Článek
„Láme nám srdce, že tito lidé zemřeli při práci na záchraně ostatních,” řekl podle britského The Guardian doktor Tedros Adhanom Ghebreyesus, ředitel organizace. Mezi oběťmi útoku je člen vakcinačního týmu, řidič, místní úředníci, pracovník Organizace spojených národů (OSN) a policista.
Nejde přitom o bezprecedentní incident – jen za letošní rok došlo v Kongu k víc než 300 útokům na zdravotnická zařízení bojující s ebolou. Šest lidí zemřelo a sedmdesát si odneslo zranění, někteří z nich byli pacienti.
Druhá nejsmrtelnější epidemie eboly
Epidemie eboly v Kongu propukla loni v srpnu na východě země v provinciích Severní a Jižní Kivu i Ituri, podle posledních informací WHO má 2 200 obětí. Jde o druhou nejsmrtelnější epidemii eboly vůbec – ta nejhorší zasáhla západní břeh Afriky v letech 2014 až 2016 a zabila přes 11 tisíc lidí.
Boj s infekční nemocí je v této oblasti složitý. Právě východ Konga terorizuje a ovládá přes sto ozbrojených skupin, zejména islamistické milice Sjednocených demokratických sil z Ugandy. A to i přes přítomnost šestnácti tisíc „peacekeeperů” (tzv. mírotvůrců) z řad OSN.
Bezútěšná situace se přitom v posledních týdnech začala podle zdravotníků zlepšovat, objevilo se jen sedm nových případů eboly. V srpnu letošního roku, kdy byla epidemie na vrcholu, zdravotníci registrovali 120 nákaz týdně.
„Ebola ustupovala. Tyto útoky jí dají znovu sílu, následkem čehož zemře víc lidí,“ řekl šéf WHO Tedros. „Bude tragické dívat se na další zbytečné utrpení v komunitách, které si už tolik vytrpěly. Vyzýváme kohokoliv, kdo je v pozici, z níž by mohl ukončit tento kruh násilí,“ dodal.
WHO: „Umetáme viru cestu.“
Kvůli násilným nepokojům, které mají jen od začátku listopadu na 100 mrtvých, musela WHO v úterý stáhnout 49 členů svého personálu z města Beni. Na místě je stále 71 zdravotníků. Podobně jednal i Dětský fond Organizace spojených národů (UNICEF), který dočasně evakuoval 27 pracovníků, dvanáct jich v Beni v provincii Severní Kivu zůstalo.
„Každý den, kdy nemáme úplný přístup ke všem oblastem zasaženým ebolou v Demokratické republice Kongo, umetáme cestu tomuto viru a prodlužujeme epidemii,” napsal k situaci Tedros na Twitteru.
Situace se v Beni vyhrotila minulou neděli, kdy Sjednocené demokratické síly zaútočily na město a zabily osm lidí. Den nato vyšli do ulic místní obyvatelé v protestu proti pasivitě OSN i konžské armády, které podle nich měly razii islamistické milice zabránit.
Při demonstraci lidé zapálili vojenskou základu OSN a dožadovali se stažení jejích vojáků z mise Monusco (zkratka pro misi OSN v Kongu) z Beni. „Obyvatelé vyžadují stažení mise Monusco z Beni kvůli nečinnosti sil OSN,” uvedl podle britské BBC Teddy Kataliko, lídr tamní občanské společnosti. Doplnil, že několik kanceláří v základně lidé zapálili a vyrabovali.