Článek
Šest obětí si ve Spojených státech vyžádal hurikán, který se ve čtvrtek přehnal přes stát Louisiana a v noci na pátek zeslábl na méně nebezpečnou tropickou bouři. Do vnitrozemí s sebou bouře přesto přinesla prudký déšť a varování před tornády, píše agentura AP. Podle amerického Národního střediska pro hurikány (NHC) se bouře během dneška stočí na východ nad údolí řeky Mississippi a v sobotu zasáhne státy u pobřeží Atlantského oceánu.
Úřady v Louisianě dříve oznámily čtyři úmrtí, jež způsobily padající stromy. V noci na pátek v souvislosti s hurikánem zaregistrovaly další dva zemřelé. Jeden muž utonul, když se s ním potopila loď, další zemřel na otravu oxidem uhličitým z nouzového generátoru.
Střed bouře se ve čtvrtek odpoledne místního času (dnes brzy ráno našeho času) přesunul nad jih Arkansasu a rychlostí 24 kilometrů v hodině směřoval na severovýchod. Podle předpovědi na většině území státu naprší až 178 milimetrů srážek, což může způsobit bleskové záplavy.
Státy Mississippi a Arkansas vydaly rovněž varování před tornády. Patrně větrný vír již poničil střechu kostela v odlehlé části severovýchodního Arkansasu, píše AP.
Ačkoliv za sebou Laura nechala zpustošené domy i celé čtvrti a přes 900 000 domovů a podniků bez elektřiny, bouře nakonec způsobila menší škody, než se úřady obávaly. Určit celkový rozsah devastace však potrvá dny a do té doby může bouře opět zesílit, uvádějí meteorologové.

Živel si kromě „obrovského množství škod“ vyžádal i šest obětí na životech.

Laura po přesunu nad pevninu slábla, na sever Louisiany podle meteorologů dorazila nikoli jako hurikán, ale jako méně nebezpečná tropická bouře.

Oko hurikánu zasáhlo pevninu u obce Cameron krátce po půlnoci místního času. Laura byla v tu chvíli klasifikována jako hurikán čtvrtého, tedy druhého nejvyššího stupně.

Jihovýchodní část Louisiany bičoval vichr o rychlosti až 200 kilometrů za hodinu a prudký déšť. Moře se kvůli bouři vylilo na pevninu.

Značné materiální škody jsou hlášené z města Lake Charles, které leží asi 50 kilometrů od moře a kde žije na 80 000 lidí. Vítr tam v noci rozbíjel okna a odnášel střechy.

Ve městě Westlake, které od Lake Charles dělí pouze koryto řeky Calcasieu River, následně začala hořet chemická továrna.

Úřady v předchozích dnech nařídily evakuaci asi 580 000 lidí z pobřežních oblastí, na které se Laura hnala, přinejmenším několik desítek osob ale výzev neuposlechlo.

Někteří z nich ráno podle místních orgánů začali volat o pomoc. Lidé v oblasti přitom zkušenosti s ničivými živly mají.

V terénu byly stovky záchranářů, s odklízením trosek pomáhají i příslušníci Národní gardy.

Jakkoli prvotní zprávy o následcích hurikánu nepotvrzovaly nejčernější předpovědi, vyhodnocování škod pravděpodobně potrvá ještě několik dní.

Během pátku se má bouřkový systém stočit směrem na východ k Tennessee a Kentucky, načež má zasáhnout i státy na pobřeží Atlantiku.
„Je jasné, že jsme neutrpěli absolutní katastrofické škody, jak jsme si mysleli,“ uvedl guvernér Louisiany John Bel Edwards. „I tak jsou škody obrovské,“ dodal. Bez elektřiny se ocitlo nejméně 867 000 domů a podniků v Louisianě, Texasu a Arkansasu.
Vítr hurikánu dosáhl po zásahu pevniny maximální rychlosti 241 kilometrů za hodinu, čímž překonal hurikán Katrina z roku 2005, který zaplavil mimo jiné New Orleans, vyžádal si na 1 833 obětí a v šíři napáchaných škod se do historie Spojených států zapsal jako jedna z nejhorších přírodních katastrof. V Louisianě tehdy udeřil s větrem o rychlosti 201 kilometrů za hodinu.