Článek
Tři miliony Australanů se zúčastnily slosování o finanční odměnu ve výši jednoho milionu australských dolarů jen za to, že dostanou vakcínu proti onemocnění covid-19. Peníze věnovala skupina filantropů a společností známá jako Million Dollar Vax Alliance ve snaze zajistit, aby se nechalo očkovat co možná nejvíce Australanů. Společnost také v říjnu každý den rozdávala 100 dárkových karet v hodnotě australských 1000 dolarů (16 tisíc Kč).
Mezi účastníky hlavního slosování byla i dvacetipětiletá Joanne Zhuová. Ta v pořadu Today (Dnes) televize Nine (Devět) uvedla, že nemohla telefonát od organizátorů loterie zvednout, protože byla v práci. Až poté, co zavolala zpátky, zjistila že vyhrála milion australských dolarů (16 milionů Kč) a že je jediná v Austrálii. Část peněz prý plánuje utratit za shledání se svou rodinou.
„Pokud budou hranice otevřené, chci své rodině dopřát let z Číny první třídou a ubytovat je tu na čínský Nový rok v pětihvězdičkovém hotelu. Nakoupím dárky pro rodinu a zbytek peněz investuji, abych mohla v budoucnu vydělat více peněz a pomáhat lidem, kteří budou pomoc potřebovat,“ uvedla Zhuová.
„Je skvělé konečně vyhlásit vítěze. Slyšet její reakci bylo opravdu k nezaplacení,“ řekl Craig Winkler z Million Dollar Vax Alliance.
80 procent očkovaných
V Austrálii je nyní plně očkováno 80 procent osob starších 16 let. Podle webu Sky News se o to zasloužila i kampaň Million Dollar Vax Alliance. „Další úžasný milník Austrálie. To jsou čtyři z pěti. Bylo to skutečné australské národní úsilí,“ označil pokoření 80procentní hranice australský premiér Scott Morrison ve videu na Facebooku.
This is it, Australia. Our path to 80% of all Australians aged 16+ now being fully vaccinated. Thank you to each and every one of you who has had their jab. You’re not only protecting yourself and your loved ones but you’re helping Australia to reopen safely and stay safely open.
Posted by Scott Morrison (ScoMo) on Saturday, November 6, 2021
Austrálie si původně chválila svoji strategii nulového výskytu onemocnění covid-19, kvůli infekčnější variantě delta se ale země rozhodla zaměřit se na očkování, díky němuž se v budoucnu podle plánu v zemi naučí s virem žít.
Většina australských států a teritorií zavedla pravidla, podle kterých je očkování povinné pro určité činnosti, například i příchod na pracoviště. Neočkovaní mají zakázán přístup k mnoha aktivitám, nemohou například navštěvovat koncerty nebo chodit do restaurací.
První turisté ze zahraničí
Poté, co Austrálie kvůli pandemii onemocnění covid-19 na téměř 600 dní uzavřela své mezinárodní hranice, minulý týden přivítala první skupinu zahraničních návštěvníků z Nového Zélandu. Další zahraniční cestující, které do Austrálie vpustí, budou ze Singapuru. Do země také mohou Australané bez nutnosti karantény v hotelu, za kterou by museli platit.
Celostátní údaje o proočkovanosti však zahrnují některé nerovnoměrné úrovně. V nejlidnatějším státě Nový Jižní Wales bylo plně očkováno téměř 90 procent osob, které mají nárok na očkování. V hlavním městě Canbeře je to téměř 95 procent. V řídce osídlených státech Severní teritorium a Západní Austrálie však je očkovaných pouhých 65 procent.
V sobotu bylo v zemi zaznamenáno 1558 nakažených a 10 úmrtí, přičemž nejvíce nakažených bylo ve státě Victoria. V některých částech Severního teritoria úřady zavedly třídenní lockdown poté, co se počet případů nákazy onemocněním covid-19 rozrostl na tři.
Navzdory epidemii varianty koronaviru delta, která vedla k několikaměsíčnímu uzavření dvou největších měst, Sydney a Melbourne, je celostátní počet necelých 179 000 nakažených a 1587 úmrtí mnohem nižší než řady vyspělých zemí.