Článek
Americký prezident Donald Trump bezprecedentně rozhýbal světové trhy. Hrozbou vysokých cel pro celý svět srazil cenu akcií na světových burzách a vyvolal paniku mezi obchodníky i veřejností. Teď zase otočil. Jak jeho kroky chápat?
Hostem Ptám se já byl česko-americký investor Ondřej Jonáš.
Další den, další prudká změna kurzu americké administrativy. Prezident Donald Trump ve středu překvapivě pozastavil na devadesát dní vyšší dovozní cla většině zemí. Číně naopak cla zvedl ze 104 na 125 procent. Zároveň ale řekl, že se Spojené státy mohou na clech dohodnout se všemi partnery včetně Číny.
Trump uvalením takzvaných recipročních cel na desítky zemí po celém světě v minulém týdnu vyvolal paniku a propad globálních trhů. Sám přitom do poslední chvíle, než oznámil odklad nových celních opatření, vyzýval ke klidu.
„Trump nám včera ukázal něco velice důležitého, že jeho práh bolesti není tak velký, jak si představoval. A z hlediska teorie her, myslím, že Čína to určitě nenechala bez povšimnutí. Tedy to, že když trh klesnul zhruba o 10 % a možná ještě důležitěji, když úrokové sazby na amerických obligacích vystřelily docela prudce o nějakých 60 bodů, tak Trump couvnul,“ řekl Jonáš. Podle něj Trump tak ukázal, kam až je ochoten jít a kde začne couvat.
Aktuální vývoj okamžitě přilákal investory zpět na oslabené trhy. Trumpovo oznámení už ve středu výrazně podpořilo akcie ve Spojených státech. Na jejich růst ve čtvrtek navázala Asie a výrazným růstem zahájily obchodování také akcie v Evropě.
Kritici americké hlavy státu už podle tamních médií hovoří o možné manipulaci s trhem. Trump totiž na své sociální síti Truth Social jen pár hodin před vyhlášením pozastavení recipročních cel vybízel k nákupům. Podle Bílého domu ale prezident chtěl jen „ujistit trhy a Američany o jejich ekonomické bezpečnosti tváří v tvář neustálému šíření strachu ze strany médií“.
Co je za Trumpovou náhlou otočkou? Jak vážně brát podezření na to, zda nešlo o manipulaci s trhy? A kam může vyeskalovat celní válka s Čínou?
Celý rozhovor si můžete pustit v audiopřehrávači, ve své oblíbené podcastové aplikaci nebo ve videu.
Co v rozhovoru zaznělo?
1:00 Měl jste zainvestováno, přišel jste o hodně peněz v těch posledních několika dnech? - Možná na papíře, to je účetní položka. Jsem v zásadě tak jako všichni investoři, kteří si udělali šálek čaje a zůstali v klidu, v klidu.
1:30 A co říkáte tomu, co jsme teď v posledních dnech sledovali? - Je to neuvěřitelné, jak Donald Trump dovede na sebe vázat pozornost. Možná až moc pozornosti celého světa. Ale včera nám ukázal něco velice důležitého – že jeho práh bolesti není tak velký, jak by chtěl sám. A čistě z hlediska teorie her, myslím, že Čína to určitě nenechala bez povšimnutí. Tedy to, že když trh klesl zhruba o 10 procent na S&P, o 12 procent Nasdaq a možná ještě důležitěji, když úrokové sazby na amerických obligacích vystřelily docela prudce o nějakých 60 bodů, tak Donald Trump couvnul. A to můžete vnímat jako zklamání nebo překvapení. Ale v každém případě nám sdělil něco důležitého o tom, kam až je ochoten jít a kde začne couvat.
3:00 Takže ukázal Číně a světu své slabé místo. - Dalo by se to tak říct. I když tím, že nechal na Číně cla na výši 125 procent, tak nám říká natvrdo, že je protivník, že zem, kterou má v hledáčku, je zcela určitě Čína. Protože tam hodnota zboží, kterou Čína vyváží do Spojených států, je pětinásobek toho, co jde opačným směrem. Nerovnováha, která je jistě předmětem legitimního zájmu, je takhle velká.
