Hlavní obsah

Boty vrácené – peníze vydělané. Jak funguje škodlivý trend z TikToku

Jak utrácení převrátit v bohatnutí? Zkušené ženy ze světa financí Emília Mamajová (Espira Investments) a Anna Píchová (One Family Office) radí, jak začít s prvními investicemi.Video: Markéta Bidrmanová, Seznam Zprávy

Článek

Šaty ve slevě nejsou výdaj, ale úspora. Vrácené zboží? Čistý zisk. Filozofie „holčičí matematiky“ dokáže výdaje převléct za úspory. Pro někoho vtipný trend z TikToku, podle expertů nebezpečná móda, která kazí finanční návyky.

Za zrodem trendu „holčičí matematiky“ stojí moderátorka novozélandského rádia Hayley Sproullová. Na začátku léta 2023 jí volala posluchačka s žádostí o radu, zda si má do svatebního účesu pořídit vlasové příčesky za 400 dolarů.

Moderátorka jí vysvětlila, že pokud by si je nekoupila, nebyla by na svatebních fotografiích spokojená se svým účesem, příčesky by později stejně pořídila a ještě by si musela platit nové svatební focení. A „holčičí matematika“ byla na světě.

Trend ospravedlňovat si zbytné výdaje krkolomnými ekonomickými konstrukty, nad kterými ekonomové kroutí hlavou, se začal šířit na sociálních sítích nejdřív v nadsázce, leckdy už ale zcela vážně. Jak vypadá tahle mentální gymnastika v praxi?

Rozpočítává třeba cenu zboží na jednotlivá použití. Drahý kostým za tisíce vyjde po dvou letech nošení na jedno obléknutí vlastně na minimum. Kdo vrátí boty, které neseděly, inkasuje peníze zpět a řadí je do škatulky příjem. Populární je také platby v hotovosti nepočítat jako výdaj, protože přece neodešly z účtu.

„Girl math“ už má své kritiky. Nákupy žen vnímají stereotypně jako marnivé, impulzivní a nelogické, shopping mužů naopak jako promyšlené, disciplinované investice. Navíc může taková filozofie podporovat špatné finanční návyky. Podle Anny Píchové, která se věnuje wealth managementu v One Family Office, může být ale „holčičí matematika“ začátek cesty k zodpovědnému přístupu k penězům.

Jak překlopit výdaje v investice

„Stačí si začít klást otázky: Proč za tohle utrácím? Co mi to skutečně přináší? A existuje lepší způsob, jak se odměnit? Když pochopím, za co utrácím, můžu si nastavit konkrétní cíle – třeba finanční rezervu nebo investici do sebe. Z toho pak může vyrůst zájem o investování,“ vysvětluje Píchová v podcastu Ve vatě.

Žen investorek i mezi Češkami přibývá. „Ženy jsou velmi často finančními ředitelkami domácností, ale už nejsou investičními ředitelkami. Rozhodovat o investicích rodiny už je mužská role. A to je určitě škoda, protože od zodpovědnosti za rodinné finance je už jen malý krůček k investování. I tohle se ale mění, v českých bankách mají muži a ženy zainvestováno půl na půl,“ říká Píchová.

Emília Mamajová, která spolu s Andreou Ferancovou Bartoňovou založila fond Espira Investments, investuje do firem řízených ženami. Zároveň nedávno spustila svůj vlastní privátní fond Everita Capital a všímá si zajímavého paradoxu.

„Častokrát potkávám podnikatelky, které mají velmi zajímavé zisky z vlastních firem, a je šokující, jak velké částky mají uložené na běžných účtech. Tvrdí, že neinvestují, protože na to nemají čas, nemají peníze a čekají, až přijde vhodná chvíle. Nemají důvěru k poradcům, kteří je osloví z ulice, tak to radši nechají za směšná procenta na běžném nebo spořicím účtu,“ říká.

Jak začít?

Investice do private equity ale není dobrý způsob, jak s investováním začít. Do startu se vyplatí zvolit jednoduchý a méně rizikový produkt typu ETF či podílových fondů, ale předtím se o investicích trochu vzdělat, doporučují obě investorky. Není nutné začínat hned s investorskou biblí Benjamina Grahama Inteligentní investor, stačí články nebo podcasty.

„Stačí si to rozfázovat na 15–30 minut denně, třeba poslechnout nějaký podcast či zhlédnout nějaké video nebo tomu věnovat víkend. Není třeba celý semestr vzdělávání,“ říká Píchová. Mnohým začátečníkům chybí i sebevědomí.

„Ženy často neinvestují i proto, že nemají dostatečné sebevědomí. I když mají stejné vzdělání jako muži. Společnost Fidelity měla průzkum a zjistila, že ženy jsou při investování méně impulzivní a méně obchodují, jsou v rozhodování rozvážnější. A dosahují skoro o jedno procento vyššího výnosu,“ uvedla Emília Mamajová.

Nabrat sebedůvěru pomohou i různé komunity. „Lidé se spíš baví o sexu než o vlastních penězích. Je to tabuizované téma, někdy dokonce i v rámci partnerských vztahů. Partneři se vůbec nebaví o tom, jaké mají úspory, kolik potřebují na důchod, manželky většinou ani nevědí, kolik má rodina peněz a kde je má,“ dodává investorka Mamajová.

Nikdy není perfektní chvíle

První kroky v investicích je lepší dělat s menšími částkami. Zkusit si otevřít investiční účet třeba u brokera, na roboplatformě nebo u investiční společnosti a sledovat, co se s penězi na účtu děje, když trh stoupá či klesá. „Začít s málem, pravidelně posílat peníze, sledovat to, vyzkoušet si to, naučit se ten návyk,“ přitakává Píchová. A dodává, že nejhorší je start investic odkládat.

Za váháním s prvotní investicí může být podle Mamajové perfekcionismus, ke kterému některé ženy tendují. „Čekají na perfektní moment, kdy tomu budou víc rozumět, až dočtou tu knížku, ale perfektní moment nikdy nepřijde.“

Správě rodinných peněz se ženy, které se statisticky dožívají vyššího věku, nevyhnou. „Dříve nebo později se budete muset o finance start a je lepší začít teď v pohodlí než ve stresové situaci. Anebo na stará kolena, kdy se člověk učí novým věcem složitěji,“ doporučuje Emília Mamajová.

Ve vatě

Podcast novinářky Markéty Bidrmanové a jejích hostů. Poslechněte si rady známých investorů a odborníků na téma investic, inflace, úvěrů a hypoték. Finanční „kápézetka“ pro všechny, kterým nejsou peníze ukradené.

Čtyřnásobný vítěz ankety Podcast roku v kategorii Byznys a osobní finance.

Nový díl každý čtvrtek na Seznam Zprávách. Poslouchejte Podcasty.czApple Podcasts, na Spotify a ve všech dalších podcastových aplikacích. Video sledujte na webu seznamzpravy.cz.

Doporučované