Článek
Zatímco Markéta Bidrmanová provází posluchače peripetiemi investic a osobních financí od počátku, jednotliví experti a expertky po jejím boku se střídali. Prvních třináct epizod patřilo investorovi Radovanu Vávrovi, který posluchačům zprostředkoval úplné základy investování.
Jedním ze zásadních témat, kterým se podcast dlouhodobě věnuje, je zajištění na stáří. Vyhlídky dnešních třicátníků, ale i čtyřicátníků na důchod jsou totiž neutěšené. Aby mohli penzi prožít důstojně, měli by si pravidelně odkládat zhruba desetinu příjmů. Začněte hned s první výplatou, radil investor Daniel Gladiš.
Jak se proinvestovat k 11 milionům potřebným na penzi, radil speciál Ve vatě, který se věnoval konceptu FIRE - Financial Independence, Retire Early. Ten hostil analytičku Annu Píchovou a investora Lukáše Nádvorníka, který díky úspornému životnímu stylu dokáže odkládat bokem relativně dost peněz, a tak se po čtyřicítce stane finančně nezávislým.
Nádvorník byl hostem i epizody, která si vzala na mušku poplatky při investování. Poplatky se tváří nevinně, jako zlomky procent, kterých si u investic ani nemusíme všímat. Jenže za pár dekád nejde v součtu o pár korun. U podílových fondů nás mohou v dlouhém horizontu připravit až o polovinu finální částky.
Téma, které Čechy zajímá, jsou také spořicí účty. Ty patří stále k nejpopulárnějším finančním produktům, přitom jejich výnosy nejsou nijak vysoké. V díle „Čas na záchranu peněz ze ‚spořáků‘ se krátí. Experti radí, kam s nimi“ jsme se zaměřili na alternativy, kam úspory přesunout.
Čas na záchranu peněz ze „spořáků“ se krátí. Experti radí, kam s nimi
A protože investovat musí být z čeho, občas zabrousíme i do tématu mezd a pracovního trhu. Tady jsme s ekonomem Metropolitní univerzity a členem NERV Dominikem Stroukalem probírali, jak si říct o vyšší plat.
Ve vatě se ale věnujeme i nemovitostem a hypotékám, což má od počátku na starost Libor Ostatek, hypoteční expert Broker Trust a Golem Finance. Velký zájem vzbudila nedávná epizoda o „nemovitostním Green Dealu“, který se v dohlednu dotkne i tuzemských staveb.
Zaujal i příběh investora do nemovitostí, který vlastní a spravuje 180 bytů. Výhody a rizika investic „do cihly“ jsme probrali v tomto díle.
V podcastu mají pravidelně prostor i praktické tipy a rady ohledně financí. Jako v epizodě „Jak ‚podojit‘ stát. Na dárečcích od státu jde vysbírat až 38 tisíc za rok“, kde jsme s ekonomem Dominikem Stroukalem a daňovou specialistkou Nikolou Žítkovou spočetli, kolik lze vysbírat na nejrůznějších podporách od státu.
Ekonomka Jana Matesová probírá nejčastěji makroekonomická témata. Tato epizoda, kde zabrousila do tematiky rozšířených věrnostních kartiček, vzbudila výjimečný zájem.
Ve vatě se nebojíme ani omylů. A protože nejlevnější je poučit se z chyb, které udělali jiní, nabídli jsme investiční a byznysové přešlapy zkušeného investora a exšéfa Raiffeisenbank Lubora Žalmana.
A jak se naši posluchači vrhli do investování, se podívejte tady. V jubilejním 200. dílu Ve vatě sledujeme několik investorských příběhů fanoušků našeho podcastu. Zkuste se inspirovat.
Podcast vychází každý čtvrtek na Seznam Zprávách i v podcastových aplikacích.

Přijďte na natáčení podcastu Ve vatě. Zveme s byznysmanem Josefem Průšou a investičními experty Michalem Semotanem a Annou Píchovou. Vstup bez registrace.