Hlavní obsah

Šťastný podcast: Jak přežít v Poslanecké sněmovně? Manuál pro lidi i ženy

Už si nechtějí vybírat mezi prací, kterou milují, a dětmi, které taky milují. O ženách političkách s ženou političkou.Video: Tým Šťastného pondělí, Seznam Zprávy

Článek

Buď zákony, nebo děti. Poslankyně se vzpouzí proti jednacímu řádu, přespávačkám na Malé Straně a neefektivitě práce. Šťastný podcast o ženském legislativním bouření v netradičním složení Šídlo–Zemen–Jílková–Lasák.

V dolní komoře pár měsíců před emotivními volbami roste nespokojenost. Zákonodárkyně se napříč stranami ostře vymezují proti dle nich nesmyslným podmínkám jednání. Obstruovat se teď ve Sněmovně dá téměř do nekonečna, čehož opozice samozřejmě využívá k blokaci jim nepohodlné legislativy. Padají rekordy v délce promluv u pultíku.

Jenže to tím pádem pro poslanectvo často znamená i noční pohotovost. Spánek ve spacáku či na kanapi v kanceláři. Rodiče, zejména matky – poslankyně, se tak nemohou vrátit domů a pečovat o děti. Marie Jílková (KDU-ČSL) a Martina Ochodnická (TOP09) oznámily ve videu na sociálních sítích, že z tohoto důvodu už nebudou znovu usilovat o zvolení do funkce.

„My jsme si jako téma videodílu Šťastného pondělí i epizody Šťastného podcastu vybrali nespokojenost. Velká část poslanců považuje čas strávený ve Sněmovně – a to často po prvním volebním období, které tam tráví – za úplně zmarněný, zbytečný, vyhozený. A za to úplně nejméně smysluplné, co kdy v životě dělali,“ vysvětluje debatovaný postoj principál a znalec jednacího řádu Jindřich Šídlo.

Zlobivý jednací řád

Přitom by zajisté pomohlo, kdyby se podařilo prosadit úpravy, jež by zkrátily časovou dotaci veřejných promluv. Proč tak bezzubý řád ovšem vůbec vznikl, ptáte se? „Celé to vychází z post-totalitní představy, že v parlamentu má mít poslanec co největší prostor. Má být co nejmíň omezitelný… Víte co, devadesátá léta, nabytá svoboda. Všichni chtěli za komunismu mluvit, přičemž tehdy žádný parlament neexistoval.“

Nyní je tedy Sněmovna paralyzovatelná. Dá se velmi jednoduše zablokovat na několik hodin i dnů, tudíž výsledek práce dvou set lidí dokáže být doslova a do písmene nulový. Jenže i nejvytrvalejšímu z nejvytrvalejších, který si dokonce na půdě Sněmovny našel choť, se zdá být nynější status přitažený za vlasy.

„Pokud Marek Benda, který mandát vykonává s dvouletou pauzou už 35 let, říká, že je to nesnesitelné, pak je jistá naděje na změnu,“ konstatuje bendolog Šídlo. „Mimochodem, Sněmovna vznikla tak, že se narodil Marek Benda, sednul si na nočník a kolem něj se ta budova postavila.“

Vládnutí je chlapská záležitost

Ženy v české politice nejsou adekvátně a proporcionálně zastoupené. Polovině populace reprezentace ani v jedné z komor parlamentu rozhodně neodpovídá. „Teď máme čtvrtinu žen ve Sněmovně, což je, pokud se nemýlím, historicky nejvíc od roku 1989, respektive tedy 1990. Nicméně máme stále jenom jednu ženu obsazenou ve vládě,“ apeluje scénáristka Brigita Zemen.

Klasický obstrukční záběr.Video: ČTK

„Nejvíc žen do vlády nominoval Babiš, samozřejmě, protože Andrej Babiš ženy miluje. A také Mirek Topolánek, protože Mirek Topolánek také ženy miluje,“ usuzuje spolumoderátor Ondřej Lasák. „Vláda, do které na počátku nebyla obsazená žádná žena, byla ta Petra Nečase… Kterou ovšem jedna žena pak nakonec položila,“ směje se Zemen.

A co na to TY ženy?

Šťastní podcasteři si do vysílání pozvali i jednu ze zmíněných vzbouřených poslankyň – lidovkyni Marii Jílkovou. „Původně jsme měly přijít dvě, ještě s kolegyní Martinou Ochodnickou z Topky, ale ta zůstala ve Sněmovně. Drží službu, protože nemáme dostatek opozičních poslanců na vypárování. Protože se tam může stát cokoliv a můžeme jít hlasovat úplně nepředvídatelně,“ vysvětluje Jílková.

Foto: Michal Šula, Seznam Zprávy

Marie Jílková, brněnská lidovkyně.

„Sněmovna jedná úplně nepředvídatelně se spoustou mimořádných schůzí, které nejsou dopředu avizovány, tak se to strašně těžko kloubí s rodinou,“ dodává.

Jílková vysvětluje, že existuje taky podstatný rozdíl mezi tím vykonávat mandát vládního a opozičního poslance: „Ta zátěž je úplně jinačí v tomhle ohledu – mám odpovědnost za to, že tam musíme být v určitou dobu v plném počtu.“

O kolegyni Martině Ochodnické více v článku

Přeci jen ale dle Jílkové existuje pozitivum, jež toto volební období přineslo. „Ženy se spojily. Komunikujeme napříč stranami a v tom je velká síla. Chca nechca, sdílíme informace, které doposud protékaly jenom mezi muži. Vytváří to docela zvláštní efekty, když se tam vždycky seskupíme u stolečku a začneme tam řešit témata jako nikotinové sáčky, regulaci energetických nápojů… To, co řešíte jako máma a jako rodič.“

Existuje východisko pro – bez legrace – obtížné řešení palčivého problému? Dozvíte se ve Šťastném podcastu.

Šťastný podcast

Satirický pořad Šťastné pondělí vychází každé pondělí v osm hodin ráno na webu Seznam Zprávy.

Ještě ten den večer si můžete poslechnout i Šťastný podcast, ve kterém vás bereme do zákulisí výroby oblíbeného pořadu. V podcastové afterparty rozebíráme, co se do aktuálního dílu nevešlo, a servírujeme důkladnou analýzu politického bizáru na sociálních sítích.

Poslouchejte na Seznam Zprávách, Podcasty.cz a ve všech podcastových aplikacích.

Doporučované