Článek
Čím bohatší byli na začátku roku, tím bohatší jsou dnes. 172 amerických miliardářů v žebříčku Bloomberg Billionaires Index své jmění navýšilo o 500 miliard dolarů.
Největší zisky za rok 2019 patří Francouzovi Bernardu Arnaultovi, který své jmění navýšil o 36,5 miliardy dolarů a tím se stal třetím nejbohatším člověkem na světě. Arnault je třetím členem klubu bohatých s majetkem přes 100 miliard USD spolu se dvěma Američany – zakladatelem internetového obchodu Amazon Jeffem Bezosem a spoluzakladatelem společnosti Microsoft Billem Gatesem, uvedla agentura Bloomberg.
Nejbohatším člověkem na světě zůstává Bezos s celkovým čistým kapitálem 116 miliard dolarů. A to i za rok, kdy ho rozvod s bývalou manželkou MacKenzie Bezosovou stál kolem 8 miliard dolarů. Ta je v žebříčku Bloomberg na 25. pozici s 37,5 miliardy dolarů. Nejlépe se dařilo společnostem Facebook a Microsoft. Majetek Marka Zuckerberga z Facebooku vzrostl o 27,3 miliardy dolarů a spoluzakladatele společnosti Microsoft Bill Gates vzrostl o 22,7 miliardy.
Podle studie vědce Gabriela Zucmana ze začátku tohoto roku 400 nejbohatších lidí – jen 0,00025 procenta populace – nashromáždilo v USA větší majetek než spodních 60 % americké populace, tj. asi 150 milionů lidí. Podíl bohatství v držení této skupiny mezitím klesl z 5,7 procenta v roce 1987 na 2,1 procenta v roce 2014.
Od počátku 80. let 400 nejbohatších Američanů podle studie navíc ztrojnásobilo své bohatství.
Podobná situace panuje i v jiných zemích. Šest nejbohatších Britů podle výzkumu společnosti Equality Trust ovládá stejně bohatství jako nejchudších 13 milionů lidí. Přesněji vyjádřeno: šestice magnátů má společné jmění 39,4 miliardy liber, což je zhruba stejné jako aktiva 13,2 milionu Britů. Čtyři miliony z nich jsou údajně pod hranicí chudoby.
Narůstá i počet čínských miliardářů. Zvýšil se na 54, Čína je v počtu miliardářů již druhá za USA. Za poslední rok se zvýšil i majetek nejbohatších čínských podnikatelů, a to navzdory obchodní válce Pekingu a Washingtonu i zpomalení hospodářského růstu. Průměrná hodnota majetku Číňanů, kteří překonali nastavenou hranici žebříčku dvě miliardy jüanů (asi 6,6 miliardy Kč), za rok narostla o čtyři procenta a činí 1,4 miliardy dolarů (42,2 miliardy Kč).
Laťku zmiňovaných dvou miliard jüanů letos přesáhlo 1819 Číňanů, o 74 méně než loni. Nejvíce si polepšil Che Siang-ťien, zakladatel největšího čínského vývozce klimatizačních zařízení, Jeho bohatství narostlo o 79 % na 23,3 miliardy dolarů. Před dvaceti lety neměla Čína ani jednoho dolarového miliardáře, nyní jich má 621, z nichž 32 disponuje majetkem přesahujícím deset miliard dolarů. Vyplývá to z průzkumu, který na základě údajů z 15. srpna sestavila společnost Hurun.
A small handful of billionaires should not be able to accumulate more money than they could spend in 10 lifetimes while millions of Americans are living in poverty and dying because they can't afford health care.
— Bernie Sanders (@BernieSanders) September 24, 2019
„Malá hrstka miliardářů by neměla mít možnost nahromadit více peněz, než kolik mohou utratit za 10 životů, zatímco miliony Američanů žijí v chudobě a umírají, protože si nemohou dovolit zdravotní péči,“ napsal v září na Twitter kandidát na amerického prezidenta Bernie Sanders. Sanders patří mezi kandidáty, kteří nejčastěji kritizují ekonomický a politický systém, jenž umožňuje nárůst nerovnosti příjmů.
Pokud by se stal prezidentem, rád by uvalil dvouprocentní daň na příjmy vyšší než 50 milionů dolarů. Sanders v rozhovoru s Los Angeles Times uvedl, že „navzdory nízké míře nezaměstnanosti v USA mzdy po desetiletí do značné míry stagnují, takže mnoho Američanů zažívá potíže a musí vyvinout velké úsilí, aby se svou situací něco udělali”.