Článek
Podcast Ve vatě slaví 200. narozeniny. Od své první epizody, která vyšla v říjnu 2021, podnítil k investování celou řadu posluchačů. Příběhy některých z nich představujeme ve speciální epizodě. Jak se z nich poučit, probíráme s Annou Píchovou a Dominikem Stroukalem.
Ještě před pár lety toho Martin Šedivý, vítěz investiční soutěže, kterou podcast ke svému výročí vyhlásil, moc nevěděl. První impuls přišel na misi v Afghánistánu, kam jako vojenský parašutista odletěl na podzim roku 2019.
„Ve volném čase to bylo jen o tom, jak se zabavit. Takže chození do posilovny, káva s kamarády, hraní Counter Striku. To vás, když jste tam už šest měsíců, přestává bavit. Jeden z kolegů mi vrazil do ruky knížku od Tomáše Sedláčka Ekonomie dobra a zla. Moc jsem to nechápal, a to mě podnítilo ke studiu,“ líčí Šedivý v podcastu Ve vatě.

Z investičních příběhů zaujal podcast Ve vatě nejvíc ten od Martina Šedivého.
První větší obnos vrazil do základu hypotéky. Nejlíp investované peníze, říká zpětně. Jeho prvním akciovým titulem byl ropný gigant Shell. „Jenomže já jsem na to koukal, ono to nic nedělalo týden, měsíc, dva měsíce nic. Takže jsem začal googlit, kam investovat, a zrovna v Bílém domě střídal Trumpa Joe Biden. S demokraty měl přijít boom zelené energie, všude psali, že z toho budou nejvíc těžit vodíkové firmy,“ líčí prvotní zkušenosti Martin, jeden ze zhruba sedmdesátky posluchačů, kteří své investiční úspěchy i propadáky Ve vatě poslali.
„Nabitý vědomostmi jsem si založil účet u jednoho brokera a sledoval grafy. Plug Power +40 %, Ballard Power +29 %, FuelCell +26 % a ETF na vodík +14 %. Nic mi neuteče! Roztáčím ruletu. Každý den přilepený na monitor, sypu do toho peníze. A rázem už nejsem jen investor – stávám se úspěšným traderem,“ popisuje Martin svůj příběh.
Najednou ale, jak to na akciových trzích bývá, přišel pád. „Ceny se začaly propadat a já zpomalil stejně jako moji „tažní koně“. Ze všech těch peněz, které jsem si vydělal v Afghánistánu, mi nezbylo nic. I když do dnešního dne jsem neprodal,“ napsal Martin, který je vděčný, že tehdy nepřišel aspoň o střechu nad hlavou.

Akcie vodíkových firmem z portfolia Martina Šedivého nejdřív rostly dvouciferným tempem. Dnes jsou na nule.
Vodík je minulost, teď sází na banky a ČEZ
„Narazil jsem na svoji sobeckost, chtěl jsem pouze peníze. Jenže čím rychleji, tím větší riziko, teď už to vím,“ lituje. „To je asi nejčastější chyba nejenom začátečníků, ale i zkušených investorů, že se najednou objeví něco nového, sexy. Všichni o tom mluví, jaká je tam krásná budoucnost, jak tady všichni budeme jezdit na vodík. Ale když se nad tím zamyslíš, tak zjistíš, tak ty firmy před sebou takovou budoucnost asi nemají, ale je hrozně těžké tomu odolat,“ komentuje akciová analytička z One Family Office Anna Píchová.
Po vodíkovém neúspěchu Martin přečetl desítky knih o investování, naposlouchal tisíce hodin podcastů. Jeho portfolio je nyní desetkrát větší, než když začínal. A po neblahých zkušenostech s vodíkem začal více diverzifikovat. „V portfoliu mám asi 25–30 akciových titulů napříč odvětvími. Akcie tvoří asi 60 % mého portfolia. Největší vahou mám zastoupenou třeba Komerční banku. Mám i těžaře Occidental Petroleum a ČEZ.“

