Hlavní obsah

Letošní rok je jako minové pole, říká ekonom

Foto: Seznam Zprávy

Osm investorů nabídne své akciové tipy pro letošní rok v podcastu Ve vatě s Dominikem Stroukalem a Markétou Bidrmanovou.

Článek

Spadnou trhy v roce 2025? Rizik je na to ve světě dost. Ceny akcií jsou nejpřepálenější za poslední tři dekády. Kam letos uložit své peníze? Podcast Ve vatě shromáždil tipy investorů a portfolio manažerů.

Rok 2025 hrozí jedním rizikem vedle druhého. Může se zhoršit konflikt na Ukrajině a na Blízkém východě. Donald Trump je pro řadu ekonomů synonymem pro nepředvídatelnost. Německá ekonomika zpomaluje. „Pronavigovat se tímhle minovým polem, aniž bychom na nějakou minu nešlápli, bude asi těžké,“ míní ekonom Dominik Stroukal v podcastu Ve vatě.

I proto je složité predikovat, jestli půjdou trhy dál nahoru, budou stagnovat, nebo se sesypou. Investoři jsou proto ostražití, mezi nimi i Jakub Vejmola, nejznámější český propagátor bitcoinu, též známý jako Kicom. „Obecně čekám pro trhy asi dobrý rok, ale zároveň se mentálně připravuju na nějaký ‚fuck up‘. Protože v okamžiku, kdy je všechno zalité sluncem, obvykle přichází nějaký zásadnější problém,“ řekl v podcastu.

Podle Jána Hájka, portfolio manažera podílového fondu Top Stocks, bude dění na trzích diktovat Amerika. „I kvůli tomu budou trhy hodně volatilní a já se na to mentálně připravuju.“

Nejpřepálenější trhy za 30 let

Pětistovka nejsilnějších amerických firem reprezentovaná indexem S&P 500 má za sebou dva skvělé roky. „S&P 500 má za každý z posledních dvou let zhodnocení přes 25 procent, což je historicky nadprůměrná hodnota. Trh je drahý. Takové zhodnocení bych příští rok nečekal. Historie nám ukazuje, že když se index obchoduje za dvacetisedminásobek zisků jako teď, tak ty výnosy pak byly nižší,“ varuje akciový analytik XTB Tomáš Vranka.

Podle Dominika Stroukala mají akcie nejpřepálenější valuace od internetové bubliny ve druhé půlce 90. let. Tehdy americký index rostl pět let za sebou dvouciferným tempem. „Pak to na tři roky žuchlo. Spousta titulů, které dneska známe a připadají nám nekonečně úspěšné, třeba Microsoft, se pak nedokázal 17 let dostat zpět na své valuace.“

Popularizátora pasivního investování Lukáše Nádvorníka, známého jako Skejwin, výkyvy ceny amerického indexu nerozhází. „Já vítěze tipovat nebudu a nechci, já si počkám, až poražené a vítěze promíchá S&P 500 a umělá inteligence a vítěze dostanu automaticky. Jako správný pasivní investor nebudu řešit cenu a budu přikupovat průběžně. Pokud vůle dá, tak třeba osmkrát za příští rok.“

Index S&P 500 budou nahoru jako letos tlačit technologické firmy. Tržby i zisky jim rostou dvouciferným tempem. „Nejvyšší růst jak tržeb, tak zisku i tržní hodnoty bude u Microsoftu, Amazonu, Alphabetu, ty všechny mám. Plus ještě v Nvidii. Všechny tři zmiňované firmy dávají do capexu (investiční náklady, např. do rozvoje společnosti pozn. red.) stovky milionů dolarů, které většinou končí právě v té Nvidii,“ říká Ve vatě investor Jaroslav Šura.

Čipy, čipy, čipy

Tomáš Vranka má v portfoliu a bude letos sledovat Alphabet (mateřská společnost Googlu) a výrobce čipů ASML. 

„Alphabet má sice svoje problémy v podobě rostoucí konkurence a soudních sporů, ale stále je to extrémně dobře vedená zajímavá společnost, jejíž služby většina z nás využívá a která generuje kopec hotovosti. Nizozemská společnost ASM jako jediná na světě vyrábí nejpokročilejší  litografické stroje za stovky milionů dolarů na výrobu čipů za stovky milionů amerických dolarů.“

Vranka ale uzavřel i jednu hazardní sázku a to na čínský technologický gigant Alibaba, který se topí v problémech. „Od špatného makra, rostoucí konkurence, boje s domácí vládou. Ale ta firma je tak levná a má tolik hotovosti, že je to pro mě velmi přitažlivé. Kapitalizace Alibaby je tam, kde byla deset let zpátky, ale tržby jsou možná desetinásobné,“ říká s tím, že jde o velmi malou investici.

