Hlavní obsah

Bojím se tam lít další peníze. Na trhu něco smrdí, říká ekonom

Řítíme se do další „ztracené dekády“? A jak se na ni připravit? Ve vatě s ekonomem Dominikem Stroukalem.Video: Ve vatě, Seznam Zprávy

Článek

Významné americké banky předpovídají akciím „ztracenou dekádu“. Že v příštích letech trhy moc neporostou, připouští i ekonom Dominik Stroukal. Prodávat americké akcie je ale podle něj chyba, Amerika „pošlape“ víc než Evropa.

V příštích deseti letech porostou podle odhadů bank Goldman Sachs a J.P. Morgan i podle investičního giganta Vanguard americké akcie jen o mizivá procenta, při optimistickém výhledu nejvýše o pět procent.

Obří technologické firmy už nerostou tak rychle, jak si investoři zvykli a v posledním měsíci je předehnaly jak banky, tak reality. „Protože rostly tak moc, jsou lidi na trzích opatrnější. Taky se bojím tam lít další peníze, když vidím, co udělala Nvidia, co udělal Palantir,“ říká v podcastu Ve vatě ekonom Dominik Stroukal.

Z hlediska tržní kapitalizace už Palantir překonává některé zavedené firmy jako jsou Wells Fargo, McDonald’s nebo Walt Disney. „Z malých čísel se roste snadno, z velkých se to ještě pořád dalo, ale z těchhle vrcholů? Nemůžeme si zvyknout na to, že akcie udělají v průměru 26 procent, to nepůjde dlouho,“ varuje Stroukal z Metropolitní univerzity Praha.

I podle něj je možné, že se po rozkvětu dostaví delší stagnace – i když doufá, že ne taková, která začala v 90. letech v Japonsku. Tehdejší ztracená dekáda, kdy se ekonomika prakticky zastavila, se protáhla na 35 let. Mezi rokem 1989 a 2023 se změnila průměrná reálná mzda japonského zaměstnance ze 4,9 milionu jenů na 4,91. Takže skoro vůbec.

Hned několik varovných signálů naznačuje, že by delší období „nerůstu“ mohlo přijít. Valuace firem jsou přepálené, investoři jsou ochotní zaplatit za akcie vysoké násobky jejich čistého zisku.

„Je to jeden z mnoha indikátorů, na které se můžeš podívat a říct, že něco trošku smrdí. Valuace jsou obecně velké. V době vyšších sazeb to skutečně riziko být může. Aniž bychom vyvolávali paniku s recesí, tak před ztracenou dekádou v Japonsku byly valuace na rekordech,“ poznamenal Dominik Stroukal.

Amerika pošlape rychleji než Evropa

I proto někteří investoři do amerického akciového indexu S&P 500 řeší, zda nenastal čas americký trh postupně opouštět. To není Stroukalův případ. „Přece jenom pořád věřím, že v Americe kapitalismus pošlape. Pokud má někdo strach, že tam může přijít ztracená dekáda, tak budiž. Ale kam potom jít? Protože v Evropě to nevypadá o moc líp,“ říká.

Kdo přesune část portfolia do evropských akcií, může být zklamán z výnosů, upozorňuje. „Když dáš část portfolia do Evropy, snižuješ si tím pravděpodobně výnos, protože šance, že Amerika pošlape rychleji než Evropa, tam je. Ale zase se ubráníš tomu nejhoršímu možnému, že to v Americe může „žuchnout“. Evropa je ve ztracené dekádě víc než Amerika.“

Stará dobrá strategie

Naopak rozložit majetek do více druhů aktiv nyní dává smysl víc než dřív. Ke slovu přichází stará dobrá strategie nechat 60 procent portfolia v akciích a 40 procent uložit do dluhopisů. „Mně to relativně smysl dává, když dostaneš z dluhopisů s jistotou pět procent, než doufat, že dostaneš pět procent s rizikem na akciích,“ vysvětluje Stroukal.

Další možnost je vsadit na akcie menších společností, tzv. small caps. V posledních letech byly na okraji zájmu, v osmi z deseti let s výnosy zaostávaly za velkými firmami, ale v dobách nerůstu by se právě menším firmám mohlo dařit lépe.

„Vyšší sazby po delší dobu jsou jedna z věcí, která by mohla tomuhle scénáři nahrávat, mezi menšími společnostmi budeš schopná vybrat ty, které mají nějakou velkou tržní výhodu,“ míní Stroukal.

„Banky vás nezachrání“

Pražská burza dosáhla tento týden nového historického rekordu, za což vděčí především bankovním titulům. Podle Stroukala však nejsou banky dobrým valem proti ztraceným dekádám. „Když se vyšší inflaci začali v Japonsku bránit vyššími sazbami, tak se těm finančním domům nedařilo docela dlouho.“

Současný úspěch akcií bank je podle ekonoma dozvukem vysokých sazeb v tuzemsku. „Banky jsou nacpané penězi. Přebytek likvidity si uchovávaly u centrální banky za sedm procent. A dlouhou dobu dokázaly nezvednout úroky na svých produktech, na spořicích a na termínovaných účtech, na rozdílu vydělávaly poměrně hezké peníze. Windfall tax na ně nakonec nedopadl, takže si ty zisky podržely.“

Ne každý však věří, že pohádkový růst trhů je u konce. Například ekonom Ed Yardeni očekává, že americký index S&P 500 dál poroste a do konce dekády dosáhne 10 000 bodů. Dokonce mluví o druhých „roaring 20’s“ s odkazem na úžasný růst a prosperitu ve 20. letech minulého století.

Podle Stroukala nás nic podobného nečeká. „Centrální banky pravděpodobně podrží vyšší sazby po delší dobu. A to prostě pro ten byznys příznivé úplně není,“ kontruje ekonom.

Ve vatě

Podcast novinářky Markéty Bidrmanové a jejích hostů. Poslechněte si rady známých investorů a odborníků na téma investic, inflace, úvěrů a hypoték. Finanční „kápézetka“ pro všechny, kterým nejsou peníze ukradené.

Trojnásobný vítěz ankety Podcast roku v kategorii Byznys a osobní finance.

Nový díl každý čtvrtek na Seznam Zprávách. Poslouchejte Podcasty.czApple Podcasts, na Spotify a ve všech dalších podcastových aplikacích. Video sledujte na webu seznamzpravy.cz.

Doporučované