Článek
Povodně, které sužují část západní Evropy, zasáhly i Belgii. Ministryně vnitra Annelies Verlindenová uvedla, že o život přišlo 20 lidí, dalších 20 je nezvěstných. Krizové středisko, které koordinuje záchranné práce, vyzvalo lidi v postižených oblastech, aby se vyhnuli veškerému cestování.
Belgie rovněž vyzvala k zavedení mechanismu civilní ochrany Evropské unie, jehož výsledkem jsou příspěvky z Francie, Rakouska a Itálie, zejména lodí, vrtulníků a záchranářů. Země obdržela pomoc také z Lucemburska a Nizozemska, přestože tyto země rovněž trpí záplavami.
To, co mělo být krásným letním obdobím, se najednou změnilo v temné a nesmírně smutné dny pro naše spoluobčany
Několik měst a vesnic bylo zdevastováno, včetně Pepinster poblíž Lutychu, kde se zhroutilo asi 10 domů. Více než 20 000 lidí v jižní oblasti Valonska bylo bez elektřiny. Jiným chyběla čistá voda. Velké části železniční sítě v jižní Belgii byly nepoužitelné a některé úseky trati byly smeteny.
„To, co mělo být krásným letním obdobím, se najednou změnilo v temné a nesmírně smutné dny pro naše spoluobčany,“ cituje Reuters slova předsedy vlády Alexandera De Crooa. „Jedná se o výjimečné okolnosti, které naše země dosud nezažila,“ dodal.
Zvládli pandemii, teď mají další problémy
Po skončení vydatných deštů obyvatelé nervózně sledovali, jak na síle nabírá řeka Meuse, jež protéká městem Liege ve východní Belgii. Lidé se momentálně snaží vyrovnat s katastrofou.
„Pracovali jsme, všechno jsme renovovali (…) A nyní musíme začít od nuly a postupně na tom pracovat, abychom dali vše do pořádku,“ řekla pro Reuters Sylvia Calvo Lorente, která zkoumala škody ve svém domě v městečku Trooz poblíž Liege.
Ve východním městě Verviers se rozbouřená řeka stále řítila sousedními ulicemi, ve kterých se lidé opatrně pokoušeli zachránit zničené obchody, domy a auta.
„Zvládli jsme covid a doufali jsme, že se postavíme na nohy. No a teď se podívejme,“ řekl tamní obchodník, když si dával pauzu od práce.
Belgický král a královna v pátek navštívili město a brodili se zatopenými ulicemi. Vláda tedy rozhodla, že na 20. července připadne den smutku.
Sousední Holandsko mělo větší štěstí
Zatímco v Německu a v Belgii si záplavy celkem vyžádaly přes 150 obětí, sousední Nizozemsko od sobotního rána žádné ztráty na životech nehlásí. Povodně však silně zasáhly jižní provincii Limburg.
Desítky tisíc obyvatel v regionu byly za poslední dva dny evakuovány, zatímco vojáci, hasiči a dobrovolníci během páteční noci zoufale pracovali na tom, aby předešli povodním. Rostoucí voda však zanechala v celém regionu stopu ničení a situace zůstává kritická, informovala agentura Reuters.
Nizozemskem navíc v následujících dnech protečou řeky ze sousedních zemí, posílené vydatnými dešti. Obecně se očekává, že ochrana podél řek Rýn a Meuse v regionech proti proudu vydrží, odborníci však varovali, že současnou situaci je stále těžké předvídat.