O investování začal Martin Šedivý přemýšlet v Afghánistánu, kde působil u výsadkářů.
Martin se ale nevyhýbá ani růstovým titulům, jakým je třeba technologický gigant NVIDIA. „Nakupoval jsem v roce 2022 a letos v únoru jsem to všechno prodal, protože se mi už nelíbily valuace (ocenění společosti, pozn.red.). A teď jsem to zase musel nakoupit, nedalo se odolat. Ne všechno, vynechal jsem Google, ale ze sedmi velkých technologických titulů mám už asi pět,“ popisuje změny v portfoliu. „Ten únor trefil hezky, ten nákup udělal možná trošku dřív,“ hodnotí kroky ekonom Dominik Stroukal.
„Standardní portfolio českých drobných investorů,“ shrnuje Šedivého výběr Anna Píchová. „Jdou do nějakých ‚bezpečných‘ titulů v korunách z Pražské burzy a k tomu si vezmou technologie z Ameriky. Dlouho v historii se tím nedalo nic zkazit, uvidíme, jak to bude s ohledem na valuace do budoucna,“ varuje.
Nabyté zkušenosti si Martin Šedivý, který za svůj příběh vyhrál investiční konzultaci právě od Píchové a Stroukala, nechce nechat pro sebe. Na instagramu rozjíždí edukační profil o investování pod názvem Martin - fanoušek ekonomie.
Rozhoupat se a klidně se i spálit
Celá řada začínajících investorů z řad posluchačů Ve vatě si pro první investici vybrala index amerických akcií S&P 500. Ty nyní po letech nadprůměrných zisků vlivem turbulentní situace v Americe padají. To podle analytičky Píchové nic nemění na tom, že mohou být vhodnou první investicí pro začátečníky.
„S&P500 dává smysl i teď. Ale kdo si chce vybrat jenom jedno ETF (typ investičního fondu, který se obchoduje na burze jako akcie, pozn. red.), tak já jsem větší příznivec celosvětového indexu. I tam má Amerika velké zastoupení, jsou tam největší americké firmy a ještě tam má člověk benefit, že tam jsou alespoň z nějaké míry zastoupeny jiné regiony.“
Podle ekonoma Dominika Stroukala je jedno, čím člověk svou investiční dráhu začne. „Na začátku sbíráš zkušenosti. Nejdůležitější je rozhoupat se, aspoň do toho světa dojít, otevřít účet, něco začít dělat. Od spousty lidí, jsme se dozvěděli, že se spálili. Pokud to nebyla facka, co je uzemnila, tak to jsou docela cenné zkušenosti.“
Zatímco Martinův investiční příběh se v dobré obrátil, ne všichni posluchači měli takové štěstí. „Můj první velký tah byl nákup akcií společnosti, která vyráběla revoluční skládací brčka. Slyšel jsem o nich v rádiu a přišlo mi to jako geniální nápad. Koupil jsem hned, plný nadšení. O týden později firma oznámila, že skládací mechanismus byl tak složitý, že se brčka buď neotevřela nebo vystřelila lidem do oka. Akcie šly dolů rychleji než moje sebevědomí,“ napsal Tom Zboizik.
Investoři ale berou své neúspěchy vesměs sportovně. A mnozí se z nich dokázali poučit. „Skoro každý propad se dá vysedět, když máte dost času. Musíte mít fakt rádi čísla a trávit dlouhé hodiny četbou, abyste zjistili, že koupit radši to ETFko, by možná nebyl zas až tak špatný nápad. Nemá smysl snažit se kohokoliv kopírovat, byť by seděl v představenstvu Berkshire Hathaway,“ sdílí své ponaučení Honza.
Další investorské příběhy si můžete projít tady nebo se podívejte na celá podcast nahoře ve videu, či si ho poslechněte v přehrávači.