Agentura AP uvedla, že vůz najel do bariéry na kontrolním stanovišti před Kapitolem a zranil přitom nejméně dva příslušníky kapitolní policie. Podle CNN poté řidič z auta vystoupil s nožem v ruce, načež jej ostraha postřelila.
„Policie zajištující ochranu Kapitolu (USCP) zasahuje na Severní barikádě na příjezdové cestě na Independence Avenue kvůli oznámení, že někdo najel vozidlem do dvou policistů. Podezřelý byl zadržen. Oba policisté jsou zraněni. Všichni tři byli převezeni do nemocnice,“ napsala USCP na svém twitterovém účtu.
Bezpečnostní složky agentuře AP sdělily, že podezřelý byl postřelen a v kritickém stavu převezen do nemocnice. V té době ještě dýchal a byl při vědomí. Později zemřel.
Jednoho ze zraněných policistů odvezl do nemocnice policejní vůz, druhého převážela posádka rychlé lékařské pomoci, uvedli úředníci. Stanice Fox News později bez dalších podrobností uvedla, že jeden z uniformovaných mužů rovněž podlehl zraněním, která utrpěl, když do něj vůz najel.
O motivech útoku se mnoho neví. Americká média píší, že šlo pravděpodobně o útok „osamělého vlka“. „Nejsou známy informace, že by byl napojen na některou z teroristických skupin,“ uvedl šéf metropolitní policie Robert Contee.
Nehoda a střelba se odehrála na kontrolním stanovišti poblíž Kapitolu. Kongres má tento týden přestávku, zákonodárci se tak v budově v době útoku nenacházeli, píše BBC .
Kapitol je kvůli incidentu uzavřen. Kolem 19:20 SELČ obdrželi zaměstnanci Kapitolu podle ABC News zprávu od americké policie, že „z důvodu vnější bezpečnostní hrozby není povoleno do budovy vstoupit ani ji opustit“. Lidé se podle zprávy mohou pohybovat uvnitř budovy, nemají se ale přibližovat k vnějším oknům a dveřím.
Prezident Joe Biden se podle amerických médií nenacházel v době útoku v blízkém Bílém domě, byl na cestě do svého víkendového sídla v Camp Davidu.
Páteční incident je prvním pokusem o narušení bezpečnosti Kapitolu od 6. ledna, kdy příznivci bývalého prezidenta Donalda Trumpa násilně vtrhli do Kapitolu v naději, že zabrání zákonodárcům potvrdit vítězství Joea Bidena v prezidentských volbách. Při tehdejším útoku utrpělo zranění více než 140 příslušníků kapitolské policie, pět lidí při něm nebo krátce po něm zemřelo.
V okolí Kapitolu od 6. ledna panovala zvýšená bezpečnostní opatření. Po necelých dvou měsících se však ochranná opatření začala uvolňovat, demontován byl například plot kolem budovy Kongresu.
Připomeňte si ve fotogalerii útok na Kapitol.
Foto: vasilis asvestas, Shutterstock.com První signály o tom, že 6. leden bude přinejmenším problematický, přicházely už v prosinci, a to od samotného prezidenta Spojených států. „Velký protest v D.C. 6. ledna. Buďte tam, bude to divoké,“ tweetoval 20. prosince Donald Trump. A skutečně – 6. ledna 2021 se do hlavního města USA sjely tisíce až desetitisíce Trumpových příznivců.
Foto: bgrocker, Shutterstock.com V poledne ke svým věrným promluvil od Bílého domu samotný Trump. Prohlásil, že se „nikdy nevzdají a nikdy neuznají porážku. Nemůžete uznat porážku, když jde o krádež.“
Foto: vasilis asvestas, Shutterstock.com Trump opakovaně napadal i své republikánské kolegy včetně viceprezidenta Mikea Pence, kteří ho nepodpořili v úsilí zhatit Bidenovo potvrzení ve funkci prezidenta. Své příznivce na závěr vyzval, aby pochodovali po Pennsylvania Avenue a dodali odvahu ostatním republikánům, aby „si vzali zpět svou zemi“.
Foto: bgrocker, Shutterstock.com A lidé poslechli.
