Článek
„Založíme pracovní skupinu, kde by se řešily detaily, že kdyby byl fond založen, že by počáteční vklad byl kolem šesti miliard korun,“ uvedl dnes Babiš. Dodal, že by šlo o peníze, které by banky poskytly až po odvedení daně a plateb do Fondu pojištění vkladů a do Fondu pro řešení krizí.
„Česká bankovní asociace vítá návrh na vytvoření Národního rozvojového fondu, který je z ekonomického a praktického pohledu výrazně progresivnější a inovativnější než zavedení jakékoliv formy dodatečného sektorového zdanění. Nejedná se totiž o jednorázové financování spotřeby, ale tvorbu aktiv, která společnost využije pro svůj dlouhodobý sociální a ekonomický rozvoj,“ řekl výkonný ředitel ČBA Pavel Štěpánek.
Podle Štěpánka vznikne na základě dosavadních jednání v nejbližších dnech pracovní skupina, která se bude skládat ze zástupců stání správy a expertů bank. Fungování fondu prý bude záviset na objemu prostředků poskytnutých bankami a dalšími přispěvateli, ale také na kvalitě projektů předkládaných vládou.
Cílem návrhu je pode asociace zvýšit investiční možnosti české ekonomiky o desítky až stovky miliard korun ročně, zejména v nájemním nebo sociálním bydlení, vzdělávání, včetně výstavby školek a škol, dopravní infrastruktuře, digitalizaci ekonomiky, strukturálně znevýhodněných regionů a ve vědě a výzkumu.
„Fond by měl fungovat jako nezávislá a plně profesionální instituce,“ dodal Štěpánek.
Zakladateli fondu by měly být podle Babiše čtyři největší banky, tedy ČSOB, Komerční banka, Česká spořitelna a UniCredit Bank. „A my bychom následně se ten fond snažili propagovat a zvát další. A mohli bychom tím i řešit Národní investiční plán. Je to na počátku,“ uvedl Babiš.
Premiér dnes znovu odmítl návrh koaliční ČSSD na zavedení bankovní sektorové daně. Ta by podle něj v důsledku poškodila všechny občany, protože banky by náklady přenesly do ceny svých produktů. Jako příklad uvedl vývoj v Polsku, Maďarsku nebo na Slovensku. ČSSD již dříve naopak vznik fondu odmítla jako nesystémový návrh.