Článek
Péče o zdraví těch nejmenších může být pro rodiče nečekanou výzvou. V ordinaci dětského lékaře ale často není prostor na všechny otázky a relevantní informace někdy chybí. I proto se část rodičů uchyluje k hledání na internetu.
Jak se neztratit v doporučeních okolo péče o zdraví miminek, na co si dát pozor a jak na některá témata nahlíží medicína? Poslechněte si podcast MUDr.ování, tentokrát s neonatoložkou Janou Kümmel.
Řada nejasností i otázek vzniká při péči o děti takzvaně za pochodu a ne vždy je možné se s každou záležitostí obracet na ošetřujícího pediatra. Neonatoložka Jana Kümmel ale varuje před spoléháním na laické rady nebo doporučení samozvaných odborníků, kterých jsou dnes sociální sítě doslova plné.
Situaci rodičů nicméně podle svých slov rozumí. Sama prý po porodu prvního syna zjistila, jak náročné je vyznat se z pohledu rodiče ve všech zákoutích péče o kojence. Podobný pocit s ní sdílely i její kolegyně.
„Objevily jsme, kolik na internetu koluje různých nepravd a polopravd anebo jak se pořád dál předávají různé mýty,“ popisuje Jana Kümmel v podcastu MUDr.ování.
S kým jsme si povídali?
MUDr. Jana Kümmel vystudovala Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Plzni, následně pracovala na neonatologii na Klinice gynekologie, porodnictví a neonatologie 1. LF UK a Všeobecné fakultní nemocnice. Po odchodu na mateřskou dovolenou spolu s kolegyněmi založila podcast Pediatrie na vlastní kůži, ve kterém šíří osvětu okolo péče o zdraví dětí.
Lékařky se proto rozhodly vytvořit vlastní osvětový projekt – podcast Pediatrie na vlastní kůži. V něm se věnují různým tématům kolem dětského zdraví a přinášejí informace, které se opírají o studie, data a medicínu založenou na důkazech.
Hlídání každého dechu
Rodiče například před narozením miminka často řeší, zda pořídit monitor dechu, tedy citlivý detektor, který ve spánku snímá dech miminka a při delší zástavě spustí alarm. Podle Jany Kümmel se pomůcka doporučuje hlavně při narození nedonošených dětí anebo miminek s nízkou porodní hmotností, od věci ale není ani u ostatních novorozenců.
„Každý musí zvážit, jestli chce tenhle monitor pořizovat, nebo ne. Ale určitě by měl každý znát postup resuscitace malého dítěte,“ míní lékařka.
Klíčové je resuscitaci provádět na tvrdé podložce a zahájit ji pěti prodýchnutími. Potom už je třeba střídat 30 stlačení hrudníku a 2 vdechnutí. Podrobný postup vysvětluje Jana Kümmel v podcastu.
Zatracované dudlíky
Přímo ožehavým tématem, které rozděluje rodiče na dva tábory, je podle ní nicméně pořízení jiné pomůcky, a to dudlíku. „Nejvíce se o něm mluví asi ve vztahu ke kojení. Třeba Americká pediatrická společnost doporučuje, abychom dudlík zavedli třeba ke konci šestinedělí, zkrátka v době, kdy už je maminka sehraná s dítětem a dítě krásně pije z prsu. Neznamená to ale, že když jste dali dudlík už dřív, takže se stane něco hrozného,“ doplňuje Jana Kümmel.
Zároveň připomíná, že o dudlíku neradi slyší zubaři. Pokud se totiž používá dlouhodobě či často, a navíc nejde o ortodontický dudlík, může přispět k nesprávnému vývoji zubů. „Ale pokud nad tím racionálně přemýšlíte a dítěti dudlík dáte třeba při uspávání nebo v situaci, kdy jedete autem a ono potřebuje uklidnit, protože ho zrovna teď nemůžete pochovat, tak v tom nevidím potíž,“ dodává.
Co říkají pediatrická doporučení třeba o nošení dětí v šátku? A jak při péči o dítě nezapomínat i na vlastní zdraví? To a mnohem více se dozvíte v novém dílu podcastu MUDr.ování.
Podcast MUDr.ování
Rozhovory o zázracích medicíny s těmi, kdo za nimi stojí. Daniela Přádová zpovídá lékaře a odborníky z různých koutů zdravotnictví. MUDr.ování o všech podobách zdraví, aktuálních trendech i přelomových léčebných postupech poslouchejte každou středu na Proženy.cz.
Poslechnout si jej můžete také na Podcasty.cz či v podcastových aplikacích, jako jsou Spotify či Apple Podcasts, kde můžete MUDr.ování i odebírat.