Článek
Vrácení urážky hlavy státu do trestního zákona má mít podle autorů především výchovný charakter. „Mladé generaci vyčítáme, že je stále hrubší, ale kde má hledat hodnoty, když jí nikdo nejde příkladem?“ ptá se předkladatel novely Zdeněk Ondráček (KSČM).
Podle něj jsme stále častěji svědky urážek hlavy státu, státních symbolů, avšak adekvátní ochrana zde chybí. Proto je potřeba ochranu prezidenta republiky znovu do českého práva vrátit.
„Pana prezidenta za jeho výroky často kritizuji, třeba i na sociálních sítích, ale je to prezident republiky a tak se k němu vždycky budu chovat, byť s ním nemusím souhlasit, ale mohu to říci kultivovaně,“ dodává poslanec.
Hlava státu si zaslouží úctu. Ale pokud mám volit mezi svobodou projevu a zaváděním trestnosti hanobení hlavy státu, volím svobodu projevu.
— Bohuslav Sobotka (@SlavekSobotka) November 15, 2016
Současně odmítá, že by šlo o nástroj politického boje, jak na novelu reagoval například premiér Bohuslav Sobotka.
„Není to pravda, nezná historii tohoto trestného činu ani neví důvody, proč by se to mělo vrátit do trestního práva,“ reaguje Ondráček na Sobotkovu kritiku.
Návrh vrátit do trestního zákona čin veřejného hanobení prezidenta pod sankcí až ročního vězení představilo v úterý šest desítek poslanců. Autoři jsou z řad poslanců ČSSD, ANO, KSČM a Úsvitu.
Tak abychom to roztřídii: Hanobení prezidenta navrhují trestat poslanci:
— Martin Čaban (@cabanmart) November 15, 2016
KSČM (27)
ČSSD (15)
ANO (15)
Úsvit (5)
Nez. (2)