Článek
Loni v létě přinesly Seznam Zprávy zjištění o extrémně vysokých platech v úřadu Středočeského kraje.
Úředníci blízcí hejtmance Jaroslavě Pokorné Jermanové (ANO) brali od 130 do 200 tisíc měsíčně. V letech 2018 a 2019 dostávali obří prémie. Každý měsíc jim tak běžný plat vzrost až o 85 tisíc korun.
Článek si můžete poslechnout také v audioverzi.
Nyní se ukazuje, že praxe obřích statisícových příjmů u VIP úředníků pokračovala i poté, co na ně Seznam Zprávy upozornily. Redakce má v ruce čerstvou zprávu kontrolorů z Ministerstva financí, kteří se zaměřili na odměňování středočeských úředníků v roce 2020. V auditu ministerští kontroloři uvedli, že nevidí důvod, aby úředníci kraje měli platy pomalu tak vysoké jako ministři.
„Bylo zjištěno, že některé odměny byly vyplaceny v neobvyklé výši,“ stojí v závěrech kontroly.
Konkrétní úředníci nejsou jmenovaní, ministerští auditoři totiž nemají ze zákona přístup do osobních spisů. Kontrolují pouze nakládání s penězi. Zjištěná pochybení jsou ale stejná jako ta, na něž Seznam Zprávy upozornily v předchozích dvou letech.
Kontroloři spočítali, že dva úředníci ve vedoucích pozicích brali odměny vyšší, než činily jejich roční platy. U tří dalších to bylo přes 90 procent. Není zřejmé, za co takhle vysoké odměny dostali.
Přestože podle zákona je nutné mimořádné prémie doložit, na Středočeském kraji se v dokumentech za rok 2020 zachovala jen neurčitá odůvodnění. Například „za mimořádné pracovní úsilí a plnění zvlášť významných pracovních úkolů.“
Jeden z úředníků, který bral odměny ve stejné výši jako plat, měl podle oficiálních dokumentů tyto peníze za agendu spojenou s koronavirem – za „plnění úkolů v souvislosti s nepříznivou epidemickou situací.“
„Není specifikováno, jaké úkoly zaměstnanec vykonával, jaké situace konkrétně řešil,“ uvedli kontroloři.
Jiný štědře odměňovaný zaměstnanec si zase podle dokladů peníze zasloužil za práci „nad rámec pracovních povinností“. A další dostal loni v červnu prémie za pomoc s organizací takzvaného Hejtmančina dne v Mělníku, tedy jednu z akcí v seriálu výjezdů Jaroslavy Pokorné Jermanové do středočeských měst a obcí, kde hejtmanka oficiálně řešila problémy místních lidí, v době před krajskými volbami šlo spíše o mítinky s voliči.
Bývalá hejtmanka Pokorná Jermanová se k čerstvým zjištěním z ministerského auditu nevyjádřila, ačkoli ji o to Seznam Zprávy jako vždy v podobných případech žádaly. S reportérem nekomunikuje od roku 2018, kdy redakce vypátrala, že hejtmančin manžel jezdí jejím služebním superbem.
Kontroloři také zaznamenali, jak se kraj vyrovnal s některými zaměstnanci, kteří z úřadu odešli.
Uvedli čtyři případy, kdy zaměstnanci kraje dali v průběhu roku výpověď – ale vzápětí jim úřad přiznal mimořádnou odměnu v řádu statisíců korun. A to přesto, že během roku dostávali měsíčně k platu na bonusech desítky tisíc.
„Průměrná měsíční odměna se přitom u těchto zaměstnanců pohybovala v rozmezí od 60 do 80 tisíc,“ všimli si kontroloři. Takže teoreticky neměl být důvod odcházejícím ještě peníze přidávat: odměny měli z dřívějšku a navíc byli na odchodu.
Ministerští auditoři pochybují, že skutečným důvodem pro přiznání statisícových odměn na odchodnou byly pracovní výkony úředníků. Připomínají, co říká zákon: schovávat za prémie něco jiného než odměnu za mimořádnou práci je nelegální. A když se tak stane, jsou takové odměny neplatné.
V letech 2018 a 2019, kdy Seznam Zprávy mimořádně vysoké ohodnocení některých úředníků na Středočeském kraji zjistily, nejpravděpodobnější vysvětlení znělo, že jde o peníze pro lidi, které už vedení kraje v úřadu nechtělo. Tedy že fakticky dostali odstupné za hladký odchod z úřadu.
