Článek
Závislosti mají mnoho podob a mohou postupovat nenápadně. Na začátku může být jen sklenička vína před usnutím nebo pravidelné užívání léku proti nespavosti. Vše ale může přerůst ve zničené zdraví i vztahy. Téma řeší nový díl podcastu MUDr.ování.
Jak vypadá osobní zkušenost se závislostí? Jak se jí vyhnout a co vyžaduje léčba? Poslechněte si nový díl podcastu MUDr.ování, tentokrát s adiktoložkou Monikou Plocovou.
Závislosti mohou vzniknout v podstatě na čemkoliv. V řadě případů nicméně vedou k přímému ohrožování vlastního zdraví. Stačí nahlédnout do národních dat a je zřejmé, o jak rozsáhlý problém u nás jde.
Například kouření, které je navzdory důkazům o své enormní škodlivosti stále společensky tolerovanou záležitostí, se denně oddává přibližně 20 % populace nad 15 let, tedy až dva miliony lidí. Alarmující čísla se týkají i konzumace alkoholu – se skoro 10 litry spotřebovaného ethanolu na hlavu ročně se řadíme do čela nelichotivého evropského žebříčku.
S kým jsme si povídali?
Monika Plocová je odborná specialistka v oblasti léčby závislostí na návykových látkách. Je zakladatelkou prvního soukromého zařízení pro překonání závislosti v Česku – Branického sanatoria Moniky Plocové. Je také autorkou několika publikací věnovaných problematice závislostí.
Jak ale v podcastu MUDr.ování připomíná adiktoložka Monika Plocová, možná ještě nebezpečnější je závislost na psychoaktivních lécích. Jejich užívání je u nás rok od roku častější. Novodobou hrozbou je hlavně nadužívání hypnotik, sedativ i opioidních analgetik.
„Tohle je ještě nebezpečnější. Jsou tam i nebezpečnější odvykací příznaky. Mohou přicházet i epileptické záchvaty. Ve chvíli, kdy se někdo chce závislosti na lécích zbavit, tak je to potřeba pod odborným dohledem. Protože si může velmi ublížit,“ varuje odbornice.
Všechno začíná třeba snahou překonat bolest, zvládnout úzkost nebo usnadnit usínání. Lék by se ale měl užívat jen krátkodobě. V opačném případě si organismus na látku zvykne, její síla přestává stačit a člověk ve snaze dosáhnout stejného účinku překračuje vhodné dávkování. Postupně tak padá do bludného kruhu, ze kterého se jen těžko vrací zpět.
Prevence existuje
Lidé, kteří se stávají závislými, ztrácí schopnost zvažovat rizika a vše dopadá na zdraví i vztahy. Podle Moniky Plocové, která se léčbě závislých lidí věnuje už řadu let, je vše spojené s hledáním určitého ventilu, který by ulevil od tlaků, kterým čelíme. Velký vliv mívá ale i problematické dětství či dospívání a problémy v rodině.
Do závislostí se zároveň propadají různé věkové skupiny včetně seniorů a seniorek. Problematika se týká lidí z nejrůznějších profesí, jsou to manažerky či manažeři z velkých firem, ale i lidé na rodičovské. „Mám zkušenosti i s léčbou lékařů nebo ředitelů korporátů,“ říká Plocová.
Kde hledat pomoc?
Pokud sami bojujete se závislostí, nacházíte se v těžké životní situaci spojené se závislostí, nebo potřebuje pomoc někdo z vašich blízkých, neváhejte se obrátit na některé z odborných center. Kontakty naleznete v Mapě pomoci nebo zde.
Sama se před více než 20 lety léčila ze závislosti na alkoholu, po úspěšném vyléčení se rozhodla zaměřit právě na pomoc závislým a jejich léčbu. Nejdříve působila v Psychiatrické nemocnici Bohnice, později založila vlastní sanatorium. Když už se člověk rozhodne k léčbě, je podle ní klíčové jít právě po skrytých příčinách celé situace.
A nejlepší prevence pádu do závislosti? Prý je to jednoznačně budování zdravých, pevných a fungujících vztahů – ať už v rodině nebo mezi přáteli a partnery.
Jak vypadá osobní zkušenost třeba se závislostí na alkoholu a co lidem pomáhá při léčbě? Dozvíte se v novém dílu podcastu MUDr.ování.
Podcast MUDrování s Danielou
Rozhovory o zázracích medicíny s těmi, kdo za nimi stojí. Daniela Přádová zpovídá lékaře a odborníky z různých koutů zdravotnictví. MUDrování o všech podobách zdraví, aktuálních trendech i přelomových léčebných postupech poslouchejte každou středu na Proženy.cz.
Poslechnout si jej můžete také na Podcasty.cz či v podcastových aplikacích, jako jsou Spotify či Apple Podcasts, kde můžete MUDrování i odebírat.