Hlavní obsah

Šťastný podcast: Nosiči vody z TikToku. K čemu jsou stranám mladí?

Strany a hnutí se před volbami vždy zaklínají podporou mladých lidí a mladých témat. Aby pak mladé politiky šouply na kandidátkách na naprosto nevolitelné pozice.Video: Tým Šťastného pondělí, Seznam Zprávy

Článek

Šťastný podcast Šídlo–Povolná–Lasák odhaluje krutý úděl mladých politiků. Strany a hnutí se sice tváří, jak jsou mladým otevřené, ale realita je často jedno nevolitelné místo na kandidátce a asistentský post do konce života.

Kampaň do podzimních sněmovních voleb frčí na plné obrátky. Strany a hnutí, jež se o křesla na Malé Straně uchází, šermují nejrůznějšími lákadly na voliče. Mezi početnou voličskou skupinu patří samozřejmě i nepříliš probádaný chumel zvaný jako „mladí lidé“.

Snadnou cestou, jak mlaďáky zaujmout, se jeví nabídnout jim mladé kandidáty ke zvolení do Sněmovny. Šťastný podcast se v epizodě, kterou si můžete přehrát v úvodu článku v přehrávači, zaměřuje v soukromém výzkumu a referátu, jak tahle taktika ve většině případů dopadá.

Je to jenom naoko, zlobí se moderátorka

Principál Jindřich Šídlo se ptá nejmladší členky Šťastného pondělí a zároveň moderátorky Šťastného podcastu Terezy Povolné, proč jí vadí, že mladí v politice nejsou. Ta odpovídá: „Mně by ani nevadilo, že tam ti mladí nejsou – ve chvíli, kdy by se politické strany nechlubily tím, jak jsou výbornou volbou pro mladé: Mladí, volte nás, my podporujeme mladé v politice.“

„Hrají na mládí vpřed, nicméně každé volby, a je úplně jedno, kam kandidují, jestli do europarlamentu nebo jestli teď do Sněmovny, vždycky ta kampaň bude provázena nějakým heslem, které bude mířit na mladé lidi. Které jim bude říkat, že je mají volit a že oni tam ty mladé lidi taky na oplátku pošlou – a právě to není pravda,“ zlobí se Povolná.

Osazenstvo Šťastného podcastu ilustruje nevoli vedení stran nominovat mladší kandidáty na listinách z loňských voleb do europarlamentu. Rekordman koalice Spolu tehdy obsadila prvního člověka pod 30 let na krásné 18. místo, přitom kampaň pro mladé k tomuto hlasování samozřejmě vedla. Lépe na tom ve statistice vychází i hnutí ANO, mladé bez okolků vyslalo i hnutí STAN, nejlépe si v tomto ohledu vedli Piráti.

Foto: Renata Matějková, Seznam Zprávy

Marek Benda, nejmladší poslanec českých zemí v dějinách.

Vzpomínky na spolužáka

„Já teď chci vzpomenout na svého spolužáka ze Základní školy československo-kubánského přátelství ze 114. pionýrské skupiny a spoluhráče z týmu Bohemians Praha a Vršovice 1870 Ing. Karla Březinu,“ uvádí podivuhodnou historku Šídlo.

„Karel, který je o měsíc mladší než já, se stal historicky nejmladším ministrem v českých dějinách, bylo mu 27 let. To není moc. Bylo to v roce 2000, stal se ministrem bez portfeje, protože Zemanova jednobarevná vláda, která tehdy vládla, byla věkově poměrně, řekl bych, zralá. Říkalo se jim důchodci za atomové jistoty.“

Jeho kariéra byla zářivá. „Myslím, že byl jednou pravomocně odsouzený za sportovní dotace… Já budu navždy vzpomínat na naše společné fotbálky na Omské. Jenom tím chci ukázat, že to, že je někdo mladý v té politice, neznamená automatickou kvalitu.“ „To ale ani to, že jste staří,“ oponuje této implikaci Povolná.

Kdo je to předseda Mladé ODS Michal Chládek a proč se o něm v posledních dnech tolik mluví? Je ODS rodinná firma? Jaký má názor na zastoupení mladých v politice Ondřej Lasák, který podrobil rozboru věk členů předsednictev relevantních českých stran? Dozvíte se ve Šťastném podcastu.

Šťastný podcast

Satirický pořad Šťastné pondělí vychází každé pondělí v osm hodin ráno na webu Seznam Zprávy.

Ještě ten den večer si můžete poslechnout i Šťastný podcast, ve kterém vás bereme do zákulisí výroby oblíbeného pořadu. V podcastové afterparty rozebíráme, co se do aktuálního dílu nevešlo, a servírujeme důkladnou analýzu politického bizáru na sociálních sítích.

Poslouchejte na Seznam Zprávách, Podcasty.cz a ve všech podcastových aplikacích.

Doporučované