Hlavní obsah

Americká pomoc na Ukrajině dostala Rusko pod tlak. Jde o čas, říká expert

Hostem Ptám se já byl bezpečnostní analytik Michal Smetana. Video: Seznam Zprávy

aktualizováno •
Článek

Ukrajina se dostává pod stále větší ruský tlak. Ve vážném ohrožení je druhé největší město Charkov, ke kterému se Rusové blíží. Ukrajinci podle expertů podcenili budování obranné linie. Jak vypadá poměr sil a situace na bojišti?

Hostem Ptám se já byl bezpečnostní analytik Michal Smetana z Institutu mezinárodních studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.

Od pátku, kdy ruská armáda zahájila v Charkovské oblasti ofenzivu a otevřela novou frontu od Charkova na sever, hlásí taktické úspěchy. V úterý uvedla, že získala kontrolu nad západní a severní částí města Vovčansk. Informaci, kterou napsala ruská státní agentura TASS, ale ukrajinské velení odmítá. Situace v obci, která leží severovýchodně od Charkova, je prý pod kontrolou. Původně rychlý postup Rusů navíc zpomaluje.

Od začátku ofenzivy ruské jednotky obsadily v Charkovské oblasti několik ukrajinských vesnic v blízkosti hranice. Kyjev přiznal, že situace v regionu je složitá, a vyměnil velitele odpovědného za tuto oblast.

Podporu Ukrajině v době zesílených ruských útoků už osobně vyjádřil americký ministr zahraničí Antony Blinken, který v úterý dorazil do Kyjeva na neohlášenou návštěvu. Na setkání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským ujistil, že vojenská pomoc z nedávno schváleného amerického balíku v hodnotě 61 miliard dolarů (v přepočtu za 1,4 bilionu korun) už začala přijíždět do země. Další zásoby jsou podle Blinkena na cestě.

Jak s vývojem konfliktu zahýbe americká pomoc Ukrajině? Zvrátí se situace na bojišti v její prospěch? A co si máme slibovat od mírového summitu, který na červen chystá Švýcarsko?

Celý rozhovor si můžete pustit v audiopřehrávači, ve své oblíbené podcastové aplikaci nebo ve videu.

Co v rozhovoru zaznělo?

1:00 Aktuální situace je taková, že Rusko v posledních měsících převzalo iniciativu na všech klíčových úsecích fronty. To, co jsme viděli v tom posledním týdnu, je, že se Rusko pokusilo o novou ofenzivní operaci na místě, odkud bylo vytlačeno v té velmi úspěšné ukrajinské protiofenzivě v září 2022. To znamená v Charkovské oblasti. Charkov je druhé největší město Ukrajiny, které se nachází velmi blízko ruských hranic.

3:00 O co se vlastně Rusko snaží, je překročit hranice. Vytvoří tam nárazníkové pásmo, které mu umožní několik věcí. Za prvé se dostane na dostřel dělostřelectva, může z nějakých 25 kilometrů cílit na Charkov. Druhá velká výhoda je, že tím zabrání do budoucna ukrajinským výpadům nebo výpadům jednotek podporovaných Ukrajinou. A třetí velká výhoda je, že Ukrajinu nutí přesunovat svoje jednotky z jiných úseků fronty.

4:30 Ukrajina je rozhodně pod tlakem. To je férové posouzení celé situace. Tady nemá cenu se na to koukat nějakými růžovými brýlemi. To rozhodně neznamená, že Ukrajina je před pádem, nebo že hrozí nějaký kompletní kolaps ukrajinských vojsk.

5:30 Překvapilo vás, jak relativně snadno se Rusové dokážou blížit k Charkovu? - Je to kombinace mnoha faktorů. Jsou to prostředky, je to čas, kdy k tomu Ukrajina přistoupila příliš pozdě. (…) Budování ofenzivních pozic mělo začít mnohem dříve a mělo být mnohem rozsáhlejší, mělo do toho jít více prostředků, ale nestalo se to tak. Určitě to je priorita pro Ukrajinu pro letošní rok, ale je férová kritika, že k tomu dochází až příliš pozdě.

