Hlavní obsah

S cukrovkou se bojuje čím dál líp. Hlavně potíže řešte, říká odborník

Foto: Profimedia.cz

Senzory monitorující hladinu krevního cukru se před lety staly v boji s cukrovkou přelomovým vynálezem.

Článek

Cukrovka u nás dopadá na životy víc než milionu lidí a nemocných neustále přibývá. Nové technologie a léky dnes pacientům umí výrazně pomoct a doslova mění životy. „Přijde mi to jako zázrak,“ říká diabetolog Jan Šoupal. Klíčová podle něj však stále zůstává prevence.

Cukrovce se často přezdívá tichý zabiják. Pokud se neodhalí včas a neléčí se, může v těle napáchat fatální škody. Jak proti ní umíme bojovat? O tom mluví v podcastu MUDrování s Danielou diabetolog Jan Šoupal ze Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Data kolem diabetu, čili cukrovky, nejsou v Česku ani trochu příznivá. Pacientů přibývá, a pokud jde o cukrovku 2. typu, potíže s ní ve větším měřítku mají i mladší ročníky než dříve.

Lékaři se stále setkávají i s pacienty, kteří se kvůli dlouhodobě zvýšeným hladinám krevního cukru potýkají s vážnými zdravotními komplikacemi. Známá je třeba takzvaná diabetická noha, kdy se ucpávají cévy v končetině. Výjimečné není ani postižení oční sítnice, retinopatie.

Strážci pod kůží

Léčba přitom v posledních letech zaznamenala obrovský posun a životy nemocných změnila od základů.

„Pokud je pacientům diagnostikována nějaká komplikace diabetu, chci jen říct, ať nejsou extrémně nervózní a určitě to řeší. Máme dnes spoustu léků - přijde mi to jako zázrak. To, u čeho jsme si před pár lety mysleli, že nebude reálné, dnes reálné je,“ upozorňuje diabetolog Jan Šoupal.

Sám před pár lety u jednoho „zlomového okamžiku“ byl. Stal se totiž jedním z prvních lékařů na světě, který pacientovi s diabetem 1. typu implantoval podkožní senzor nové generace. Svou studií zároveň způsobil svého druhu revoluci v léčbě této nemoci a ukázal, jak podstatné je kontinuální měření cukru v krvi.

S kým jsme si povídali?

MUDr. Jan Šoupal, Ph.D., je přední český diabetolog. Působí na III. interní klinice – klinice endokrinologie a metabolismu 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Zabývá se využíváním moderních technologií při léčbě diabetu. V roce 2018 jako první v České republice implantoval podkožní glukózový senzor, který pacientům s diabetem umožňuje kontinuální monitorování hladiny cukru v krvi.

Foto: Seznam Zprávy

Diabetolog Jan Šoupal mluvil o pokroku, který se děje v léčbě cukrovky.

Právě glukózové senzory tak životy pacientů výrazně zlepšily. Zařízení vypadá nejčastěji jako bílé kolečko připevněné na paži. Jde v podstatě o nenápadného strážce, který pomocí elektrody neustále monitoruje hladinu cukru v krvi. V případě potřeby zalarmuje pacienta přes jeho vlastní telefon. Kromě toho dnes už pomáhá i umělá inteligence, která v rámci screeningu odhaluje zmíněnou retinopatii.

Nemůžete si za to sami

Zároveň je ale podle Jana Šoupala třeba také zlepšit povědomí o nemoci a především nepodceňovat prevenci. Cukrovka 1. typu vzniká na autoimunitním základě a často se projeví v nižším věku. Cukrovku 2. typu - nejčastější druh - ovlivňuje náš životní styl. Jak ale upozorňuje odborník, rozhodně to není tak, že si za ni pacient „prostě může sám“, jak často říká všeobecná představa o nemoci.

„Slýchám to dnes a denně, že si za to diabetik může sám. Není to tak. Nepochybně může do určité míry něco ovlivnit, ale ne všechno,“ říká lékař. Jak upřesňuje, velkou roli jednoduše hraje to, co nám bylo dáno do vínku, čili geny.

„Jestliže má jeden z rodičů diabetes 2. typu, tak potomek má asi 50% riziko, že nemoc během života získá. Lidé ale mohou ovlivnit třeba to, kdy diabetes vznikne. Je velký rozdíl, pokud se glykemie zvýší kolem 40. roku, nebo v 85 letech,“ dodává.

Klíčové je chodit na pravidelné prohlídky k praktikovi, který pomocí rozboru krve může zvýšenou hladinu cukru odhalit. Pokud jde o prevenci, odborníci také zdůrazňují aktivní životní styl i stravu bohatou na vlákninu, celozrnné produkty, zdravé bílkoviny a tuky.

Podcast MUDrování s Danielou

Rozhovory o zázracích medicíny s těmi, kdo za nimi stojí. Daniela Přádová zpovídá lékaře a odborníky z různých koutů zdravotnictví. MUDrování o všech podobách zdraví, aktuálních trendech i přelomových léčebných postupech poslouchejte každou středu na Proženy.cz.

Poslechnout si jej můžete také na Podcasty.cz či v podcastových aplikacích, jako jsou Spotify či Apple Podcasts, kde můžete MUDrování i odebírat.

Doporučované