Článek
V Bolívii se už třetí den konají protesty kvůli podezření, že nejvyšší volební soud výsledky manipuluje. V neděli totiž na téměř 24 hodin pozastavil zveřejňování výsledků v situaci naznačující, že k rozhodnutí o vítězi voleb bude třeba druhé kolo hlasování.
Když následně zveřejňování výsledků obnovil, měl Morales náskok 10 procent před druhým v pořadí, exprezidentem Carlosem Mesou, což by podle bolivijských volebních pravidel znamenalo Moralesovo vítězství už v prvním kole.
Pochybnosti o demokratičnosti voleb vyjádřili i mezinárodní pozorovatelé Organizace amerických států (OAS). Moralesova vláda pak nabídla jejímu generálnímu tajemníkovi Luisi Almagrovi, aby transparentnost sčítání hlasů OAS prověřila. Almagro v úterý oznámil, že nabídku přijal. Podle deníku El País ale není jasné, zda vláda z případně nalezených nesrovnalostí vyvodí důsledky.
Pochybnosti ohledně sčítání volebních výsledků v Bolívii vyjádřila už dříve i šéfka diplomacie EU Federica Mogheriniová. Také české ministerstvo zahraničí dnes na svém Twitteru uvedlo, že průběh sčítání hlasů v prezidentských volbách v Bolívii vyvolává řadu otázek. „MZV ČR plně podporuje přezkoumání voleb Organizací amerických států. Svobodné volby jsou klíčovou součástí demokracie,“ uvedlo ministerstvo zahraničí.
Bolivijský deník La Razón na svých internetových stránkách zveřejňuje průběžné sčítání hlasů nejvyšším volebním soudem (TSE). Podle nejnovějších výsledků po sečtení 96,8 procenta hlasů získal v neděli Morales 46,5 procenta hlasů a Mesa 37 procent hlasů.
Kvůli kritice TSE v úterý podal demisi místopředseda tohoto soudu Antonio Costas, který označil za „hloupé“ nedělní rozhodnutí ostatních členů TSE pozastavit zveřejňování výsledků. Podle Costase krok zdiskreditoval volební proces a vyvolal zbytečně protesty.
Už od pondělí na řadě míst Bolívie, včetně metropole La Paz, demonstrují Moralesovi kritici, kteří mimo jiné zapálili několik sčítacích volebních středisek. Dnes vyhlásila asociace občanských sdružení největšího bolivijského města Santa Cruz časově neomezenou stávku. Do ulic ale vyšli i Moralesovi příznivci.
Bývalý odborový lídr pěstitelů koky Morales, který je prvním indiánským prezidentem Bolívie, je nyní i nejdéle vládnoucím latinskoamerickým prezidentem. V úřadu je tak dlouho i díky tomu, že prosadil změnu ústavy, aby mohl zastávat dva mandáty v řadě. I toto omezení následně v roce 2017 zrušil s pomocí ústavního soudu poté, co záměr další ústavní změny v roce 2016 voliči odmítli v referendu.