Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Žádná vakcína, žádná práce. Takový přístup volí čím dál více států. Naposledy vedení americké Kalifornie rozhodlo o povinném očkování pedagogů a dalších pracovníků ve školství. Očkování je případně možné nahradit pravidelným týdenním testováním. Podle dat Bílého domu je očkovaných už 90 procent pedagogů. „Musíme nechat očkovat i ostatní státní zaměstnance,“ cituje stanice CNBC guvernéra Kalifornie Gavina Newsoma.
Dokončené očkování bude u všech osob navštěvujících univerzitní kampus požadovat také univerzita v Ottawě. Případnou náhradou očkování bude provedený PCR test alespoň dvakrát týdně. Mezi kanadskými univerzitami lze podle stanice CBC očekávat obdobný postup, podobná opatření plánují zavést také univerzita v Torontu a univerzita ve Waterloo.
Podpory v tomto kroku se vedením univerzit dostalo i od studentských spolků, panují ale obavy, jak řešit situaci ohledně zahraničních studentů, kteří jsou očkovaní vakcínami neuznávanými kanadskými úřady.
Zatímco ve Spojených státech nebo Kanadě požadavek na očkování školských zaměstnanců velké vášně nevyvolal, ve Francii jde v případě povinného očkování zdravotníků o zcela jiný příběh. Povinné očkování zdravotnického personálu oznámil v polovině července prezident Emmanuel Macron.
Povinnost bude platit i pro zaměstnance domovů důchodců nebo ústavů pro lidi s handicapem. Po 15. září, kdy mají všichni vybraní zaměstnanci povinnost splnit, budou probíhat kontroly a v případě nesplnění padat pokuty. Povinné očkování zdravotníků minulý čtvrtek schválila Ústavní rada, nejvyšší soudní instance v zemi.
Proti povinnosti se ale zvedl silný odpor, ke kterému se připojili také odpůrci zdravotních pasů potřebných ke vstupu na různá veřejná místa. Uplynulý víkend byl už čtvrtým v řadě, kdy do ulic francouzských měst vyšli odpůrci povinného očkování i pasů. Naposledy vyšlo do ulic po celé Francii více než 230 tisíc lidí.
Podle francouzské vlády je morální povinností zdravotníků nechat se očkovat, aby tak ochránili zranitelné osoby, o které se starají. Cílem zákona je, aby „pečovatelé a zdravotníci nebyli těmi, kteří jsou rizikem pro své pacienty“, řekl minulý týden novinářům francouzský ministr zdravotnictví Olivier Véran. Nová pravidla se netýkají pouze lékařského personálu, ale všech, kteří pracují se zranitelnými skupinami obyvatel, včetně hasičů.
K povinnému očkování zdravotnického personálu včetně farmaceutů se už v dubnu rozhodla Itálie. Neočkovaného zdravotnického personálu je v zemi jen velmi málo, podle vlády v řádech desetin procent, několik zdravotníků se ale kvůli povinnosti vakcinace se státem soudí, uvádí CNN. Pokud se zdravotníci nenechají očkovat, hrozí jim přeřazení do pozic, kde nejsou v kontaktu s pacientem, nebo v krajních případech až vyhození z práce.
Ještě přísnější postoj zvolilo v této otázce Řecko. Premiér Kyriakos Mitsotakis v pondělí oznámil, že očkování bude pro zaměstnance pečovatelských domů povinné, a to s okamžitou platností. Těm, kteří odmítnou, bude od 16. srpna pozastavena činnost. Od září pak bude podle Mitsotakise očkování povinné pro všechny zdravotnické pracovníky ve veřejném i soukromém sektoru.
Předseda vlády také uvedl, že od pátku až do konce srpna budou moci navštívit vnitřní komerční prostory, jako jsou zábavní centra, bary, divadla nebo kina, pouze očkovaní jedinci. „Země se kvůli postoji některých znovu nezavře,“ zdůraznil Mitsotakis. „V nebezpečí není Řecko, ale neočkovaní Řekové,“ dodal premiér.
V červenci se pro povinné očkování pracovníků ve zdravotnictví proti covidu-19 rozhodlo také Maďarsko. Maďarský premiér Viktor Orbán v rozhovoru pro Maďarský rozhlas uvedl, že to pro jeho vládu bylo velmi komplikované rozhodnutí, ale ministr zdravotnictví měl velmi dobré argumenty. Povinnost vstoupí v platnost 15. srpna, poté budou mít neočkovaní zaměstnanci ve zdravotnictví patnáct dní na obdržení první dávky vakcíny, uvádí server Hungary Today.
