Hlavní obsah

Třetinu peněz do kryptoměn investují ženy. Na co si dát pozor?

Foto: Shutterstock.com

Zvažujete investici do kryptoměn? Poslechněte si tuto epizodu podcastu!

Článek

Kryptoměny jsou opředené mnoha mýty. Často si představujeme hackera s kapucí, jak generuje zisk skrze složité technologické machinace. Přitom velkou část lidí, kteří se v kryptu pohybují, tvoří ti, kteří touží po svobodě vlastnit a spravovat své vlastní peníze, bez prostředníků v podobě bank. Velká skupina lidí také v kryptu vidí dobrou, rychle se zhodnocující investici. To však může mít několik ale.

„Ještě před pár lety tvořily ženy mezi investory do kryptoměn 18 procent. Dnes už je to skoro 30 procent a číslo pořád roste,“ říká v úvodu dalšího dílu podcastu O penězích se (ne)mluví Tereza Starostová, zakladatelka komunity Holky v kryptu. V Česku je podle ní tradice kryptoměn silná. Ženy si často technologii potřebují osahat a nabýt sebedůvěru. S tím právě komunita může pomoci, pokud má někdo zájem se do kryptoměn vrhnout.

Líčí také, že i když dříve vyžadovaly investice do kryptoměn docela pokročilé technologické znalosti, dnes je to jiné. „Pokud si člověk zvládne objednat záclony přes e-shop, zvládne i nákup bitcoinu – nejstabilnější a nejpoužívanější ze všech kryptoměn. S ním se dá dnes už platit na spoustě míst, bez problémů jsou i transakce mezi jednotlivci.“

Starostová se o kryptoměny začala zajímat před více než dekádou. A záhy také přišel neúspěch. „Na začátku jsem si koupila bitcoin přes směnárnu, kterou někdo vytuneloval. Kdyby se tak nestalo, mohla jsem být dneska milionářka. To byla temná doba internetu, dneska už nic takového téměř nehrozí,“ přibližuje měnící se časy Tereza Starostová. Zároveň ale podotýká, že investování do kryptoměn rozhodně není bez rizika. To ale většinou leží jinde, než si ho lidé představují.

Foto: Markéta Susová, Proženy.cz

Tereza Starostová (vlevo) s moderátorkou podcastu Míšou Rakovou.

Vzhledem ke krizi a inflaci kryptoměny podle odbornice často přitahují lidi, kteří nemají s investicemi moc zkušeností a očekávají, že čím víc peněz najednou pošlou, tím více vydělají. „V naprosté většině bude za měsíc jejich portfolio ve ztrátě. Bitcoin prostě není pro každého, chce to mít dobře promyšlenou strategii a té se držet. Nedoporučovala bych ho ani jako první investici,“ dodává Starostová s tím, že opatrní by měli být i starší lidé, kteří jsou často terčem podvodů. „Dávejte si pozor na podvodné telefonáty, neinvestujte po telefonu a nenechte se vmanipulovat do věcí, kterým nerozumíte.“

A co by tedy doporučila ženám, které by se chtěly naučit do kryptoměn investovat? „Když máte vedle klasického finančního polštáře další volné prostředky, můžete je zkusit investovat do bitcoinu. Přečtěte si pár článků, zvažte, jestli je tohle investice pro vás, a pokud ano, vyberte si na internetu prověřenou směnárnu a nakupte kryptoměny. Můžete investovat od 50 korun. Začněte radši postupně, seznamujte se s novými penězi, zažijte radost z růstu i paniku, když začne kryptoměna jít dolů,“ radí expertka. Pokud i potom budete cítit, že vás tahle oblast zajímá, můžete v rámci komunity načerpat potřebné znalosti i sebevědomí.

O penězích se (ne)mluví

Seriál pro ženy o financích. Svěží rozhovory se ženami o penězích. Moderátorka Míša Raková se svými hosty probírá rozmanitá finanční témata – od rodinného rozpočtu přes majetek v manželství až po investice. Poslouchejte praktické tipy, jak lépe zvládat peníze, na Proženy.cz. A mluvte o penězích!

Podcast vychází každé úterý a můžete si ho poslechnout také na Podcasty.cz či v podcastových aplikacích, jako jsou Spotify či Apple Podcasts, kde ho můžete i odebírat.

V podcastu vysvětlujeme základní finanční pojmy a principy, nejde ale o investiční poradenství. Tento podcast není finančním poradenstvím, ale obsahem redakce.

Doporučované