4:30 Překvapilo mě, že poskytl tři měsíce (na odklad nových cel). Navíc to bude začátek července, 4. července je svátek ve Spojených státech, 14. července svátek ve Francii. Většina lidí bude možná na pláži, možná na dovolené. Já bych očekával, že kdyby poskytl čtyři týdny nebo pět týdnů, tak by se jednající týmy soustředily a snažily někam to dotáhnout. Těch 90 dní mě překvapilo, tam vidím čistě z hlediska vyjednávání určitou slabinu.
4:00 A ten pokles trhu? Myslíte, že na Donalda Trumpa mohli tlačit i miliardáři v jeho okolí, které to finančně určitě zabolelo? - Pochopitelně, protože řada hedgeových fondů financuje svoje obchody na dluh. A výprodej obligací Spojených států bylo s tím určitě spojený.
5:00 Je ústupek od zavedení těch velkých cel Trumpova porážka? - Myslím, že to je překvapivé couvnutí z jeho strany.
9:00 Co teď v těch následujících týdnech, měsících, kdy jsou cla odložena, můžeme čekat, pokud jde třeba o vývoj trhů? Čeká trhy období klidu? - Jediná jistota je nejistota. Možná byla trošičku snížená právě tím, že víme, že v okamžiku, kdy trh by začal padat o 10 procent denně, tak Trump ustoupí.
11:00 A z politicko-obchodního hlediska? Očekáváte dohody minimálně s těmi spřátelenými zeměmi a ekonomikami? - To bych očekával. Uvidíme, jestli lodě plné Volkswagenů budou vykládány ve Spojených státech v přístavech během těchto dnů, či nikoliv. Nejistota samozřejmě zůstává v tom smyslu, že firmy, které by chtěly třeba nově stavět továrnu ve Spojených státech, budou otálet. Budou vyčkávat, jak to dopadne, protože to jsou projekty, které dávají smysl v horizontu pěti, deseti let.
12:00 Evropská komise krátce před naším rozhovorem oznámila, že pozastavuje nebo odkládá platnost svých cel, které chtěla uvalit na Spojené státy jako proticla. Ale to jsou proticla za těch uvalených 25 procent na automobily a na cla uvalená na hliník a ocel. Tahle cla zůstávají v platnosti. Je to dobrý krok ze strany Evropy? - Určitě. Myslím, že je rozumné zůstat v klidu. A i z hlediska transatlantických vztahů, myslím, že je velice důležité, aby cla, pokud by ještě zůstala nějaká, byla stejná na obou stranách. (…) Bylo by dobré mít ideálně ekvivalenci co nejnižší. Ideálně na nule a o nule se dokonce jedná. To znamená položka po položce, žádný rozdíl. Kupříkladu rozdíl v osobních automobilech, kde Evropa dnes účtuje čtyřikrát tolik co Spojené státy, to je zbytečně politická provokace, která, myslím, že zmizí. Obtížné budou netarifní bariéry.
14:00 Objevila se podezření, asi celkem logická a očekávaná, jestli s tím nemohla souviset nějaká manipulace s trhem, jestli lidé v okolí Donalda Trumpa takovou informaci mohli vědět dopředu nebo nemohli, jestli ji mohli využít nebo nevyužít, jestli ji využili, anebo nevyužili. - Je možné, že k tomu došlo, to samozřejmě nemůžu vyloučit ani potvrdit. Ale je to povinností dozorčího orgánu, na který je možné se obrátit. Jestli máte k tomu nějaké důkazy, tak oni jsou potom povinni se tomu věnovat. Pouhé sdělení, aby lidé investovali, několik hodin předtím, než Trump oznámil pozastavení cel, myslím, nestačí. Ale pokud by někteří z jeho spolupracovníků nakoupili nebo učinili nějaký obchod v tom mezidobí, na základě informací, které v ten okamžik veřejné nebyly – a to je třeba doložit. (…) Je důležité to prošetřit, ale zatím jsem neslyšel nic, co by naznačovalo, že by to tak mohlo být.
