Hlavní obsah

I Češi zažívají stres z bydlení. Nájmy vyskočily, mzdy je nestíhají

Foto: Seznam Zprávy

Drahé nájmy. Kdy přijde úleva, řešíme s expertem na financování bydlení Liborem Ostatkem v podcastu Ve vatě.

Článek

Podle dat serveru Sreality vzrostly za poslední tři roky ceny nájmu malých bytů o 28 %, velkých bytů o 22 % a rodinných domů o 14 %. S takovým tempem zdražování nestíhají mzdy kvůli vysoké inflaci posledních let držet krok.

„S příchodem inflační vlny a energetické krize nárůst reálných mezd v podstatě nestíhá nárůst nájmů. Napětí nám vzniká ve všech souvisejících věcech, které s nájmy musíme hradit. Energie a veškeré poplatky, fond oprav, který nemůže být logicky levnější, pokud nám materiály vyskočily za poslední tři roky řádově o desítky procent,“ vypočítává v podcastu Ve vatě Libor Ostatek, expert na financování bydlení.

Jen za poslední rok zdražily nájmy v malých bytech o 5,7 %, v těch velkých o 5,1 % a v rodinných domech o 6,8 %. Tempem kolem pěti procent bude růst cen pokračovat i v příštím roce, odhaduje Ostatek.

Nárůst cen jednotlivých typů nemovitostí

Srovnávaná obdobíMalé bytyVelké bytyRodinné domy
Q3 2024 vs. Q3 20235,7 %5,1 %6,8 %
Q3 2023 vs. Q3 20226,8 %6,3 %4,2 %
Q3 2022 vs. Q3 202113,3 %8,9 %2 %
Celkové srovnání třetích kvartálů v letech 2024 a 202127,9 %21,6 %13,6 %

Zdroj: Sreality.cz

Po covidu ceny realit prakticky explodovaly a hypotéky podražily. Kdo nedosáhl na vlastní byt, musel se spokojit s nájmem. Zatímco v roce 2011 bydlelo v nájemním 1,9 milionu lidí, teď už je to 2,5 milionu Čechů, plyne z analýzy Erste Group. Kvůli přetlaku zájmu si majitelé bytů mohou ceny diktovat.

Více singles, méně levných nájmů

Ostatek přidává další důvody rostoucích cen nájemního bydlení: „Štěpí se rodiny, poptávky singles je daleko více. Druhá věc je, že poslední dva tři roky přešlapujeme ve smyslu pořízení vlastnického bydlení. Věk, kdy si můžeme pořídit vlastnické bydlení, se posouvá minimálně o pět let. Před lety to šlo celkem v pohodě už kolem třicátého roku věku, tak dneska se posouváme k nějakým 35 letům,“ odhaduje odborník z Broker Trust a Golem Finance.

Přestože cena pronájmů za poslední roky vzrostla, mají majitelé své nemovitosti rychle pronajaté. Průměrná inzertní doba u malých bytů byla v období do července do září tohoto roku 34 dní, vyplývá z analýzy realitního portálu Sreality.cz.

„V Praze velmi rychle pronajmete malý byt, ale budete déle hledat nové nájemníky do velkých bytů. Nejrychleji malý i velký byt aktuálně pronajmete v Jihomoravském, Plzeňském a Středočeském kraji,“ říká Štěpán Matějka, datový analytik Sreality.

Počet nabídek pronájmů: nula

V prstenci kolem Prahy je nabídka tristní. „Třeba Mníšek pod Brdy, tam je nula bytů k pronájmu. Benešov nebo Beroun taky není žádná sláva. Dřív byl typický postup –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ odcházím z nájmu z Prahy do vlastnického bydlení například do středních Čech. A teď lidé odchází z nájmu do levnějšího nájmu do středních Čech,“ komentuje Ostatek.

Napětí na trhu bydlení je zjevné, mluví se o fenoménu „housing stress“ neboli stresu z nákladů na bydlení. Podle nové studie OSN, která zkoumala 38 zemí včetně Česka, ho zažívá už třetina domácností s nižšími příjmy. Znamená to, že za nájem, energie či poplatky utratí v souhrnu více než 30 % svého čistého příjmu.

V některých zemích, jako je Estonsko, Francie, Island a Itálie, tyto náklady spolknou přibližně 60–70 % příjmů domácností pod hranicí chudoby. V Rumunsku a Srbsku je to kvůli nízkým mzdám ještě víc, přes 80 %. Česko se, když poměřujeme výši příjmů a výši nájmů, nachází zhruba v polovině žebříčku.

Čas koupit vlastní byt se blíží, říká expert

„My se pohybujeme na 40 %. V Praze to vychází někde pod 50 procenty. Mezi evropskými městy je na tom absolutně nejlépe Vídeň, kde dávají na bydlení 15–20 % čistých příjmů, pak Kodaň, Amsterodam, severské země, kde se náklady pohybují kolem 20 až 25 % čistých příjmů. Mnichov je kolem 30 %,“ vypočítává Libor Ostatek z Broker Trust a Golem Finance.

Podle Libora Ostatka se ale dostupnost nájmů může v dohlednu zlepšit. Až se pro vlastní bydlení rozhoupou lidé dočasně bydlící v podnájmu, část nabídky se uvolní. Čas, kdy lidé odkládali nákup „vlastní cihly“, podle něj brzy skončí.

„Lidé na „spořáku“ nedostanou skoro nic, navíc se říká, že nemovitosti budou zdražovat a hypotéky se dostaly pod pět procent. Lidé si řeknou, už je čas. Už to pomalu spíná a příští rok se to projeví,“ odhaduje hypoteční odborník.

Foto: Seznam Zprávy

Foto: Seznam Zprávy

Podcast novinářky Markéty Bidrmanové a jejích hostů z řad investorů a odborníků.

Poslechněte si konkrétní rady na téma investic, inflace, úvěrů nebo hypoték. Finanční „kápézetka“ pro všechny, kterým nejsou peníze ukradené.

Trojnásobný vítěz ankety Podcast roku v kategorii Byznys a osobní finance.

Nový díl každý čtvrtek na Seznam Zprávách.

Doporučované