Hlavní obsah

Lékař, rodina, nebo nákupy v Miláně. Má smysl pátrat, proč Babiš chyběl?

Foto: Shutterstock.com

Hnutí ANO oznámilo, že předseda Babiš se nemohl zúčastnit hlasování o penzijní reformě z „vážných osobních důvodů“.

Článek

Ani po týdnu přesně nevíme, co jsou to ony „vážné osobní důvody“, kvůli nimž Andrej Babiš nebyl na závěrečném hlasování o penzijní reformě. Tedy o klíčovém zákonu, který vláda i opozice shodně považují za nejdůležitější změnu v tomto volebním období.

Sám šéf ANO opakuje „bohužel jsem chyběl z osobních důvodů“. A šéfka poslaneckého klubu Alena Schillerová dramaticky přidala, že to byly „důvody vážné, ale nebude je blíže specifikovat“.

Prodloužený víkend?

Nezbývá nám než spekulovat. Vážné důvody mohou být v zásadě dva. Buď rodinné - a tady připomeňme, že letos v dubnu Babišovi oznámili po třiceti letech rozchod. Ačkoliv od té doby paradoxně zásobují sociální sítě společnými fotografiemi častěji než před odlukou.

Anebo to mohou být důvody zdravotní, třeba nějaké neodkladné a dlouho plánované vyšetření. Tady se zase hodí zmínit, že Andrej Babiš si potrpí na nejrůznější preventivní zdravotní prohlídky. Dokonce v tom rád sehrává pozitivního roli propagátora, když lidem veřejně vzkazuje, aby se všelijakých vyšetření nebáli a chodili na ně.

Třetí čtení

Máte rádi podcast Vlevo dole? Seznam Zprávy vám v neděli přinášejí jeho část v textové podobě. Může jít o zprávu, která vám v podcastu unikla, ale stojí za přečtení, širší komentář, nebo detail, který si zaslouží větší prostor. Nebo také něco úplně jiného :).

Ovšem mezi některými řadovými poslanci hnutí ANO koluje jiné vysvětlení Babišovy absence. Šéf prý byl na prodlouženém víkendu, prostě dlouhodobě plánovaném volnu, které kvůli předem jasnému výsledku parlamentního hlasování už nechtěl rušit.

Tomu by nahrávala videa a fotografie zveřejněná na sociálních sítích, kde je vidět, jak Andrej Babiš se svou partnerkou a dětmi nakupuje v sobotu 9. listopadu v italském Miláně.

Samozřejmě nevíme, jestli tam byl už v pátek, ale následující interpretace by se mu asi nelíbila: Místo boje za chudáky okradené důchodce, jak reformě říká ANO, dal přednost šéf hnutí nákupům luxusní módy.

Možná kdyby ony „vážné osobní důvody“ někdo z trojice Babiš-Schillerová-Havlíček lépe a konkrétněji vysvětlil, mohli předejít spekulacím.

Když tedy Babišova neúčast v Poslanecké sněmovně v pátek 8. listopadu neměla žádný vliv na definitivní schválení reformy penzí s postupným zvyšováním věku odchodu do důchodu až na 67 let, proč to vlastně řešit a pátrat po důvodech jeho absence?

Šéfovi hnutí ANO přiznejme, že nikdo jiný z 200 poslanců a poslankyň nemá takové právo jako on chybět na schůzích Sněmovny. Vždyť s tím vlastně kandidoval a s tím byl zvolen. Před volbami svým příznivcům transparentně říkal, že parlament je „žvanírna“, kde se nemaká, kde si všichni jen hrají na demokracii, a on tam určitě pořád sedět nebude.

Teď ponechme stranou skutečnost, že Andrej Babiš se v roli opozičního lídra paradoxně velmi rychle posunul do pozice největšího „žvanila“ ve Sněmovně, pokud bychom hodnotili délku projevů a jejich tematickou pestrost.

Slyšeli jste aktuální epizodu Vlevo dole?

Koalice Spolu spustila web s názvem Spolu děláme, co je třeba a její lídr Petr Fiala sundal sako i kravatu, aby mohl točit videa na TikToku. Předseda hnutí STAN Vít Rakušan zase spustil nový videoprojekt pod názvem VenkOFF, kdy si na chvíli zkusí převzít úlohu starosty v různých obcích.

Přesto symbolika Babišovy neúčasti je ohromná. Prostě nehlasoval o věci, kterou jinak třeba na sociálních sítích nebo při setkání s lidmi masivně kritizuje a má to jako hlavní téma. Babiš u penzí chyběl už podruhé - letos v březnu dal přednost dovolené před pozváním ke schůzce na Hradě, kde se prezident Petr Pavel snažil dotlačit vládu a opozici alespoň k elementární shodě na důchodové reformě.

Bez Babiše tam tehdy svitla jiskřička naděje, když prezident po schůzce prohlásil, že všichni zúčastnění se shodli, že s věkem odchodu do penze bude nejspíš potřeba pohnout. Souhlasili s tím dokonce i dva zástupci ANO, Alena Schillerová a Karel Havlíček - ovšem jen do chvíle, než se jejich šéf vrátil od moře.

Tentokrát ve Sněmovně už všichni v ANO věděli, jak mají hlasovat, i bez přítomnosti svého bosse. Nikdo si už ani nedovolil podpořit vládní zvýšení penzijního věku s výmluvou na špatnou akustiku při hlasování.

Vždyť já ani nehlasoval!

Změna zákona o důchodovém pojištění je bezpochyby ta největší změna, kterou Fialův kabinet za čtyři roky svého vládnutí prosadil. Připomeňme, že penze jsou největším výdajem ve státním rozpočtu a pořád rostou.

Oba tábory, vláda i opozice, proto změně penzí přikládají mimořádný význam. Fialův kabinet se chlubí, že konečně prosadil dlouhodobou a blahodárnou věc, jejíž dopady přesahují hranice několika volebních období. A že odvážně udělal špinavou a nepopulární práci za všechny předchozí i budoucí vlády.

Naopak opozice to považuje za „okrádání důchodců, kteří si zaslouží důstojný život, ale asociální a nekompetentní vláda jim ho bere“. Ačkoliv sám Andrej Babiš ještě jako ministr financí podporoval v roce 2016 zvýšení penzijního věku na 67 let, teď slibuje, že pokud se za rok vrátí k moci, celou Fialovu penzijní reformu zruší.

Ale třeba v roli příštího premiéra Babiš zase otočí a důchodové změny ponechá s jednoduchým vysvětlením: Tak se podívejte na výpis hlasování Sněmovny z 8. listopadu 2024 - vždyť já jsem proti zvýšení věku nikdy nebyl!

Doporučované