15:00 Máme to nejšílenější ze strany Donalda Trumpa v téhle kapitole za sebou, nebo ještě ne? - Myslím, že to je takový první inning (směna), možná devíti-inningové hry, to je psychologická otázka. Trump může přijít s hodně šílenými věcmi, ale současně mu musíme uznat, že nastoluje otázku, která chronicky provází transatlantické vztahy posledních pět prezidentů. A že jemu se podařilo přesvědčit lidi, aby to brali vážně. Evropa zrovna tak jako dnes bere vážně svoji bezpečnostní nepřipravenost vůči Rusku, tak dnes bere vážněji to, že energetická závislost na Rusku má svoje dvojče. A to je závislost na vývozu do Číny i do Spojených států.
16:00 Ale závěrem první partie té devítipartiové hry, jak jste řekl, jsme se dozvěděli, že je Donald Trump schopen čehokoliv a že desetiprocentní pokles trhu je pro něj hranice, pod kterou už nejde. A pak svá rozhodnutí bere zpět. - A to poslední je nesmírně důležité, protože bych si předem myslel, že to bude tak na úrovni 20. - Že Donald Trump vydrží víc. - Jestli si pamatujete, tak pokles trhu během covidu byl výraznější. Mě trošku zklamal.
18:00 Jak se podle vás bude vyvíjet ten obchodní spor s Čínou? - To je absolutně klíčová otázka. To je vlastně ten nejproblematičtější vztah, který máme na scéně. Oba dva vůdci jsou tvrdohlaví a ani jeden nebude chtít ukázat slabost. 125procentní clo je eliminační. (…) Je třeba o tom jednat a i zatím nedošlo k žádnému jednání, přímému jednání mezi čínskou a americkou stranou. A to je, myslím, špatně, to je škoda, i když předpokládám, že postranní kanály fungují relativně dobře. Elon Musk notabene je v tom velice exponován, protože samozřejmě má velice významnou továrnu v Šanghaji, která i částečně vyváží do Spojených států.
20:00 A jak víte, tak jak blízký poradce prezidenta Trumpa Peter Navarro obvinil Elona Muska, že de facto jenom kompletuje auta Tesla na základě komponentů, které pocházejí z Číny, takže jako jsou tam i osobní zájmy tohoto typu, ale pro Trumpa obchod a nevyváženost obchodu a používání cel je už téma 40 let staré. Takže bych nepředpokládal, že to opustí velice rychle a že to, co nastartoval, se k tomu bude pravděpodobně vracet.
21:00 Kolik Donald Trump vydrží tady? Kde bude tady jeho hranice. Protože tady se to neprojevuje na pádu akciových trhů, vidíme, že trhy zpevňují. Ale může se to velmi brzy projevit v košících Američanů, protože levné čínské zboží, které na tom trhu nebude, kupují nízkopříjmoví Američané. - Ano, máte úplně pravdu, je tam vliv na inflaci, na cenu zboží, nejen plastových hraček a bot a textilií. Čína dneska vyváží řadu docela sofistikovaných výrobků, včetně farmaceutik. A tam samozřejmě Trump chce i z důvodů bezpečnosti Spojených států mít jasno, že dodavatelské řetězce budou jisté. Pokud by došlo k nějaké druhé pandemii typu covid, tak aby Spojené státy měly možnost vyrábět všechny léky, které budou třeba.
Ptám se já, Marie Bastlová
Podcast Marie Bastlové. Hard talk rozhovory s lidmi, kteří mají vliv, odpovědnost, informace.
Sledujte na Seznam Zprávách, poslouchejte na Podcasty.cz a ve všech podcastových aplikacích.
Archiv všech dílů najdete tady. Své postřehy, připomínky nebo tipy nám pište prostřednictvím sociálních sítí pod hashtagem #ptamseja nebo na e-mail: audio@sz.cz.