Článek
Švédská akademie věd, která má na starosti udělování Nobelovy ceny za literaturu, už vzdala snahy o kontaktování letošního vítěze Boba Dylana.
„Právě teď neděláme nic“, uvedla tajemnice Sara Daniusová. „Volala jsem a posílala e-maily jeho nejbližšímu spolupracovníkovi a obdržela jsem od něj velmi milé a přátelské odpovědi. Nic dalšího prozatím podnikat nebudeme,“ dodala.
Písničkář se dosud ke svému ocenění nijak nevyjádřil, ačkoliv k tomu měl příležitost na koncertu v Las Vegas. Ten se konal krátce poté, co Švédská akademie věd vyhlásila, že se Dylan stane držitelem Nobelovy ceny. Zpráva o ocenění se sice objevila na jeho oficiální facebookové stránce, ale jedná se pouze o oznámení. Jakékoliv Dylanovo vlastní vyjádření zde chybí.
BREAKING 2016 #NobelPrize in Literature to Bob Dylan “for having created new poetic expressions within the great American song tradition” pic.twitter.com/XYkeJKRfhv
— The Nobel Prize (@NobelPrize) October 13, 2016
Není tedy jasné, zda se americký písničkář 10. prosince do Švédska vůbec dostaví, aby převzal cenu z rukou švédského krále Karla XVI. Gustava. Daniusová však zůstává klidná a věří, že se Dylan nakonec ukáže.
„Ovšem když nebude chtít, tak nepřijde. Tak či tak to bude velká party a ocenění mu právem náleží,“ vyjádřila se Daniusová k Dylanově případné neúčasti na ceremoniálu.
Bob Dylan se stal vůbec prvním člověkem, který Nobelovu cenu obdrží za písňovou tvorbu. Ocenění dostal za tvorbu nových poetických vyjádření v rámci velké tradice amerického písničkářství. „Jsem velice rád, že se literární komise otevírá novým žánrům, jako jsou třeba písňové texty. Myslím, že je to úžasné,“ vyjádřil se k Dylanově vítězství norský autor Karl Ove Knausgaard. Obratem ale dodal, že on sám by cenu raději udělil jednomu z trojice spisovatelů Pynchon, Roth nebo McCarthy.
Autorka: Klára Šuhajová