Článek
Jermanová, Krkoška, Půta, Rath… Tím seznam hříšníků zdaleka nekončí. Audio skupina Šídlo–Povolná–Lasák a host investigativec Vojtěch Blažek se v dílu Šťastného podcastu shodují, že hejtmanské křeslo bezpečně poslouží jako vstupenka do podsvětí.
Ač se s tím někteří aktéři stále odmítají smířit, krajské volby po třetím zářijovém víkendu znají své vítěze i poražené. Nyní je celá republika (kromě nedůležitého hlavního města) v napětí, jak dopadnou koaliční vyjednávání. Do pár dnů se snad voliči napříč zemí dozvědí, kdo jim bude následující čtyři roky vládnout.
O post hejtmana či hejtmanky se teď mohou strany v některých krajích servat, přitom se dle analýzy Šťastného podcastu jedná o zvlášť nevděčnou roli. Zavání pokutami, podmínkami, domovními prohlídkami a v nejhorších případech i vězením.
Například dlouholetý boss nejmenšího Libereckého kraje Martin Půta už neuvěřitelných 12 let čeká na rozsudek. Jen několik málo dnů před termínem krajských voleb, ve kterých mimochodem šéfování dle očekávání obhájil, se měli Liberečané konečně dozvědět, zda si vzal úplatek 800 tisíc od stavební firmy. A ejhle, ani tentokrát se nic nedozvěděli.
Případ Půta
- Kauza je spojená se dvěma projekty liberecké společnosti Geotermální energie pro občany (GEPO) v Liberci z let 2012 až 2014 téměř za 100 milionů korun.
- Obecně prospěšná společnost na ně chtěla čerpat evropské dotace, vyplaceno nebylo nic. Martina Půty se týká jen menší část obžaloby, a to v souvislosti se zajištěním 55milionové dotace pro rekonstrukcí kostela sv. Máří Magdalény v Liberci za 65 milionů.
- Obžaloba Půtu viní z toho, že přijal úplatek a zneužil pravomoc veřejného činitele, za což mu hrozí pět až deset let vězení. Konkrétně, že v souvislosti s projektem rekonstrukce kostela měl zhotovitele díla žádat o zaměstnání osoby, vůči níž měl sám finanční závazek, a dále sám přijmout a nechat si slíbit úplatek za ovlivnění rozhodování Regionální rady Regionu soudržnosti Severovýchod.
- Obviněn byl v listopadu 2014. Od roku 2018 je souzen. Vše popírá.
„Ten případ je úplný unikát. Je to záhada. Jak z politického hlediska, tak i z toho trestněprávního. V roce 2014 obviněn, v roce 2017 obžalován, pak začal být Půta souzen. A do dneška neexistuje výsledek. On přiznává, že se se zástupci stavebních firem setkával na benzince… Což nevypadá úplně dobře,“ míní odborník na krajské nekalosti Vojtěch Blažek.
„To skutečně nevypadá vůbec dobře. Vůbec. Ale zároveň říká, že to měl nejblíž cestou do práce, že ta trasa byla jaksi výhodná,“ doplňuje primabalerína Šťastného podcastu Jindřich Šídlo. Osud aktuálního a zřejmě i budoucího hejtmana Půty by mohl rozluštit soud už v říjnu.
Kolega Blažek se do dějin české žurnalistiky nepochybně zapsal i mnohými odhaleními kuriózního hospodaření exhejtmanky Pokorné Jermanové ve středních Čechách. „Ty jsi, Vojto, nebála bych se říci, takový jermanolog,“ pokouší investigativce true crime podcasterka Tereza Povolná. Byl to totiž právě on, kdo vybádal, že exhejtmančin manžel – kadeřník Pokorný – jezdil do práce služební limuzínou své choti.
„Jaroslava Pokorná Jermanová to na úřadě rozjela ve velkém stylu. Někteří VIP úředníci, její oblíbenci, brali statisícové odměny, takže měsíčně vydělali víc než premiér. Nebo se utrácely miliony za různé externí služby, které nikdo nedokázal vysvětlit,“ pokračuje Blažek, naopak Pokorné jistě neoblíbenec.
„Analýza hudebních festivalů! Ta byla výborná,“ připomíná Šídlo. „Nebo moje oblíbené poskytování zpětné vazby, to externistovi vyneslo až 45 tisíc měsíčně,“ směje se nad hokejem ve státní správě za dob ANO Středočeška Povolná.
Jakou školáckou chybu provedl letos odstoupivší hejtman Krkoška? Jak je na tom korupčník David Rath? A o kom si myslí Berouňanka Tereza a Kolíňan Vojtěch, že povede jejich kraj? Skopeček, či Pecková? Dozvíte se ve druhé části Šťastného podcastu.
Řehka vábí „bojovníka“ Šídla do armády
Volby a krajská politika ovšem nejsou jediným tématem dnešního vydání. Aktuální video epizoda Šťastného pondělí tentokrát pojednává o náčelníkovi Generálního štábu Armády ČR Karlu Řehkovi. Ten se rozhodl nalákat pod sebe nové vojáky a vojákyně. Dobře totiž ví, že se stále stárnoucím vojskem by se Česko případné agresi asi neubránilo. „Engeš“ Řehka vsadil na neotřelý způsob komunikace na sociálních sítích – ten přiměl Jindřicha Šídla a scenáristky Brigitu Zemen a Irenu Sládečkovou k sepsání armádního maskáčového dílu.
Pusťte si video o Engešovi!
„Vyskočil na mě náhodu na X. Trochu mě zneklidňuje, když mě Řehka osloví ‚nazdar bojovníci,“ konstatuje Šídlo. „To zní jak pozdrav husitům,“ diví se Tereza nové náborové strategii pana generálporučíka.
Čau. První brífink. pic.twitter.com/9icPSffkzr
— Karel Řehka (@karel_rehka) June 3, 2024
Řehka do roku 2022 šéfoval Národnímu úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost, do armádní funkce ho přetáhla ministryně Jana „miluju OSN“ Černochová. Jmenovat do role ho musel Miloš Zeman. „To je taková zajímavost, je to spojovatel politické scény. Politici napříč spektrem ho někam schválili, dosadili a následně i ukecávali, ať tam zůstane,“ naráží Ondřej Lasák na skutečnost, že premiér Fiala musel Řehku přesvědčovat, aby kvůli neshodám s drsnou Černochovu funkci neopouštěl.
Nosil Řehka, tento voják tělem i duší, i maskáčová bodýčka jako batole? Může Tereza i přes své potetované paže do armády? A co znamená Jindřichův termín „akční škola Prchalova střihu?“ Dozvíte se v první části Šťastného podcastu. Pusťte si ho v přehrávači v úvodu článku.