Článek
Politici a zdravotnické organizace původně kladli důraz zejména na hygienu, důkladné mytí rukou a dodržování vzdálenosti. Roušky byly označovány za neefektivní. V pondělí od nošení roušek zdravé lidi odrazovala i Světová zdravotnická organizace. Uvedla, že je mají nosit jen nemocní.
Česko a Slovensko, kde je nošení roušek plošně nařízené, dosud zůstávají mezi ostatními státy Evropy a Západu obecně spíše výjimkou. To se ale podle CNN může brzy změnit. Americká televize na svém webu píše, že změnu v přístupu připustil šéf amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) Robert Redfield.
Ten ještě nedávno nošení roušek lidem, kteří nepociťují příznaky, striktně nedoporučoval. Nyní si ale není jistý, řekl, že CDC v tuto chvíli přehodnocuje své rady a možná doporučí všem Američanům, aby nosili roušky.
Největší počet nakažených je stále v USA
Spojené státy jsou nadále státem s nejvyšším počtem evidovaných nakažených. Evidují již přes 200 000 nakažených.
Americký prezident Donald Trump varoval Američany, že zemi čekají dva obtížné týdny, které ale USA překonají. Zároveň vyzval spoluobčany, aby se v zájmu boje proti koronaviru vyvarovali sociálních kontaktů. Zakrývání obličeje například šálou je podle Trumpa dobrý nápad. Roušky by měly Američané přenechat zdravotníkům.
Nejvíce obětí si koronavirus vyžádal v Itálii, kde onemocnění COVID-19 podlehlo přes 13 000 lidí. Na celém světě zemřelo přes 45 000 pacientů.
Mezi nejhůře zasaženými zeměmi je dále Španělsko, kde se nakazilo více než 100 000 lidí a přes 9000 lidí s nemocí COVID-19 zemřelo.
V Číně, kde se onemocnění na konci minulého roku poprvé prokázalo, se počty nově nakažených i zemřelých v posledních týdnech snižují. V zemi se infikovalo 82 361 osob.
Pětici zemí s nejvyššími bilancemi nakažených po Číně uzavírá Německo. Berlín dnes potvrdil nákazu u dalších 5453 lidí, celkově je v zemi 67 366 případů. Kvůli koronaviru tam zemřelo 732 pacientů.
Koronavirus se zatím vyhnul okolo dvou desítkám zemí, ne všem státům ovšem odborníci nulovou bilanci věří. Mezi údajně nezasaženými zeměmi jsou například autoritářské Severní Korea, Turkmenistán či Tádžikistán. Nákaza se však dosud neobjevila ani v několika tichomořských státech jako je Palau, Nauru nebo Kiribati.
Počet nakažených ve středu přesáhl hranici 900 000 lidí.