Závod ve vývoji umělé inteligence mezi Microsoftem a Google možná nakonec vyhraje ten třetí, Meta. „Sype strašně peněz do své LLaMA (jazykový model, pozn. red.), která není vůbec špatná. Možná vyběhnou ze zálohy a přestřihnout tu finální pásku jako první,“ uvažuje Stroukal.

Průmyslové společnosti

Ján Hájek se primárně zabývá zdravotnickými tituly a spotřebitelským sektorem. V příštím roce ale svůj záběr rozšíří. „Dívám se právě na nějaké průmyslové společnosti, protože politika tarifů nebo to, že firmy přesouvají výrobu zpátky do Spojených států, začíná mnohem více ovlivňovat hospodaření těchhle firem,“ říká v narážce na Trumpovy sliby zvýšit cla na zboží z EU a Číny.

Další zvažované kroky nastávajícího prezidenta USA naopak byznys lekají. „Trump chce ze země vyhnat spoustu lidí. Takže jedna věc je přesunout firmu a věc druhá, jestli pro ni bude mít kdo pracovat. Ale zatím to vypadá, že se mu tenhle ten plán s nelegálními migranty nepodaří,“ podotkl ekonom Stroukal z Metropolitní univerzity.

Luxus a léky

Tomáš Pfeiler, portfolio manažer společnosti Cyrrus, bude v příštím roce taky sledovat akcie francouzského „luxusního“ koncernu Moët Hennessy Louis Vuitton (LVMH).

„Vnímám je jako podhodnocené. Aktuálně se obchodují zhruba 30 procent pod svým maximem z letošního roku. Důvodem, proč akcie klesají, je určité zpomalování odvětví luxusu. Nicméně si myslím, že pesimismus zahrnutý do současných cenovek je přehnaný. Navíc nám bude bohatnout střední třída v regionu rozvíjejících se trhů,“ vysvětluje expert.

Nedávno ještě středoškolák, dnes vycházející investiční hvězda Mojmír Zálešák, který se spolupodílí na vedení fondu J&T NextGen, zariskoval nákupem akcií farmaceutické firmy Esperion Therapeutics, která drží patenty na léčbu špatného cholesterolu.

„Je ale samozřejmě nutné i brát ohled na to, že titul je podobně jako všechny malé farmaceutické firmy náchylný na výsledky studií či zpráv ohledně schválení daných léků,“ upozornil Zálešák. Bude také sledovat těžaře LNG, jejichž potenciál roste díky vysokým energetickým nárokům datacenter.

České banky

Někteří oslovení investoři budou i napřesrok fandit akciím českých bank. I investice do bankovního sektoru má svá rizika, podotýká Dominik Stroukal.

„Potenciál pro růst je tam obrovský. Každý vidí na svých účtech a v hypotékách, že si banky nějaké to procentíčko umí vzít. Nicméně vždycky je tam otazník ohledně regulace. Víme, že veřejnost trápí, že tady banky mají zisky a politici to reflektují a chtějí na ně sahat.“

Jaroslav Šura si slibuje solidní výnos od svého oblíbeného titulu, Komerční banky. „Komerčku mám spíše jako rizikovější dluhopis. Až se někdy v dubnu bude schvalovat dividenda za minulý rok, tak tam počítám někde kolem 10 %, ale ty další dividendy už budou kolem šesti až osmi procent, což je velmi uspokojující ‚kupon‘“, míní.

Lukáš Nádvorník má české akcie za svou „guilty pleasure.“ „Budu sledovat nejvíc Monetu, která mi přijde na pražské burze asi nejzajímavější, ani ne tak cenou, ale jejich byznysem a cestou za modernizací.“

Jak se povede bitcoinu?

Bitcoin čeká podle Jakuba Vejmoly další úspěšný rok. „Nahrává tomu podle mě nová Trumpova administrativa, já očekávám další prolomení all time high (historicky nejvyšší cena, které aktivum dosáhlo, pozn. red.). Bitcoin láme rekordy a myslím si, že to je něco, co v příštím roce uvidíme mnohokrát,“ uvedl pro podcast Ve vatě.

Celý podcast Ve vatě poslouchejte nahoře v přehrávači anebo v podcastových aplikacích.

Ve vatě

Podcast novinářky Markéty Bidrmanové a jejích hostů. Poslechněte si rady známých investorů a odborníků na téma investic, inflace, úvěrů a hypoték. Finanční „kápézetka“ pro všechny, kterým nejsou peníze ukradené.

Nový díl každý čtvrtek na Seznam Zprávách. Poslouchejte Podcasty.czApple Podcasts, na Spotify a ve všech dalších podcastových aplikacích.

Doporučované