Článek
Desetitisíce protestujících napříč Austrálií vyjádřily nevoli k oslavám Dnu Austrálie. Národní svátek se slaví 26. ledna a demonstrantům se nelíbí, že výročí připomíná připlutí prvních britských kolonizátorů na kontinent.
S jejich příchodem a kolonizací Austrálie začaly totiž i represe Aboridžinců. První Evropané připluli v roce 1788 z Británie na území dnešního přístavu v Sydney a prohlásili zem za neobsazenou.
Nespokojení jsou Aboridžinci i někteří Australané
Sami původní obyvatelé nazývají svátek Dnem invaze. Podobné pocity z Dnu Austrálie mají i současní potomci kolonizátorů. Proto požadují změnu data svátku. Problém s nevyřešenou historií přiznávají i australští politici.
„Naše historie, historie Austrálie, je převážně světlým příkladem úspěchu, ale je tu, jak víte, i tragický dopad evropských osadníků na Aboridžince. Samozřejmě, že to bylo tragické, my tomu rozumíme. V minulosti se stala spousta chyb. Nyní se soustředíme na to, abychom je napravili,“ vyjádřil se k problému australský premiér Malcolm Turnbull.
A statue of Captain Cook has been vandalised at St Kilda, ahead of Australia Day celebrations tomorrow. #9News pic.twitter.com/QlKpiql2Zo
— Nine News Sydney (@9NewsSyd) January 24, 2018
V rámci protestů někdo poničil i sochu objevitele Jamese Cooka ve městě Melbourne. Cook je známý jako objevitel Austrálie, podle historiků je ale skutečným objevitelem Nizozemec Willem Janszoon. Sochu Cooka někdo polil růžovou barvou, namaloval na ni aboridžinskou vlajku a napsal nápis „žádná pýcha“.