelikož jde o klíčové důkazy, bude na rozhodnutí Nejvyššího soudu nejspíš záležet osud celé kauzy.