Článek
Premiér Andrej Babiš a jeho vláda jsou pod tlakem. Způsobila jej zpráva Evropské komise, která dorazila ve čtvrtek na Ministerstvo financí a Ministerstvo pro místní rozvoj.
Uvádí, že Andrej Babiš je ve střetu zájmů kvůli přetrvávajícím vazbám na podniky, které vlastnil a nyní jsou zaparkované ve svěřenském fondu.
Babiš a také jeho ministryně financí Alena Schillerová význam dokumentu z Bruselu bagatelizují a říkají, že jde o pracovní verzi, k níž bude moci Česko poslat připomínky.
I tak je nyní naprosto reálná možnost, že Česko a jeho daňoví poplatníci z peněz Evropské unie nikdy nedostanou proplaceny dotace, které už však státní rozpočet poslal firmám z Babišova holdingu Agrofert.
Dokument z Bruselu je sice v důvěrném režimu, ale Hospodářské noviny uvedly, že premiér Andrej Babiš je podle Evropské komise ve střetu zájmů kvůli přetrvávajícím vazbám na své bývalé podniky. A Brusel chce proto, aby Agrofert vrátil dotace od února 2017. Podle Hospodářských novin má jít o částku přes 280 milionů korun.
Přitom z vyjádření politiků není jisté, jestli aspoň od nynějška přestanou zdejší dotační úřady peníze z českého rozpočtu Agrofertu na další projekty vyplácet.
Ve Sněmovně už se kvůli tomu zvedla opozice, která chce příští týden prosadit na schůzi zvláštní jednání o Babišově případu. Podpořili to i poslanci koaliční sociální demokracie, která jinak s Babišem vládne.
71 stran v angličtině
Podle informací Seznamu má dokument, který přišel českým úřadům, 71 stran v angličtině a do měsíce by měla přibýt jeho česká verze. Ministerstvo financí a Ministerstvo pro místní rozvoj se s ním v současné době seznamují.
„Můžeme potvrdit, že Ministerstvo financí společně s Ministerstvem pro místní rozvoj obdrželo předběžný návrh auditní zprávy Evropské komise týkající se nastavení systému proplácení strukturálních dotací v ČR,“ řekl Seznamu mluvčí Ministerstva financí Michal Žurovec.
Premiér Andrej Babiš (ANO) v reakci na informace o dokumentu Seznamu napsal, že neporušuje ani české, ani evropské zákony. Je prý šokován tím, co tvrdí česká média. „Není to pravda! Žádné dotace rozhodně nebude muset Česká republika vracet,“ napsal.
Podle mluvčího ministryně financí jde ze strany Evropské komise o prozatímní zjištění, které se může ještě změnit na základě dalších informací od národních orgánů.
„Proto má být dle této informace zpráva považována za důvěrnou do doby uzavření procesu a do doby vydání finálních zjištění,“ doplnil Žurovec.
Babiš Agrofert teprve předloni vložil kvůli českému zákonu o střetu zájmů do svěřenského fondu. Podle Pirátů i protikorupční organizace Transparency International ČR má však na svůj holding nadále vliv, což je v rozporu s unijními pravidly. Premiér to už dříve odmítl.
Opozice ve Sněmovně připomněla, že nynější dokument o premiérově střetu zájmů je už druhý, který byl v Bruselu vypracován. První vyhotovila právní služba Evropské komise – česká opozice ho označuje za odborný. Nynější dokument z Evropské komise je tak podle opozice dalším – a to politickým – stanoviskem, že Andrej Babiš ve střetu zájmů je.
Také Evropský parlament v půlce loňského prosince přijal rezoluci, v níž vyzval Evropskou komisi k přijetí kroků ve věci možného Babišova střetu zájmů. Europoslanci požadovali mimo jiné pozastavení dotací pro Agrofert. Evropský komisař pro rozpočet Günther Oettinger už předtím uvedl, že EK nebude proplácet české žádosti o proplacení dotací pro Agrofert.
Ministerstvo financí žádosti do EU přestalo posílat.