Foto: Johnny Silvercloud, Shutterstock.com Podle amerického deníku The New York Times (NYT) vznikla už 4. listopadu, tedy v den prezidentských voleb, facebooková skupina s názvem „Stop the steal“ (Zastavte krádež), která rostla závratným tempem.
Foto: Johnny Silvercloud, Shutterstock.com V jednu chvíli do skupiny přibývalo až 100 nových členů každých 10 sekund.
Foto: Johnny Silvercloud, Shutterstock.com Těsně předtím, než skupina získala čtvrt milionu členů, ji správa sociální sítě Facebook odstranila. Podobně agresivně pak postupovala hned, jakmile se objevily nové skupiny s podobným názvem, čímž vyhnala pravicové extremisty do náruče nově vznikajících a nijak neregulovaných sociálních sítí, jako je Parler či Gab.
Foto: Johnny Silvercloud, Shutterstock.com Rétorika vůdců těchto skupin se příliš nelišila od slov amerického prezidenta. Napadali výsledek voleb, šířili konspirační teorie a upínali své zraky k 6. lednu, kdy měl být Biden oficiálně potvrzen do úřadu.
Foto: Johnny Silvercloud, Shutterstock.com Příslušníci nechvalně známé a krajně pravicové skupiny Proud Boys („Hrdí hoši“) či fanoušci konspirační teorie QAnon se rovněž prostřednictvím sociálních sítí domlouvali na tom, skrze které ulice se jim podaří dostat až do Kapitolu.
Foto: Alex Gakos, Shutterstock.com Nebo na tom, jaké si s sebou vezmou zbraně.
Foto: Johnny Silvercloud, Shutterstock.com Trump i jeho stoupenci jsou proti jakýmkoli zásahům do práva držet zbraně.
Foto: Johnny Silvercloud, Shutterstock.com Donald Trump je známým podporovatelem Národní asociace držitelů zbraní (NRA).
Foto: Johnny Silvercloud, Shutterstock.com Mezi konzervativci je totiž NRA opěvována jako hlavní zastánce ústavou daného práva na držení zbraní, zatímco liberálové ji často kritizují, protože podle nich stojí za rozmachem násilností v zemi.
Foto: Johnny Silvercloud, Shutterstock.com Dvaatřicetiletý Jake Angeli se díky svému nepřehlédnutelnému zjevu stal symbolem středečních událostí v americkém Kapitolu. Potetovaný muž s rohy na hlavě je známou figurou krajně pravicové a konspirační scény.
Foto: Johnny Silvercloud, Shutterstock.com Bývalý herec a zpěvák se od roku 2019 pravidelně objevoval před arizonským kapitolem, kde protestoval proti konspiracím, které podle svých slov objevil. Angeli je stoupencem konspiračního hnutí QAnon, sám si nechává říkat „Q Šaman“.
Foto: Alex Gakos, Shutterstock.com QAnon je konspirační teorie, podle níž prezident Trump vede tajnou válku s kultem pedofilních satanistů, kteří jsou přítomni ve vládě, byznysu i médiích. Podle lidí, kteří tuto teorii podporují, jednou nadejde den zúčtování, kdy lidé jako demokratka Hillary Clintonová nebo herec Tom Hanks budou dopadeni. Teorie, která se poprvé objevila před třemi lety, už není okrajovou záležitostí, přiblížila se názorovému mainstreamu a Trump ji nepopírá. Facebook a Twitter příspěvky i účty, které se teorií zabývají, blokují.
Foto: Alex Gakos, Shutterstock.com První střety s ostrahou Kapitolu.
Foto: Alex Gakos, Shutterstock.com Dav byl rozhořčený. A vybuzený.
Foto: vasilis asvestas, Shutterstock.com Třeba i výzvou Trumpova právníka. Rudy Giuliani vyzval dav k „soudu bojem“ (trial by combat), tedy ke středověké metodě soudního souboje, u kterého se předpokládalo, že Bůh nenechá prohrát bojovníka, na jehož straně je pravda.
Foto: vasilis asvestas, Shutterstock.com Kapitolní policie nasadila slzný plyn.
Foto: Valerio Pucci, Shutterstock.com Mnozí byli připraveni.
Foto: lev radin, Shutterstock.com A někteří ne.
