Článek
Babišovo ANO se už chystá na převzetí moci. A v hnutí sami nejlíp vědí, kde mají největší slabinu: Chybějí jim kvalitní kandidáti do vládních křesel, slovy předsedy „ministři nerostou na stromech“.
Proto po zkušenostech z minulé Babišovy vlády, jejíž ministři se rychle měnili, a také při pohledu na dnešní kabinet, kam zas někteří přišli nepřipraveni, se ANO snaží své kandidáty na vládnutí lépe připravit.
Poslechněte si čerstvou epizodu Vlevo dole:
Tréninkovým centrem je stínový kabinet, který si marketingově říká „lepší vláda“. Zasedá jednou týdně, řídí ji první místopředseda hnutí Karel Havlíček, který všechny členy nutí k aktivitě. Chce po nich, aby se ve svých oborech vyjadřovali k rozhodnutím Fialovy vlády, reagovali na sociálních sítích a také pravidelně vystupovali u pultíku ve Sněmovně.
Jenže zdaleka ne všichni členové „lepší vlády“ mohou doufat, že se po podzimních volbách – pochopitelně v případě triumfu ANO – stanou skutečnými ministry a ministryněmi. Političtí reportéři Václav Dolejší a Lucie Stuchlíková v aktuální epizodě podcastu Vlevo dole probírají, kdo z nich a proč má jaké šance.
Karel Havlíček: Dvojka v hnutí ANO, na něj Andrej Babiš nejvíc spoléhá. Sám ví, že ve skutečné vládě nebude ani premiérem, ani ministrem průmyslu a obchodu. Rád by šéfoval nově vzniklému ministerstvu hospodářství, které by spojilo dnešní průmysl a místní rozvoj a které by bylo garantem oživení a růstu ekonomiky.
Alena Schillerová: Místopředsedkyně hnutí a šéfka poslaneckého klubu se zřejmě vrátí do křesla ministryně financí. I když v opoziční roli vidíme, že svou kompetenci v ekonomické agendě moc neposiluje, víc ji evidentně zaměstnává natáčení videí na sociální sítě.
Aleš Juchelka: Coby snaživý stínový ministr sociálních věcí může na vládní křeslo reálně pomýšlet. Vždyť pro ANO jde navíc o klíčovou agendu mířící na skalní příznivce. Třeba vrácení penzijního věku na 65 let je jedním z ústředních slibů.
Jana Mračková Vildumetzová: Chvíli sice byla u Babiše v nemilosti kvůli zapletení její rodiny do kauzy Dozimetr, ale loni na podzim se vrátila na výsluní díky zářivým volebním výsledkům – byla zvolena senátorkou za Sokolov a karlovarskou hejtmankou. Ambiciózní politička si bude muset vybrat, jestli chce zůstat v regionu, nebo být ministryní vnitra.
Lubomír Metnar: Někdejší oceňovaný policejní vyšetřovatel a také exministr obrany může reálně uvažovat o návratu do vlády. Zvýšené výdaje do armády chce zachovat, ale rád by dával víc zakázek domácím zbrojařům.
Radek Vondráček: Hnutí ho sice uvádí jako stínového ministra spravedlnosti, ale už zčásti převzal agendu Ministerstva zahraničních věcí po Jaroslavu Bžochovi, který odešel dělat europoslance do Bruselu. Vondráčka coby vysněného šéfa diplomacie hodně tlačí také exprezident Miloš Zeman, podporovatel hnutí ANO.
Robert Plaga: I když není zapáleným babišovcem, právě on se nejspíš vrátí do funkce ministra školství, ačkoliv si na ni myslí poslankyně Jana Berkovcová. Plaga může těžit z autority, kterou dodnes má v učitelském prostředí. Bude také záležet na volebním výsledku ve středních Čechách, kde ho ANO chce nasadit jako lídra.
Richard Brabec: Jeden ze zakladatelů hnutí ANO si na podzim bude muset vybrat, jestli chce zůstat hejtmanem v Ústeckém kraji, nebo se vrátí do funkce ministra životního prostředí. V minulé vládě ho zelená agenda bavila – až do havárie na Bečvě, kdy velmi těžce nesl tlak opozice a veřejnosti.
Kamal Farhan: Ačkoliv je tento lékař a poslanec stále uváděn jako stínový ministr zdravotnictví, nejspíš se jím nestane. Jednak loni na podzim byl zvolen plzeňským hejtmanem, jednak nepatří mezi Babišovy oblíbence. V tomto případě to hraje velkou roli, neboť šéf ANO má tendence zdravotnictví řídit sám.
Martin Kolovratník: Snaživý poslanec posedlý hlavně železnicí asi sám tuší, že bude věčným čekatelem na funkci ministra dopravy. V minulosti prožil už několikrát zklamání, ne-li přímo ponížení, když Andrej Babiš dal přednost někomu jinému.
Margita Balaštíková: Stínová ministryně zemědělství asi také ví, že ze stínu nevystoupí. Poslankyně začínala u Františka Čuby ve Slušovicích, věnuje se chovu koní a je věrnou souputnicí vlivného Jaroslava Faltýnka. Přesto lze předpokládat, že péči o klíčovou agendu pro svůj byznys Babiš svěří nějakému jinému sekáči.
Patrik Nacher: Pražský poslanec je také členem stínové vlády ANO, jeho role se jmenuje „zmocněnec pro ochranu spotřebitelů“. Pro svou aktivitu je Babišovým oblíbencem, v hnutí o něm ovšem uvažují nikoliv do vlády, ale do funkce předsedy Poslanecké sněmovny.
Klára Dostálová: Stínová ministryně pro místní rozvoj raději zůstane europoslankyní v Bruselu.
Jaroslava Pokorná Jermanová: Stínová ministryně kultury a bývalá středočeská hejtmanka rovněž raději dá přednost současné funkci europoslankyně.
Poslechněte si čerstvou epizodu podcastu Vlevo dole – a zjistěte, kolikrát Lucie Stuchlíková a Václav Dolejší vysloví jméno Andreje Babiše, ačkoli si to tentokrát výslovně zakázali!
Vlevo dole
Podcast Václava Dolejšího a Lucie Stuchlíkové, politických reportérů Seznam Zpráv.
Politické kauzy, problémy tradičních i nových stran, historky ze zákulisí volebních sjezdů i Sněmovny. Nový díl každou středu na Podcasty.cz, na Seznam Zprávách a ve všech podcastových aplikacích.
Jaká epizoda vás bavila nejvíc? Co máme zlepšit? Své podněty, připomínky nebo tipy posílejte na e-mail audio@sz.cz.