Článek
Podle BBC plameny sežehly 2 000 hektarů porostu v australském státě Nový Jižní Wales a postihly oblast, která je významná pro rozmnožování těchto vačnatců. Ničivý požár se rozhořel v sobotu v přístavu Port Macquarie, nacházejícím se asi 400 kilometrů severně od Sydney, a doposud se ho nepodařilo dostat pod kontrolu.
„Je to významná oblast pro rozmnožování koalů a z našeho výzkumu víme, že se tam patrně nacházely stovky těchto zvířat,“ prohlásila Sue Ashtonová, která vede koalí nemocnici ve městě Port Macquarie. „Populace koalů v této oblasti je mimořádná, protože je geneticky různorodá a velmi přizpůsobivá. Mají dobrý rodokmen,“ dodala.
Podle Ashtonové koalové při lesních požárech vylezou co nejvýše na strom a stočí se do klubíčka, takže pokud se kolem nich proženou plameny rychle, sežehnou pouze jejich srst a zvířata přežijí. Pokud ale oheň hoří déle, je s nimi konec.
Koalové si také mohou popálit tlapy, když se snaží slézt z ohořelých či stále doutnajících kmenů. „S popálenými tlapami nemohou tito živočichové šplhat, a ocitnou se tím pádem ve velkých problémech,“ uvedla Ashtonová s tím, že takto postižená zvířata mají pak malou šanci přežít ve volné přírodě.
Tým Ashtonové doufá, že školení záchranáři by mohli ve čtvrtek či v pátek začít nosit koaly do nemocnice. „Přinesou sem v podstatě všechny, které najdou. I když se některým jedincům mohlo povést požár přežít, nebude pro ně v postižené lokalitě žádná potrava,“ vysvětlila Ashtonová, jejíž nemocnice se dokáže postarat až o 40 zvířat.
Koala je jedním ze symbolů Austrálie. Jeho tamní populaci ale ohrožují klimatické změny, zmenšování přirozeného životního prostředí či choroby jako infekční chlamydie přenášející se při páření. Podle australského zákona na ochranu přírody z roku 2012 patří koala mezi zranitelné druhy. Ve volné přírodě těchto vačnatců, někdy nesprávně nazývaných jako „medvídek koala“, žije méně než 100 000, možná dokonce jen 43 000, uvádí Australská nadace pro koaly.