Článek
Fráze ‚bank run‘, která označuje panické vybírání vkladů z bank, byla skloňovaná zejména v době vrcholící krize po pádu banky Lehman Brothers na konci roku 2008. Situace se pak opakovala v době evropské dluhové krize, kdy Řekové na přelomu léta a podzimu 2011 vybrali ze svých bankovních účtů přes 55 miliard eur.
„Jsme ekonomika, ve které lidé své měně poměrně hodně věří, což je patrné v krizových situacích, kdy k velkým výběrům, takzvaně do polštáře, nedochází. Menší náznak byl po pádu Lehman Brothers na přelomu let 2008 a 2009, kdy si lidé vybrali trochu více peněz, ale pak se tyto finance postupně vrátily do zásob centrální banky,“ vzpomíná Benda.
Zásoby hotovosti jsou podle něj v současnosti dostatečné, oproti minulosti je ČNB relativně k velikosti ekonomiky a objemu peněz v oběhu posílila.
„Podle informací, které máme od bank a agentur, jež zásobují jejich bankomaty hotovostí, zatím vše funguje naprosto správně, bankomaty jsou pravidelně plněny a peněz je dostatek,“ říká Benda, podle kterého má dostatek hotovosti i v samotná centrální banka.
„Je ale potřeba respektovat, že i když žijeme ve světě bezhotovostního platebního styku, české domácnosti stále dávají hotovosti velkou váhu. To je patrné i z toho, že přibližně dvě třetiny všech transakcí s bankovními kartami jsou výběry hotovosti,“ vysvětluje radní ČNB.
„Lidé nemusejí mít strach, že by v bankomatech nebylo dost peněz, třeba na výběr hotovosti za účelem nákupu potravin,“ uklidňuje veřejnost Vojtěch Benda.