6:00 Jde Rusku o dobytí Charkova, nebo jenom v uvozovkách o posunutí té frontové linie? - Co se týče množství vojáků, které má Rusko k dispozici v tomto sektoru, tak to skutečně není tak rozsáhlá síla, která by byla schopná přímo ohrozit nebo dobýt město Charkov. Víme to, protože se o to už Rusko jednou pokoušelo. Je to skutečně výrazně větší sousto než dobývat města jako Bachmut nebo Avdijivka. (…) Ale tím, že Charkov je politicky velmi důležitý cíl jako druhé největší ukrajinské město, tak to samozřejmě Ukrajina nemůže nechat být a musí tam posilovat svoji vojenskou přítomnost. Což může otevřít nějaké okno příležitosti na jiném úseku fronty.

10:30 Řekl byste, že Rusko spěchá? Je teď pod tlakem toho amerického balíku pomoci? - Souhlasil bych s tím. Rusku se zde naskytlo, znovu použiji ten výraz, okno příležitosti. Ono to samozřejmě pár týdnů trvá, než se ta pomoc dostane přímo na frontu k jednotným vojákům, kteří jsou pak schopni ji používat. To znamená, Rusko ještě může využít v krátkém okně nějaké snahy, kdy ta materiální převaha je skutečně značná, a Rusko si tak může dovolit trochu urychlit některé operace a dosáhnout nějakých zisků. Neznamená to nutně, že ten úspěch bude velký, nebo že bude stát za ty ztráty, nicméně ta logika tam je.

16:00 Jak si v tuto chvíli z těch informací, které jsou dostupné, které dokážete analyzovat, stojí ruský zbrojní průmysl a jeho produkce versus ten západní? - Rusko v tom má prostě navrch. A ne proto, že by bylo technologicky nebo průmyslově silnějším státem, ale protože se prostě rozhodlo, že je pro něj ta válka tak důležitá, že je do něj ochotno investovat větší části své ekonomické a průmyslové kapacity jako takové. (…) Ruská produkce munice do dělostřeleckých systémů je skoro třikrát větší.

20:00 Hovoří se teď o obrovském množství padlých na ruské straně. Vy jste zmínil, že ruská armáda je schopná měsíčně generovat 20 až 30 tisíc nových vojáků, které posílá na frontu, to jsou obrovské počty. Jak to, že na to ta ruská společnost nějak nereaguje? - Protože Rusko bylo schopné nastartovat takový systém, říkáme tomu krypto mobilizace, kdy po zářijovém vyhlášení částečné mobilizace v roce 2022 Rusko už ten stejný krok neudělalo. A snaží se lákat vojáky na finanční prostředky. Jsou to lidé, kteří si chtějí vydělat relativně rychle relativně velké peníze. To znamená, že to většinou nejsou synové elit, které by se nějakým způsobem vzpouzely v tu chvíli režimu, protože by někdo chtěl jejich děti odvézt na frontu.

21:30 Ve chvíli, kdy budete brát tento typ lidí, to nebude úplně nejkvalitnější jednotka, co můžete postavit. Ale je to jednotka, kterou můžete v nějakém malém úseku vyslat do lehce sebevražedné mise, která ale nakonec třeba splní svůj účel. Takže to je možná ta strategie, kterou Rusko zvolilo. Která i za cenu obrovských ztrát nese alespoň nějaké výsledky.

22:00 Kdyby cílem bylo pro Rusko dobýt celé území Ukrajiny, tak vám asi každý řekne, že to opravdu není realistické ani za celého Putinova života. Ale to nemusí být právě ten cíl. Rusku potenciálně skutečně stačí dobýt část Ukrajiny a pak donutit jak Ukrajinu, tak Západ k nějakému politickému řešení, které pro něj bude pořád nějakým způsobem výhodné.

Ptám se já

Rozhovory s lidmi, kteří mají vliv, odpovědnost, informace.

Sledujte na Seznam Zprávách, poslouchejte na Podcasty.cz a ve všech podcastových aplikacích.

Archiv všech dílů najdete tady. Své postřehy, připomínky nebo tipy nám pište prostřednictvím sociálních sítí pod hashtagem #ptamseja nebo na e-mail: audio@sz.cz.

Doporučované