Hlavní obsah

Autentické záběry z místa střelby v Íránu. Zemřely desítky lidí

Video zachycuje paniku a chaos na místě, kde se odehrála střelba. Svědek incident natočil.Video: Jan Marek, Facebook.com/El Muraqib, Facebook.com/Hiwa Shariatzadeh

Při dnešním útoku na vojenskou přehlídku ve městě Ahváz na jihozápadě Íránu zahynulo 29 lidí, včetně žen a dětí.

Článek

Dalších 57 osob utrpělo zranění, informovala íránská arabskojazyčná televize Al-Alam s odvoláním na poslance Modžtabu Zolnúrího, který je členem parlamentní komise pro národní bezpečnost a zahraniční záležitosti. Ke střelbě se přihlásilo protivládní hnutí Ahvázský národní odpor, později za ni odpovědnost přijala i skupina Islámský stát.

Prezident Hasan Rúhání přislíbil „hrozivou“ odpověď Íránu na dnešní atentát. Nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí prohlásil, že za útokem stojí „regionální spojenci“ USA.

„Tento zločin je pokračováním komplotů regionálních zemí, které jsou loutkami Spojených států a jejichž cílem je vytvořit nejistotu v naší drahé zemi,” citovala agentura Reuters z prohlášení zveřejněného na ajatolláhově webu. Chameneí v něm obviňované státy nejmenoval; spojenci USA v regionu jsou íránský úhlavní nepřítel Izrael a arabské státy Perského zálivu, především Saúdská Arábie.

Chameneí zároveň nařídil bezpečnostním silám, aby co nejdříve vypátraly „zločince“ stojící za útokem v Ahvázu a postavily je před soud.

Stejný rozkaz dostaly íránské bezpečnostní síly také od prezidenta Rúháního, který na svém oficiálním webu ujistil, že „odpověď islámské republiky (Íránu) na sebemenší hrozbu bude hrozivá“.

Deset minut střelby

Střelba trvala deset minut a vycházela z parku nedaleko míst, kde se přehlídka odehrávala. Jak uvedl zástupce místního guvernéra, útočníci byli čtyři: dva byli zabiti a dva zadrženi. Na sobě měli podle některých informací vojenské uniformy.

Šéf íránské diplomacie Mohammad Džavád Zaríf z útoku viní státy v regionu a jejich americké spojence. Na Twitteru uvedl, že na přehlídku zaútočili „teroristé naverbovaní, vytrénovaní, ozbrojení a zaplacení zahraničím“. Mezi zraněnými jsou i děti a novináři. Podle Zarífa jsou za útoky, jako byl ten v Ahvázu, zodpovědné státy v regionu, které sponzorují terorismus, a jejich „pánové“ z USA. Teherán na tento útok odpoví „rychle a rozhodně, aby ochránil životy Íránců“, dodal Zaríf.

Státní televize útočníky označila jako takfírí, což je termín používaný šíity pro sunnitské extremisty, zejména z hnutí Islámský stát. Vojenské přehlídky v Ahvázu i v dalších íránských městech se dnes konaly při příležitosti výročí zahájení íránsko-irácké války v 80. letech minulého století.

Írán je zapojen na straně místních vlád do konfliktů v Sýrii a v Iráku a jeho představitelé upozornili na nebezpečí útoků sunnitských extremistů na íránské cíle. Írán byl přitom teroristických akcí od islámské revoluce v roce 1979 ušetřen.

První smrticí útok sunnitské extremistické organizace Islámský stát v šíitském Iráku přišel loni 7. června. Atentátníci tehdy zaútočili v Teheránu na vysoce symbolická místa. Nejprve pronikli převlečení za ženy do budovy parlamentu, kde zahájili palbu a jeden z nich se zde odpálil. Asi půldruhé hodiny poté zaútočilo několik ozbrojenců v mauzoleu ajatolláha Rúholláha Chomejního, kde se nachází hrob vůdce islámské revoluce z roku 1979. O život přišlo 18 lidí a dalších více než 50 jich utrpělo zranění.

Doporučované