Článek
Počet obyvatel v Austrálii se v posledním měřeném roce zvýšil o 388 000 lidí. Většinu z nich tvořili migranti - celkem 62 procent, zbylých 38 procent činil přirozený přírůstek.
Mezi přistěhovalci dominují lidé původem z Asie, především z Indie a Číny nebo Filipín. Do Austrálie ale odchází i hodně obyvatel z Velké Británie nebo Jihoafrické republiky.
Populace se za minulý rok zvýšila o 1,6 procenta, což podle demografky Liz Allenové z Australské národní univerzity odpovídá průměru, který si růst počtu obyvatel Austrálie drží od roku 1947.
Růst populace ale podle Allenové v budoucnu může znamenat problém. „Vyvolává to obavy a tlak na infrastrukturu. Plánů, jak to bude do budoucna s městy, zatím není mnoho,“ řekla Allenová BBC.
S jevem souvisí i urbanizace. Ta se zhoršuje především ve městech Sydney a Melbourne. Vláda proto chce přesvědčit Australany, aby se poohlédli po alternativních místech pro život. Pětadvacetimilionová populace Austrálie je rozesetá z velké většiny po pobřežních městech a to je podle vlády problém.
„Je tu spousta dalších regionů, které křičí po nových obyvatelích,“ řekl australský ministr pro občanství a multikulturní záležitosti Alan Tudge BBC. Přesto je většina území Austrálie neobydlená. Celková hustota zalidnění Austrálie činí necelé tři obyvatele na jeden kilometr a zhruba 20 procent povrchu země tvoří poušť.
V Austrálii platí přísná imigrační politika. V reakci na statistiky se ale ozývají hlasy australských poslanců a komentátorů pro ještě větší regulaci migrace. Zastáncem snížení přívalu migrantů do země je například bývalý premiér Tony Abbott. Za jeho vlády Austrálie v roce 2013 začala zavádět politiku nulové tolerance pro nelegální běžence, kteří se do Austrálie valili například z Iráku, Afghánistánu, Íránu nebo Srí Lanky. Austrálie by podle něj měla snížit roční příjem migrantů o 80 000.