Článek
Koncem února prožily akcie šok, v březnu se vzpamatovaly a duben je zase poslal nemilosrdně dolů. Dekády stagnace nebudou, namísto módního Zoomu ale vsaďte na široký americký index, radí investor Daniel Gladiš.
Investujete pasivně podle akciových indexů? Ty technologické teď nechte stranou, radí Daniel Gladiš v novém dílu podcastu Ve vatě.
„Když investujete do indexů, tak berte jen ty nejširší. Buď S&P 500 v Americe nebo globální index. Pokud jdete do oborových nebo regionálních indexů, je v tom už více aktivního rozhodování než pasivního investování,“ vysvětluje šéf investičního fondu Vltava Fund SICAV.
Zejména technologický sektor dostal v prvním kvartálu co proto. Někteří držitelé tituly odprodávají.
„Z technologického sektoru stále odtékají peníze, to tlačí dolů ceny akcií dobrých i méně dobrých společností. A ještě to nějakou dobu bude pokračovat,“ myslí si Gladiš. Technologickým firmám, které reportují výsledky za první kvartál, zisky obecně meziročně stouply, ale růst zpomaluje.
Indexový investor musí být ze zásady dlouhodobý. Musí počítat s tím, že za život zažije větší množství propadů o 20 % a víc.
Od začátku roku americký index S&P 500 ztratil 13,3 procenta, technologický Nasdaq 21,2 procenta a evropský Euro Stoxx 50 11,7 procenta, vyplývá z analýzy investiční platformy Portu. Předpovídat, kdy se křivka propadu trhů otočí, podle Daniela Gladiše nelze.
„Trhy mohou jít o 25 % dolů i o 25 % nahoru. Absolutně netuším, co mohou udělat. Dno nepoznáte ani měsíc poté, co přišlo. Můžete sledovat index strachu VIX. Spolehlivé indikátory ale nejsou,“ říká investor.
Poslechněte si předchozí díl podcastu
Pasivní investor by se ale propady neměl nechat rozkolísat. Spíš je brát jako příležitost, míní investor.
„Indexový investor musí být ze zásady dlouhodobý. Musí počítat s tím, že za život zažije větší množství propadů o 20 % a víc. Neměl by se nechat znervóznit. Měl by zachovat kurz. Případně i koupit více,“ myslí si Gladiš.
Jako příklad uvádí Warrena Buffetta. Když davy masově prodávají, nejznámější investor světa ve velkém nakupuje. Za první čtvrtletí pořídil za 50 miliard akcií, nejvíc v historii své firmy Berkshire Hathaway.
„I mně se takové období hodně líbí. S klesajícími cenami vyskakuje čím dál více investičních příležitostí. Já bych chtěl, aby šly ceny ještě níž,“ říká investor.
Utéct z akcií? Není kam
Podle Jonathana Krinskyho, hlavního tržního technického analytika BTIG, plošné výprodeje akcií ještě přijdou. „Přijde mentalita ‚pryč ze všeho,“ řekl Krinsky. Podle Daniela Gladiše ale není kam utíkat.
„Pryč od všeho, ale kam? Dluhopisy klesají ještě víc než akcie. Pryč do hotovosti, když máme sazby 0 a inflaci 8% (v USA, pozn. red.)?“ říká v podcastu Ve vatě.
Investor Jan Pravda předpovídal v jednom z minulých dílů podcastu Ve vatě akciovou stagnaci v řádu desítek let. Podle Gladiše stagnace nehrozí.
„Kdybych měl dát předpověď na tři dekády, mnohem pravděpodobnější je, že akciové trhy budou na šesti‑ až desetinásobku dneška. Když ekonomika roste, a při dlouhodobé inflaci to tak bude, tak roste celý koláč, z kterého si firmy ukrojí svůj díl,“ myslí si Gladiš. A americká ekonomika letos poroste, reálně sice jen o 1 až 2 %, ale nominálně 8 až 10 %, protože inflace je 8%.
Jaké akcie Gladiš naposledy přikoupil? Jaké nejčastější chyby drobní investoři během velkých poklesů dělají? Poslechněte si celý podcast.
Ve vatě
Podcast novinářky Markéty Bidrmanové a jejích hostů. Poslechněte si rady známých investorů a odborníků na téma investic, inflace, úvěrů a hypoték. Finanční „kápézetka“ pro všechny, kterým nejsou peníze ukradené.
Nový díl každý čtvrtek na Seznam Zprávách. Poslouchejte Podcasty.cz, Apple Podcasts, na Spotify a ve všech dalších podcastových aplikacích.