Foto: vasilis asvestas, Shutterstock.com Potyčky se nevedly v rukavičkách.
Foto: Alex Gakos, Shutterstock.com Jen asi dvě hodiny po Trumpově projevu začaly přicházet první zprávy o tom, že budova Kapitolu, kde jednali američtí zákonodárci, musela být uzamčena.
Foto: vasilis asvestas, Shutterstock.com Prezidentovi příznivci prolomili barikády na západní straně Kapitolu.
Foto: Alex Gakos, Shutterstock.com Lidé zahájili pochod k budově.
Foto: vasilis asvestas, Shutterstock.com Mnoho úrazů vzniklo po pádech z ochozů, po kterých lidé šplhali.
Foto: vasilis asvestas, Shutterstock.com Vzhůru na Kapitol.
Foto: vasilis asvestas, Shutterstock.com Jednání v Kongresu muselo být přerušeno, když první výtržníci překonali vzhledem ke značné přesile kapitolskou zeď.
Foto: vasilis asvestas, Shutterstock.com Útok na Kapitol, 6. ledna 2021.
Foto: vasilis asvestas, Shutterstock.com Útok na Kapitol, 6. ledna 2021.
Foto: lev radin, Shutterstock.com Útok na Kapitol, 6. ledna 2021.
Foto: lev radin, Shutterstock.com Útok na Kapitol, 6. ledna 2021.
Foto: lev radin, Shutterstock.com Útok na Kapitol, 6. ledna 2021.
Foto: lev radin, Shutterstock.com Útok na Kapitol, 6. ledna 2021.
Foto: lev radin, Shutterstock.com Útok na Kapitol, 6. ledna 2021.
Foto: lev radin, Shutterstock.com Útok na Kapitol, 6. ledna 2021.
Foto: lev radin, Shutterstock.com Po střetu s policisty se příznivcům Donalda Trumpa podařilo dostat do budovy skrze rozbitá okna.
Foto: vasilis asvestas, Shutterstock.com Dav se dostal dovnitř.
Foto: vasilis asvestas, Shutterstock.com Následovaly chaotické scény, které sledoval se zatajeným dechem celý svět.
Foto: vasilis asvestas, Shutterstock.com Evakuace amerických činitelů v plynových maskách, rabování v pracovnách senátorů, extremisté u řečnického pultíku a bezradná kapitolská policie.
Foto: vasilis asvestas, Shutterstock.com Znovu Angeli v hlavní roli. Den po vniknutí do budovy Kapitolu se Angelimu dovolal reportér listu The Globe and Mail of Toronto. Aktivista mu tvrdil, že policie jeho a další Trumpovy stoupence přestala ve středu blokovat a nechala ho vstoupit do budovy. Po nějaké době prý policisté slušně požádali, aby odešel, což podle svých slov udělal.
Foto: Alex Gakos, Shutterstock.com Trumpovi příznivci v budově amerického Kongresu.
Foto: Alex Gakos, Shutterstock.com Obě komory Kongresu, které v tu chvíli separátně projednávaly námitky republikánů ke sčítání hlasů v Arizoně, přerušily jednání.
Foto: Alex Gakos, Shutterstock.com Ochranka následně členům Kongresu nařídila nasadit plynové masky, protože uvnitř budovy použila slzný plyn.
Foto: vasilis asvestas, Shutterstock.com Provizorní ochrana před slzným plynem.
Foto: Alex Gakos, Shutterstock.com Ochranka Kapitolu hlídá vchodové dveře.
Foto: Alex Gakos, Shutterstock.com Záběry, které obletěly svět.
Foto: Alex Gakos, Shutterstock.com Všichni zákonodárci včetně viceprezidenta Mikea Pence se dostali do bezpečí.
Foto: vasilis asvestas, Shutterstock.com Mnozí pak popisovali, jak měli tváří v tvář rozzuřenému davu strach, že nepřežijí.
Foto: vasilis asvestas, Shutterstock.com Evakuace zákonodárců.
Foto: vasilis asvestas, Shutterstock.com Policistům se postupně podařilo i za pomoci slzného plynu vytlačit útočníky z budovy ven, celá akce ale trvala déle než dvě hodiny.
