Článek
Bezos podle deníku The Guardian obdržel zprávu od korunního prince přes službu WhatsApp. V následujících hodinách bylo z Bezosova telefonu extrahováno velké množství dat, přičemž výsledky forenzní analýzy ukázaly, že tuto extrakci s největší pravděpodobností odstartovalo právě video z bin Salmánovy zprávy.
Nahrávky, které neměly vyjít
Neznámý hacker loni v červnu ukradl z archivu zpěváka skupiny Radiohead Thoma Yorkeho 18 hodin dosud neznámých nahrávek z 90. let a údajně požadoval výkupné 150 000 dolarů (3,4 milionu Kč) za to, aby je nepublikoval.
Skupina však v reakci na výhrůžku nahrávky zveřejnila na webu Bandcamp, kde si je zájemci mohou bezplatně poslechnout, případně jejich koupí podpořit ekologické aktivisty ze skupiny Extinction Rebellion, kteří například v dubnu svými protesty několik dní blokovali dopravu v Londýně.
Zuckerberg si heslo nemění
I guru sociálních sítí a zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg doplatil na nedostatečné zabezpečení. V roce 2016 mu hackeři prolomili účty na Twitteru a Pinterestu. K útoku se přihlásila skupina kybernetických zločinců známých jako OurMine.
V roce 2012 se těmto hackerům podle webu Opendatasecurity.io podařilo získat 117 milionů hesel z profesionální sítě LinkedIn, včetně hesla zakladatele Facebooku. Do dalších Zuckerbergových účtů se dostali, protože Zuckerberg na nich měl zjevně stejné heslo.
„Ahoj Marku, právě testujeme tvoje zabezpečení, prosím, napiš nám,” uvedli hackeři na Zuckerbergovy sociální sítě, kde dokonce zveřejnili heslo, které získali.
Interview s Kim Čong-unem
Říká se, že za tímto masivním kybernetickým útokem stála Severní Korea. Říká se také, že to bylo kvůli satirickému filmu The Interview, který pojednává právě o severokorejském vůdci Kim Čong-unovi.
Film The Interview produkovala společnost Sony. V listopadu 2014 podle BBC hackeři ukradli osobní údaje všem jejím zaměstnancům, jakož i obsah e-mailových konverzací a až pět v té době nevydaných filmů.
Hackeři, kteří si říkají Strážci míru (Guardians of Peace), ukradli ze serverů Sony Pictures například adresy a telefony všech, kteří se na natáčení filmu The Interview podíleli.
Také odhalili jména, která celebrity používají k ochraně svého soukromí: Tom Hanks se například představuje jako Harry Lauder nebo Johnny Madrid, Sarah Michelle Gellarová je Neely O’Hara, Daniel Craig je Olwen Williams.
Nechtěně sdílené osobní fotografie
V roce 2014 došlo k obrovskému úniku intimních fotografií slavných lidí, kterému se nechvalně přezdívá „Celebgate“. Fotografie unikly přímo z cloudového úložiště iCloud společnosti Apple.
Hackeři použili iBrute, tzv. „útok hrubou silou“, pomocí něhož se lze opakovaně pokoušet o prolomení hesla účtu. Pokud není webová stránka chráněna například systémem CAPTCHA, běžné stolní počítače zvládnou touto metodou vyzkoušet více než sto milionů hesel za sekundu.
K útoku došlo kvůli chybě zabezpečení v aplikaci „Hledat iPhone“ a také díky skutečnosti, že iCloud nezabránil blokování účtů, ze kterých se někdo pokoušel přihlásit opakovaně.
Fotografie hackeři anonymně publikovali prostřednictvím platforem 4chan a Reddit. Ačkoli selhání trvalo jen pár dní, krádež dat se dotkla až 300 milionů uživatelů iCloudu, mezi něž patřily celebrity jako Jennifer Lawrenceová, Kate Uptonová, Ariana Grandeová nebo Kaley Cuocová a mnoho dalších.
Studie: Čechům nepřipadají kybernetická rizika vážná
Krádeže identity nebo zneužití osobních údajů na internetu se vážně obává asi pětina Čechů, přičemž evropský průměr je 30 procent. Vyplývá to ze studie společnosti Europ Assistance. Zatímco úrazů nebo nehody se lidé v Česku bojí nadprůměrně, kybernetická rizika jim nepřipadají vážná, uvedli autoři. Heslo si v Česku pravidelně mění jen 11 procent internetových uživatelů.
Dobrovolně si nikdy nemění svá hesla téměř dvě pětiny Čechů. Ve srovnání s celoevropským průměrem jsou tak Češi asi o čtvrtinu snazšími oběťmi.
Mezi nejčastější typy kybernetických útoků patří podvodné e-maily, které získávají z uživatelů osobní údaje. Cílem je jejich údaje pak zpeněžit. Další častou hrozbou jsou vyděračské e-maily, které uživatele vyzývají k zaplacení určité sumy pod pohrůžkou, že jim bude zašifrován počítač a na sociálních sítích zveřejněno tajně natočené citlivé video.