Článek
Australská vláda chce, aby se noví přistěhovalci usídlovali jinde než ve dvou největších městech země – Sydney a Melbourne. Úřady by novým příchozím do Austrálie mohly podle navrhovaného zákona určit, kde budou až prvních pět let pobytu v zemi žít, píše BBC.
Vláda chce dosáhnout jediného – omezení nekontrolovatelného rozšiřování měst a zalidnění venkova. Někteří odborníci ale upozorňují, že nařízení by mohlo způsobit až nedostatek kvalifikovaných pracovních sil. Loni se v Austrálii usadilo zhruba 190 tisíc lidí – 70 procent z nich do země přicestovalo skrze víza pro kvalifikované pracovníky. Většina z nich se pak usadila právě v Sydney a Melbourne, kde také získali práci, vyplývá z údajů australské vlády.
Z 25 milionů obyvatel Austrálie žijí dvě pětiny v Sydney nebo Melbourne. I když se Austrálie řadí na 77 místo ve světovém žebříčku růstu populace, mezi členy Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj se řadí na první příčky. Růst populace je způsoben právě kvůli migraci. To způsobuje problémy s infrastrukturou.
Zvažované opatření by přistěhovalcům po jejich příchodu do Austrálie usadit se v největších australských městech na pět prvních let zakázalo. „Naším cílem je snížit populační tlak na tři velká města (Sydney, Melbourne, Brisbane) a rychleji rozvíjet menší státy a regiony,“ uvedl ministr pro městskou infrastrukturu a populaci Alan Tudge.
Experti na imigraci a populaci sdělili BBC, že takové přesidlování nemusí ničemu pomoci. „Je tu silný argument vlády, která chce posílat nové přistěhovalce do divočiny, ale je tu potřeba zajistit jim zaměstnání a to je velká Achillova pata celého nápadu,” řekl profesor Jock Collins z Technologické univerzity.
Podle profesora Petera McDonalda, demografa z Melbournské univerzity, je problém nad rámcem migrace. „V Austrálii roste populace před infrastrukturou. Byli jsme pomalí k vytvoření vhodného systému, jako jsou sítě veřejné dopravy, které jsou ve velkých městech potřebné.”
Profesor Collins dodal, že výzkumy prokazují, že migranti prospívali v menších obcích se silným zaměstnáním. „Většina z nich si opravdu oblíbila žít v divočině a řekli, že se tam dočkali vřelého uvítaní.”
Předpokládá se, že migrace bude jedním z hlavních témat příštích parlamentních voleb, které se v Austrálii musí uskutečnit do května 2019. Podle průzkumu veřejného mínění společnosti ReachTEL zveřejněného v září 63 procent obyvatel Sydney omezení počtu migrantů stěhujících se do největšího australského města podporuje.
Austrálie uplatňuje dlouhodobě přísnou migrační politiku a uprchlíky do země vůbec nevpouští. Australské vojenské námořnictvo zastavuje lodě s běženci na moři a vrací je zpět. Ani uprchlíkům, kteří doplují až k australským břehům, není umožněno se v zemi usadit a jsou posíláni do internačních táborů mimo území Austrálie.