Článek
Společnost tento čtvrtek oznámila, že souhlasí s pokutou 1,3 miliardy australských dolarů, kterou vyčíslila vládní finanční agentura AUSTRAC. Westpac přiznal, že systematicky porušoval zákon o některých opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu.
Australské orgány podnikly první právní kroky proti společnosti Westpac už téměř před rokem, když na základě dokumentů americké vládní finanční agentury FinCEN uvedly, že banka neoznámila přes 20 milionů pochybných transakcí do a z Austrálie. Regulační hlídací pes uvedl, že Westpac zanedbal náležitou práci při transakcích na Filipínách a v jiných částech jihovýchodní Asie, které mají podle něj spojitost s možným vykořisťováním dětí.
První obvinění banky v listopadu minulého roku bankou otřáslo natolik, že bývalý výkonný ředitel Brian Hartzer rezignoval.
„Chtěl bych se upřímně omluvit za selhání banky,“ uvedl nový generální ředitel Peter King ve svém prohlášení. „Zavázali jsme se tyto problémy vyřešit, abychom zajistili, že se tyto chyby již nebudou opakovat. To je moje priorita číslo jedna.“
King prohlásil, že společnost udělala nutné změny při sledování transakcí. Banka rovněž vytvořila výkonnou pozici, která je přímo zodpovědná za zlepšování její schopnosti řešit finanční trestné činy.
Pokud pokutu nezarazí soud, půjde o nejvyšší finanční trest v korporátní historii země. Doteď drží rekord Commonwealth Bank of Australia, která v roce 2018 zaplatila 700 milionů australských dolarů (11 miliard korun) kvůli stejnému prohřešku.
Banka s takovou pokutou nepočítala
Pokuta významně převyšuje to, co Westpac odložil jako platbu za skandál. Přitom podle odborníků mohla být ještě vyšší. Ve svém čtvrtečním oznámení banka uvedla, že dříve odhadovala možnou pokutu ve výši 900 milionů australských dolarů (skoro 15 miliard korun).
Trest odráží „závažnou a systémovou povahu“ Westpacu, uvedl ve čtvrtek v prohlášení AUSTRAC. Zároveň úřad zdůraznil, že bude s bankou nadále spolupracovat, aby poskytly podporu při plnění jejích povinností v oblasti dodržování předpisů a podávání zpráv. Podle výkonné ředitelky AUSTRAC Nicole Roseové tak zajistí, že se situace v budoucnu nebude opakovat.