Takhle používat veřejné peníze ale podle zákona není možné.
Posledním zjištěním ministerských kontrolorů je pak to, že vybraní úředníci měli k platu i osobní ohodnocení, u některých dosahovalo stejné výše jako základní plat.
Takže například ke 40 tisícům platu měsíčně mohli brát dalších 40 tisíc na osobním ohodnocení. Plus dalších 70 tisíc činila měsíční odměna – a byl z toho celkový měsíční příjem 150 tisíc.
Kontroloři připomínají, že stoprocentní osobní ohodnocení smí mít podle zákona jen takzvaný všeobecně uznávaný odborník. Tedy úředník, který je ve svém oboru – například ve financích, životním prostředí nebo v oblasti stavebního řízení – naprostá špička. Vysokoškolský učitel, autor odborných publikací a podobně.
Když ale auditoři chtěli po kraji doložit, v čem a na základě čeho byli vysoce honorovaní úředníci považováni za všeobecně uznávané kapacity, úřad to nedokázal.
Sami ministerští kontroloři nemohou udělovat pokuty, pouze sledují, jestli úřady hospodárně utrácejí peníze. V závěrech kontroly na Středočeském kraji ale několikrát zmiňují, že by se pochybením měl zabývat inspektorát práce. A ten by mohl udělit milionové pokuty.
Sami ministerští kontroloři nemohou udělovat pokuty, pouze sledují, jestli úřady hospodárně utrácejí peníze. V závěrech kontroly na Středočeském kraji ale několikrát zmiňují, že by se pochybením měl zabývat inspektorát práce. A může udělit milionové pokuty.
Zatím tak podle nynější hejtmanky Petry Peckové (STAN) není jasné, jestli kraji vznikla nějaká škoda. A ani ji tedy nemohou po někom vymáhat. Protože ministerská kontrola pouze konstatovala, že odměny jsou neobvykle vysoké a nezdůvodněné.
„Tudíž na základě zjištění kontroly pravděpodobně nelze vymáhat škodu či nějaké plnění po předchozím vedení kraje. Nicméně tento názor si ještě necháme posoudit právníky právě z pohledu odpovědnosti vedení kraje za nenastavení vnitřních procesů,“ řekla Pecková.
Podle hejtmanky kraj ještě před kontrolou odstranil většinu chyb, na které auditoři přišli. Mimo jiné pokud jde o průhledný systém odměňování zaměstnanců.
Aktuální zjištění kontrolního týmu Ministerstva financí odpovídá tomu, co Seznam Zprávy vypátraly o odměňování v letech 2018 a 2019. Úřad se za hejtmanky Pokorné Jermanové tvrdě bránil zveřejnit jména nejlépe odměňovaných úředníků. Nakonec mu to – pod hrozbou exekuce – částečně nařídilo Ministerstvo vnitra. A druhou várku jmen pak zveřejnilo nové vedení kraje vzešlé z říjnových voleb.
Ukázalo se, že tehdejší ředitel úřadu Jiří Holub měl s odměnami plat přes 200 tisíc měsíčně. Zástupce ředitele úřadu Roman Šubert bral průměrně 155 tisíc, šéf tiskového oddělení a hejtmančin pobočník Marek Rejman 115 tisíc, šéfka odboru dopravy Jarmila Jenčíková 135 tisíc (nadto dostala na odchodnou jednorázovou půlmilionovou odměnu).
Seznam Zprávy tehdy udělaly srovnání s poměry na jiných krajských úřadech. Vyšlo z něj, že v některých krajích vyskočily příjmy u jednoho či dvou zaměstnanců na 100 tisíc, nikde ale – jako ve středních Čechách – nedosahovaly platy takových výšek. A v žádném kraji se nevyplácely mimořádné měsíční odměny mezi 60 až 80 tisíci.
Hejtmanka Pokorná Jermanová na to reagovala obranou, že o vysokých platech nic neví, vše podle ní řešil ředitel úřadu Holub v roli šéfa všech úředníků. Nebyla to pravda: právě řediteli Holubovi, jehož plat atakoval hranici 200 tisíc, psala odměny právě hejtmanka.