Kromě pracovníků ve školství nebo zdravotnictví se povinné očkování bude v některých státech týkat i jiných pracovních pozic. Americké ministerstvo obrany tento týden oznámilo, že bude plné očkování požadovat až na výjimky způsobené zdravotními predispozicemi u všech svých vojáků v aktivní službě. Americká armáda aktuálně podle deníku The New York Times čítá okolo 1,3 milionu členů, nové pravidlo má vejít v platnost v polovině srpna. Podle informací Pentagonu je zatím naočkováno okolo 64 procent amerických vojáků.
Rozruch vyvolaly pokyny vedení australského státu Nový Jižní Wales. Místní vláda totiž rozhodla, že se do své práce nebudou bez plného naočkování moci vrátit lidé zaměstnaní ve stavebním průmyslu, který zaměstnává velkou část místní populace, uvádí server Wion. „Nechtěl jsem se nechat očkovat, ale kdybych se nenechal, přišel bych o práci,“ cituje server 31letého šéfa strojírenské společnosti, jenž si nepřál zveřejnění svého jména.
Ve Spojených státech pak povinnost očkování zavádějí některé z velkých společností. K tomuto kroku už podle CNN přistoupil například obchodní řetězec Walmart nebo společnost Disney.
Povinnost očkování ale v některých zemích nezasahuje jen do pracovního života. Pákistánská vláda v pondělí oznámila, že od 1. října budou v zemi moci cestovat vlakem jen očkované osoby. Stejné opatření už v zemi platí od 1. srpna pro leteckou dopravu, uvádí stanice Geo.
V sousední Indii zase budou moci do velkých obchodních center v několika městech jen plně naočkované osoby, píše deník The Times of India. V indické Bombaji pak stejně jako v Pákistánu mohou cestovat vlakem jen očkovaní pasažéři, uvádí server Mint. Doklad o dokončeném očkování nebo PCR test pak požadují některé indické hinduistické chrámy. Většina náboženských míst podle deníku The Times of India výrazně omezila otvírací dobu .
Spolu s Francií, která návštěvy restaurací nebo kulturních akcí řeší pomocí zdravotních pasů, bude podmiňovat návštěvu například nočních klubů doložením dokončeného očkování také Velká Británie. Podle premiéra Borise Johnsona budou nová opatření, která mají zamezit většímu šíření nemoci mezi mladými lidmi, platit od konce září. „Nechci zavírat noční kluby,“ cituje Johnsona deník The Independent.
Právě případné nevpuštění neočkovaných do nočních klubů má být jednou z hlavních pák na Brity, informuje server Politico. Spojené království spolu s tím motivuje své občany k očkování také například poukázkami na jízdu zdarma taxislužbami jako Uber, lístky do kina nebo dodávkami drobného rychlého občerstvení zdarma.
K rozdávání poukázek se rozhodlo také Řecko. Lidé ve věku od 18 do 25 let po první dávce očkování získali poukaz v hodnotě až 150 eur na cestování, pobyt v hotelu nebo návštěvu kina či koncertu.
Několik států se své obyvatele snažilo motivovat přímo hotovostí nebo loterií. Kromě České republiky a Slovenska se k podobnému kroku odhodlaly také Spojené státy, kde bylo kromě poukázek až na sto dolarů v místní loterii možné vyhrát až 400 000 dolarů (více než 8,6 milionu korun). Kanaďané pak v místní loterii mohli získat výhru v hodnotě téměř 17 milionů korun. Ke kapesnému v hodnotě deseti až pětadvaceti eur pak přistoupilo například Švédsko nebo Srbsko.
Něco na způsob kola štěstí představil ve spolupráci se soukromými společnostmi také Hongkong. Hlavní cena? Zařízený byt ve městě. Ve slosování bylo možné vyhrát také party v soukromém letadle nebo jídlo formou bufetu na rok zdarma.
Vaccination incentives compared:
— Christine Kensche (@c_kensche) August 2, 2021
In Germany they give out #Bratwurst 🌭.
In Israel it‘s a bit more diversified:
- Hummus (arab quarters) 🧆
- Tscholent (orthodox) 🥘
- Pizza & shots (Tel Aviv) 🍕🍸
- Ice cream (kids) 🍦
🇩🇪🇮🇱😋 #coronavirus
Pod heslem láska prochází žaludkem pak jako motivaci několik států využilo místní pochutiny. Německý Sonnenberg v jižním Durynsku například ke každé vakcíně nabízel zdarma tradiční bratwurst, několik měst v Rumunsku pak očkované lákalo minikebabem nebo kávou zdarma. Pro podobný krok se rozhodl také Izrael, který očkování doplnil hummusem, pizzou nebo zmrzlinou.