Článek
Premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš na billboardech slibuje, že průměrný plat učitele do čtyř let vzroste na 45 tisíc korun měsíčně. To je téměř o 15 tisíc korun víc než dnes.
Problém je, že se v Parlamentu zasekla reforma regionálního školství, která měla ke zvýšení učitelských platů také přispět. Právě poslanci Babišova hnutí ANO ve sněmovním školském výboru hlasovali pro odklad reformy o dva roky.
Samotní učitelé, když slyší o jejím dalším odkladu, proto už každou vládou opakovaným slibům o růstu platů příliš nevěří. A mnozí z nich odcházejí za vyšším výdělkem třeba za pokladnu do supermarketu, kde naopak příjmy prudce rostou.
Učitelé jsou ke slibům politických stran skeptičtí. „Slibů o zvýšení platů jsme už za několik let a od několika vlád slyšeli hodně. Dnes je situace ale hodně vážná, protože chybějí učitelé, kteří odcházejí ze školství a noví nepřicházejí,“ říká učitelka Jana Netřebová z pražské Základní školy Antonína Čermáka.
Kdyby vláda i teď bez reformy zvýšila učitelům tarify, v některých krajích by si kantoři moc nepolepšili. Nejhůře jsou na tom ve Zlínském kraji, kde berou o dva a půl tisíce méně než v Libereckém, kde zas mají nejvyšší příjmy.
Rozdíly jsou dané místními specifiky - právě ve Zlínském kraji mají například nejvíce základních uměleckých škol (chodí do nich třetina dětí, což je nejvíc v zemi) a také hodně malotřídek. A protože dnes je školství financováno v režimu „peníze na žáka“, nejvíc vydělávají tam, kde mají hodně dětí ve třídách.
Reforma regionálního školství by právě toto měla změnit.