Článek
Už téměř 50 tisíc lidí bylo evakuováno z okolí sopky Agung na východě indonéského ostrova Bali. Seizmická aktivita v oblasti vyvolává obavy, že by po půl století mohl nejvyšší vulkán na ostrově znovu vybuchnout.
Mezinárodní letiště v Denpasaru, metropoli ostrova Bali, kam každoročně přijíždějí miliony turistů, funguje zatím bez omezení. Letištní úřady ale uvedly, že situaci pečlivě sledují a nevylučují, že bude nutné letiště v příštích dnech uzavřít. Aktivitou sopky Agung nejsou nijak zasažena ani letoviska v jiných částech ostrova. Evakuace se prozatím dotkla jen lidí v okruhu asi 12 kilometrů od sopky. V ohrožené zóně žije asi 62 tisíc Balijců.
„Pořád jsou lidé, kteří evakuaci odmítají. Jedním z důvodů je, že stále nedošlo k erupci sopky. Další důvod je, že mají obavy o dobytek,“ prohlásil mluvčí úřadu pro řešení přírodních katastrof Sutopo Purwo Nugroho. Podle agentury AFP bylo z okolí vulkánu evakuováno také 2 000 krav. Marcel, místní průvodce a provozovatel apartmánů, v rozhovoru pro Seznam Zprávy uvedl, že s evakuací krav je problém, pro zvířata totiž není v provizorních evakuačních centrech místo. Místní ale bez nich nechtějí odejít.
Lidé, kteří museli opustit svůj domov, byli převezeni do provizorních center zřízených ve školních tělocvičnách, sportovních centrech a na dalších místech.
Turistické resorty jsou mimo nebezpečnou zónu
Mluvčí úřadu pro řešení katastrof dnes uvedl, že činnost sopky Agung vstoupila do kritické fáze, což znamená, že magma vystoupalo blízko k povrchu. O tom svědčí stovky mělkých vulkanických otřesů v posledních dnech. Podle Zuzany Pocové, české turistky, která má informace z místních médií, je magma už jen 5 kilometrů od kráteru sopky - obvykle bývá zhruba 100 kilometrů hluboko. Erupce se očekává každým dnem.
Kvůli možnému ohrožení erupcí byli v pátek a sobotu evakuováni hosté z resortu Relax na severovýchodním pobřeží Bali, který hojně navštěvují čeští turisté. Ostatní turistické resorty na Bali, včetně těch v jižní části ostrova kolem hlavního města Denpasaru, jsou prozatím mimo bezprostřední ohrožení, uvádí na svých stránkách české Ministerstvo zahraničí. Zuzana Pocová ale podotýká, že informace o možném nebezpečí od ministerstva přes systém DROZD získali Češi na Bali před pouhým dnem.
Český zastupitelský úřad v Jakartě doporučuje turistům na Bali, aby se vyvarovali vstupu do evakuovaného perimetru kolem kráteru sopky a sledovali aktuální vývoj situace prostřednictvím místních médií a informací úřadů.
Na rozhovor o aktuální situaci na Bali se podívejte v úvodním videu.