Článek
Před několika týdny obsadili prodemokratičtí aktivisté v Hongkongu po celém městě několik vysokých škol. Z univerzitních kampusů si demonstranti, převážně studenti, udělali pevnosti, z nichž organizovali odpor proti Pekingu.
Po potyčkách s policií ztráceli demonstranti jednu baštu za druhou. Nakonec jim v držení zůstala poslední. V kampusu polytechnické univerzity se opevnily stovky demonstrantů se zásobou potravin, zápalných lahví, luků, šípů a dalších zbraní.
Hongkongská policie před dvěma týdny začala komplex obléhat. Ačkoli rektor univerzity pomocí internetového videa demonstrantům sdělil, že pokud se vzdají, policie je bez újmy eskortuje na stanici, bezpečností složky měly s protestujícími jiný záměr.
Policie začala demonstrantům bránit v odchodu pomocí slzného plynu a pokoušela se proniknout do univerzity. Odpor demonstrantů byl ale silný. Správkyně Hongkongu Carrie Lamová tak oficiálně odkryla plán, že hodlá všechny protestující pozatýkat.
Kvůli hrozbě vězení se začalo odhodlání protestujících drolit. Několika skupinám se podařilo z obležení uprchnout.
Zlom nastal minulé pondělí večer středoevropského času. Pár demonstrantů ještě stačilo utéci díky pomoci spolubojovníků na motorkách, v noci už ale policie vytvořila plnou blokádu.
S úsvitem přišly z Hongkongu zprávy, že policie provedla průlom a několik stovek demonstrantů zatkla. Protestující mladší osmnácti let zatčení unikli, úřady si ale poznamenaly jejich osobní údaje pro budoucí šetření.
V kampusu tehdy zůstala jen stovka demonstrantů, hlavní odpor policie zlomila. V průběhu dalších dní bezpečnostní složky pozatýkaly zbytek protestujících a univerzita se vyprázdnila. Oficiálně „bitva“ skončila ve čtvrtek.
Tisíce zápalných lahví
Hongkongská policie při prohledávání vylidněného kampusu nalezla extrémní množství zbraní, kterými protestující disponovali. Konkrétně se jednalo o 3 989 zápalných lahví, 1 339 explozivních předmětů, 601 lahví s korozivní tekutinou a 573 dalších zbraní. Informovala o tom BBC.
V pátek policie zveřejnila oficiální statistiky zatčení. V souvislosti s obléháním polytechnické univerzity bezpečností složky zadržely 1 377 lidí. U dalších 318 demonstrantů mladších osmnácti let si policie zapsala jména.
Vítězství prodemokratů
Prodemokratické smýšlení v Hongkongu ani přes ztrátu univerzity neuvadá. V nedělních komunálních volbách drtivě zvítězili prodemokratičtí kandidáti, kteří obsadili 17 z 18 místních rad.
Výsledek voleb tak ilustruje, že prodemokratické smýšlení není v Hongkongu záležitostí hrstky radikálů, nýbrž že odpor namířený proti Pekingu prostupuje celou společností.
Americká vláda navíc schválila zákon o lidských právech a demokracii v Hongkongu. Podle nového zákona bude Peking muset Washingtonu pravidelně podávat zprávu o stavu hongkongské autonomie.
Spojené státy udržují s Hongkongem zvláštní obchodní vztah, a pokud by Čína práva Hongkongu nedodržovala, USA by mohly toto semiautonomní čínské město speciálního postavení zbavit. Krok by tak značně poškodil stav hongkongské ekonomiky.