Článek
Před čtyřmi lety patřil někdejší novinář Martin Komárek mezi první známé tváře, které se objevily na billboardech s Andrejem Babišem. K hnutí ANO se připojil v době, kdy se Babišův politický projekt v průzkumech veřejného mínění pohyboval kolem jednoho procenta preferencí.
Dramatické události roku 2013, pád Nečasovy vlády a předčasné volby vynesly Komárka do Sněmovny - v Libereckém kraji, kde vedl kandidátku, dosáhlo ANO vůbec nejlepšího výsledku v celé zemi: 21,59 procenta.
Teď, když se ANO blíží volebnímu vítězství, se ale politická kariéra Martina Komárka zadrhla. Z libereckého ANO přešel do Prahy, kde žije, ale na kandidátce pro říjnové volby se pro něj místo zaručující poslanecké křeslo nenašlo. A tak není vůbec jisté, jestli bude do Sněmovny kandidovat.
„Mám na rozhodnutí několik desítek hodin," říká šestapadesátiletý bývalý komentátor MF DNES. „Sváří se ve mně dvě touhy. Jedna je zůstat v politice a pomáhat hnutí ANO. A ta druhá je psát."
Ačkoliv Komárek tvrdí, že svého odchodu z žurnalistiky a vstupu do politiky nelituje a vůči Andreji Babišovi cítí stejnou loajalitu jako na začátku jejich spolupráce, poznal už také, jak se hnutí ANO proměňuje a někdejší zásluhy nehrají roli - vedle Komárka to poznal třeba také bývalý rektor Masarykovy univerzity Jiří Zlatuška či někdejší šéf českého Microsoftu Ivan Pilný, na něž na kandidátkách nezbývá důstojné místo.
„Politika má své zákonitosti a my nejsme Rychlé šípy. Když mělo naše hnutí jeden a půl procenta a já do něj přišel, nepřitahovalo lidi, kteří hledají v politice peníze a moc. Žádné hnutí na světě není imunní proti tomuto typu lidí, kteří vidí 30, 35 procent, na něž je navázána spousta peněz. Ale pořád je v ANO mnohem víc kvalitních lidí než v jiných stranách," tvrdí Martin Komárek.
Podívejte se nahoře na celý rozhovor o hnutí ANO, Andreji Babišovi a novém médiu, které chce Martin Komárek založit.