Článek
I když to všem politikům opakovaně říkají malí podnikatelé i velcí byznysmeni, je to marné. Jejich požadavek nedávno potvrdila i vědecká studie z Jižní Koreje. Vědci na porovnání mnoha států ukázali, že nestabilní politické prostředí a časté změny mohou významně uškodit ekonomice dané země.
Prostě lépe se daří a ekonomika roste tam, kde se pořád všechno nepředvídatelně nemění. Neustálé změny brání jednoduše tomu, aby stát napřel energii vhodným směrem. Hodně jí všem bere právě ustavičné vyrovnávání se se změnami a na ostatní nezbývá čas.
V Česku to dobře vědí i sami politici - a přesto to dělají. Takže když se po volbách změní vláda, je nezbytné šmahem zrušit symbolické věci, které zavedli její předchůdci. A není čas detailně zkoumat, jestli to fungovalo dobře, nebo špatně. A jestli by náhodou nebylo lepší místo úplného vymýcení systém ponechat, vylepšit ho, udělat třeba jen pár drobných úprav.
Dělají to všichni, ať už říkají, že jsou pravicoví, levicoví, středoví, liberální, konzervativní, nebo populističtí. Čím to je? Určitě vzájemnou vyhrocenou rétorikou. Dnes jde v politice při honbě za hlasy hlavně o emoce, přičemž tou nejlépe fungující je strach.
Takže ti, kdo jsou zrovna v opozici, nikdy nebudou věcně kritizovat vládní návrhy a nabízet alternativní řešení. Úplně si vystačí s tím, co je pohodlnější - označit politického soupeře za neschopného zoufalce nebo zrádce, kterému jde jen o vlastní prospěch, a v jeho jménu hodlá zničit celou zemi. Jednou nenávidí a chce „odrbat“ důchodce, jindy zase podnikatele.
Pojďme si krátce projít největší symboly minulých vlád, které jejich následovníci v minulých letech zrušili. Není náhoda, že všechno jsou to věci, kdy opozice dělala ve Sněmovně obstrukce a pak zákony napadla u Ústavního soudu.
Třetí čtení
Máte rádi podcast Vlevo dole? Seznam Zprávy vám v neděli přinášejí jeho část v textové podobě. Může jít o zprávu, která vám v podcastu unikla, ale stojí za přečtení, širší komentář, nebo detail, který si zaslouží větší prostor. Nebo také něco úplně jiného :).
1. Důchodová reforma. Tu aktuálně projednávanou ve Sněmovně patrně čeká stejný osud jako tu, s níž přišla Nečasova vláda v roce 2011. Opoziční hnutí ANO slibuje, že pokud vyhraje příští rok volby a dostane se k vládní moci, udělá totéž co před deseti lety v koalici se sociální demokracií a lidovci. Ano, KDU-ČSL je jako vždy originální, protože stála na obou stranách – reformu dřív rušila, aby ji teď zaváděla.
Přitom před deseti lety i dnes by stačilo - i lépe vypadalo - přijít s parametrickými úpravami systému. Klidně i s nezbytnou argumentací, že předchůdci to odflákli, udělali polovičatě - a my to teď geniálně vylepšíme. Třeba teď by se od levice úplně nabízelo říct, že Fialův kabinet řeší jen úspory (pozdější odchod do penze a pomalejší valorizace), zatímco my tam nalijeme nové peníze zavedením nové daně.
Slyšeli jste aktuální Vlevo dole?
V páteční epizodě politického podcastu zavítali Lucie Stuchlíková a Václav Dolejší na teplický mítink ČSSD - tedy České suverenity sociální demokracie Jiřího Paroubka. Speciálním hostem setkání s voliči byl Miloš Zeman. Poslechněte si, jak to v Teplicích vypadalo:
2. Elektronická evidence tržeb. Opět ukázkový příklad. Z online registrace tržeb, kterou si prosadil Andrej Babiš jako ministr financí v roce 2016, udělala tehdy opoziční ODS symbol zla, který je třeba vymýtit do kořenů. EET vykreslovala jako šikanu, stalkování a likvidaci podnikatelů.
V době, kdy všichni volají po digitalizaci a kdy lidé čím dál víc platí bezhotovostně elektronicky, možná stačilo systém změnit, vylepšit, změkčit. Třeba s argumentací, že Babišova varianta byla moc přísná a každého živnostníka vnímala automaticky jako zloděje. Oplátkou mohla podnikatelům nabídnout třeba již vyplněné daňové přiznání.
3. Zdravotnické poplatky. Regulační poplatky zavedla Topolánkova vláda v roce 2008. Za návštěvu lékaře a za recept se platilo 30 korun, za den pobytu v nemocnici 60 (později navýšeno na 100 korun) a 90 korun na pohotovosti.
Byl to jen začátek – později pravice prosadila, aby pacienti získali možnost legálně si připlatit za lepší péči. Vznikl první seznam nadstandardů, vydaný ministerstvem zdravotnictví, obsahoval 18 položek. Zrušil je Ústavní soud na návrh dnešní SOCDEM.
Hnutí ANO a sociální demokracie pak v roce 2014 zrušily i poplatky. Tentokrát ne všechny, ponechaly jediný - 90 korun za pohotovost. Nemocnice zrovna dnes volají po jeho zvýšení, protože nefunguje jako regulace. Stěžují si, že pacienti často zaplavují pohotovosti s banalitami místo toho, aby šli k praktikům.
4. Jádro a daně. Příkladů z minulosti by se našla celá řada. A vůbec není neobvyklé to, co se stalo lidovcům u důchodové reformy - že jednou ruší, jindy zavádí.
Například hnutí ANO v roce 2014 prosadilo zrušení rozjeté soutěže na nový reaktor v Temelíně, protože Andrej Babiš to považoval za tunel. Aby v roce 2021 samo rozjelo přípravy tendru na nový blok, tentokrát v Dukovanech.
A úplně nejlepší je superhrubá mzda, kterou si v roce 2008 prosadila ODS, aby o 13 let později asistovala hnutí ANO s jejím zrušením.
Poslechněte si další epizody podcastu:
5. Co to bude příště? Zdá se, že koloběh nekončí a je neúprosný. ANO už slibuje zrušení Jurečkovy penzijní reformy a znovuzavedení EET, tentokrát prý druhé generace. Takže vy, co se rozčilujete nad penzí v 68 letech, zůstaňte v klidu. A vy obchodníci, nechte si své e-kasy ve skladu, nevyhazovat, možná se zase budou hodit.
Už brzy zas bude všeho jinak. Zdá se, že Česko není onou moderní evropskou křižovatkou, jakou by chtělo být, ale jen kruhovým objezdem, kde se pořád točíme dokola.
Vlevo dole
Podcast Václava Dolejšího a Lucie Stuchlíkové, politických reportérů Seznam Zpráv.
Politické kauzy, problémy tradičních i nových stran, historky ze zákulisí volebních sjezdů i Sněmovny. Nový díl každou středu na Podcasty.cz, na Seznam Zprávách a ve všech podcastových aplikacích.
Jaká epizoda vás bavila nejvíc? Co máme zlepšit? Své podněty, připomínky nebo tipy posílejte na e-mail audio@sz.cz.