Článek
Po českých sociálních sítích koluje dezinformační článek serveru Stredoevropan.cz, který uvádí, že heterosexuální zaměstnanci BBC budou muset nosit placky s nápisem Straight Ally (heterosexuální spojenec). Pokud rozhodnutí nebudou respektovat, mohou přijít o práci.
Autor článku dokonce nachází podobnost s totalitním režimem: „Prostě pokroková společnost se vším všudy, jak jsme ji u nás znali od roku 1948 do roku 1989.”
Toto přirovnání má několik vad – za všechny například politické vraždy, věznění či zabavování majetku, které zaměstnancům BBC opravdu nehrozí.
Na Stredoevropan.cz se o BBC doslova píše: „Ačkoliv o tom BBC nijak nemluví, je jasné, že kdo placku odmítne, tak v rozmanitém prostředí BBC nemůže pracovat. Takže i ti, kdo nesouhlasí, ačkoliv se dá pochybovat, že v BBC někdo takový je, budou muset projevit falešné nadšení, aby si práci udrželi.”
Na Twitteru tento článek sdílel i poslanec SPD Lubomír Volný: „Totálně totalitní heterofobní, nenávistiplná kultura,” napsal.
Totalně totalitní heterofobní, nenávistiplná kultura nepřirozené a nedobrovolné, propagace antinormalismu, daleko za úrovní měkké komunistické totality ve které jsem vyrůstal.
— Lubomír Volný (@lubomir_volny) October 15, 2018
Dnešní EUfašisté dávají Husákovi ve své bezohlednosti a hlouposti pěkně na frakhttps://t.co/FKfQ2dsdn1
Ale je to opravdu tak? BBC ve svém oficiálním prohlášení nabízí placky pouze jako jednu z možností podpory LGBTQ+ (lesby, gayové, bisexuálové, transgender a queer osoby) komunity. Jde jen o součást programu na podporu jejich inkluze a o čistě dobrovolnou věc. V žádném případě nehrozí ztráta zaměstnání. Tento program vzniká i proto, že v řadách BBC se k LGBTQ+ komunitě hlásí 11procent zaměstnanců. Pokud zaměstnanec chce, může si placku od BBC vzít a připnout na tričko.