Článek
Za poslední dva roky už toho všichni máme dost. Nejdříve na nás dopadla pandemie, pak přišla válka. Vyvstaly ekonomické i energetické potíže, postupuje klimatická změna. Mnozí z nás proto trpí úzkostí z nejisté budoucnosti.
Abychom se z toho všeho „nezbláznili“, měli bychom co nejvíc zachovat klidnou hlavu a nezapomínat na duševní zdraví. Proto spouštíme novou podcastovou sérii Výdech – každý týden společně s psychology a psychoterapeuty probereme, jak zvládat současné výzvy.
„Nechci shazovat trápení lidí, ale ve skutečnosti nečelíme ničemu extrémnímu. Je to přirozený běh událostí,“ uvádí téma Miroslav Světlák, klinický psycholog, psychoterapeut a přednosta Ústavu psychologie a psychosomatiky Lékařské fakulty Masarykovy univerzity.
Třebaže naše psychika reaguje na dlouhodobý stres z vnějších událostí například ztrátou smyslu pro humor, podrážděností, nespavostí, bušením srdce nebo vnitřním neklidem, umíme si s ním poradit.
„Dlouhodobý stres vlastně jen znamená, že jsme se v té situaci nedokázali adaptovat,“ upřesňuje Světlák s tím, že je proto zvlášť důležité pečovat o vlastní duševní zdraví.
„Je to dovednost a současně docela veliká dřina, kterou nás v naší kultuře bohužel nikdy nikdo nenaučil,“ zdůrazňuje v prvním dílu nové podcastové série Výdech. Posluchačům nabízí několik rad, jak si ulevit od stresu a ukotvit se. Jednou z metod je například sdílení svých pocitů s blízkými nebo „deset prstů“ vděčnosti před spaním. Co to je?
Poslechněte si první epizodu podcastové série Výdech v přehrávači v úvodu článku.
Chceme využít také vaše příběhy a dotazy. Aktuálně hledáme příběhy k tématu ekologické úzkosti. A zajímá nás: Dopadá na vás enviromentální žal – a v jaké podobě? Jak si ulevujete od takové zátěže? Přemýšlíte pod tíhou změn klimatu jinak o své budoucnosti?
Pište na e-mailovou adresu vydech@sz.cz.
Výdech
Podcastová série o duševním zdraví. Novinářka Šárka Kabátová se ptá psychoterapeutů a odborníků, jak zvládat současné výzvy a zachovat klidnou hlavu.
Nový díl každý čtvrtek. Odebírejte na platformě Podcasty.cz, Apple Podcasts, Spotify a ve všech dalších podcastových aplikacích.
Za úvodní konzultace děkujeme serveru Psychologie.cz a jeho šéfredaktorovi Janu Majerovi.