Foto: vasilis asvestas, Shutterstock.com V tuto chvíli čelí u federálního soudu obviněním nejméně 13 lidí a asi 40 dalších stíhají také úřady federálního okrsku District of Columbia, v němž se nachází Washington.
Foto: vasilis asvestas, Shutterstock.com Bývalý šéf washingtonské policie Charles Ramsey dění v Kongresu okomentoval slovy, že netuší, jak je možné, že nebyli připraveni. „Přece musíte být schopni ubránit Kapitol, tohle není v pořádku,“ uvedl bývalý policista pro deník The New York Times.
Foto: Alex Gakos, Shutterstock.com „Kdybych byl u toho, zasloužil bych vyhazov za to, že jsem něco takového dopustil. Když jsem viděl, co se děje na půdě Sněmovny reprezentantů a Senátu, bylo mi stydno,“ dodal zase podle CNN bývalý šéf kongresové policie Terrance Gainer.
Foto: Alex Gakos, Shutterstock.com Mezitím si přepadový oddíl pořizoval selfie z pracoven zákonodárců.
Foto: vasilis asvestas, Shutterstock.com Muž, kterého vyfotografovali uvnitř poničené budovy Kapitolu i s identifikační kartou marketingové společnosti Navistar pověšenou okolo krku, přišel o práci. „Přestože podporujeme právo všech zaměstnanců na pokojné a zákonné uplatňování svobody projevu, zaměstnanec, který prokáže nebezpečné chování ohrožující zdraví a bezpečnost ostatních, nebude u společnosti Navistar nadále pracovat,“ uvedla společnost ve svém prohlášení pro CNN.
Foto: vasilis asvestas, Shutterstock.com Angeliho o tři dny později federální úřady zadržely a obvinily z výtržnictví.
Foto: vasilis asvestas, Shutterstock.com FBI zatkla rovněž Adama Christiana Johnsona, který na fotografii velmi často zobrazované v médiích mává do objektivu s rozjařeným výrazem, zatímco v druhé ruce nese řečnický pultík ze sálu dolní komory Kongresu. Johnson, který pochází z Floridy, svůj pochod Kapitolem rovněž živě vysílal na sociálních sítích.
Foto: Alex Gakos, Shutterstock.com Angeli před svým zatčením vyjadřoval nadšení ohledně toho, jak se jemu a dalším Trumpovým příznivcům podařilo ovládnout Kapitol. „To, že jsme přiměli skupinu zrádců ve funkcích dřepnout si, nasadit si plynové masky a utéct do jejich podzemního bunkru, považuji za výhru,“ řekl stanici NBC. Nyní čelí stíhání kvůli násilnému vniknutí a výtržnictví na půdě Kapitolu.
Foto: Alex Gakos, Shutterstock.com Nohy na stole v kanceláři předsedkyně Sněmovny reprezentantů Spojených států Nancy Pelosiové.
Foto: Alex Gakos, Shutterstock.com Fotografie, které obletěly svět.
Foto: Alex Gakos, Shutterstock.com Zdokumentovány byly případy ničení novinářského vybavení a rovněž fyzické útoky na fotografy. Trump během svých čtyř let v úřadu pravidelně vyjadřuje nevraživost vůči médiím, která označil za „nepřátele státu“ i těsně před středečními nepokoji.
Foto: vasilis asvestas, Shutterstock.com Po středečních událostech ve Washingtonu se objevily i záběry ničení vybavení patřícího agentuře AP, někdo z výtržníků zase údajně na jisté dveře v sídle Kongresu napsal „zavraždit média“.
Foto: Alex Gakos, Shutterstock.com „Jeden chlap vysílal živý přenos rozbíjení vybavení a několikrát řekl: Tohle je konec tradičních médií,“ vylíčil ve čtvrtek fotograf webu Politico Stephen Voss.
Foto: bgrocker, Shutterstock.com Pořádek se podařilo zjednat až po dvou hodinách.
Foto: Alex Gakos, Shutterstock.com Volání amerických činitelů po vyslání Národní gardy nakonec museli posvětit ministr obrany Christopher Miller a viceprezident Mike Pence poté, co Trump vyzýval k uklidnění situace pouze prostřednictvím Twitteru.
Foto: Alex Gakos, Shutterstock.com Den poté.